Sisukord
Kultuur
Tänane leht
29.12.2016
Eesti Joomasõltlasi ninapidi vedanud kelmid teenisid sadu tuhandeid (3) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Keskealine naine jäi langetatava puu alla Eesti lühiuudised Uus parvlaev Leiger vajas juba remonti Keskerakond täienes kõige jõudsamalt Libademokraatia pääses mõjule Majandus Naftahiiud muutuvad rohelisemaks Põldoja: kapitaliturgude areng on ülitähtis Priit Põldoja: kapitaliturgude areng on ülitähtis (1) Välismaa Abe avaldas kaastunnet, kuid ei palunud vabandust PERSOON. Afganistani naislendur tahab kiusamisest rahu Hiina näitas lennukikandjaga kohalolekut (1) Trump kontrollib Hiina kannatust Vene lennuõnnetuse põhjused hakkavad selginema Välismaa lühiuudised 29.12. Arvamus Kaarel Ots: börsijuhi 100 päeva ehk riigiettevõtteid oodates (1) Kersti Sarapuu: kuidas uus valitsus Maruste nägijaks tegi (4) Kaire Uusen: miks me ei räägi idast tulevatest uusimmigrantidest? (57) Juhtkiri: vene propaganda ohvrid (37) Andrus Karnau: miks langes Savisaar? (21) Postimees 1993. aastal: kolm aastalõpuküsimust riigikogulasele Peep Pahv: rahvahääletus ei selgita välja parimaid (2) Kultuur Kunstiaasta 2016 ehk kuidas Frodo jõudis Mordorisse (4) Sport Spordi lühiuudised 9000 kilomeetrit rutiini, abiks vaid tööriistakast (1) Venemaa ametnikud eitavad ohtlikku dopinguavaldust Üks kahest senisest valitsejast jääb kaotajaks Värvika elukäiguga legend jätab rattaspordiga hüvasti FIFA eelistab dollareid kvaliteedile Tarbija Õigesti valitud ilutulestik loob võimsa emotsiooni Tartu Tartlaste soosik ERM mõjutab lainetusena kogu linna Uusaastamuusika ajab vanad patud põrgusse Soojuskiirgust peegeldav põll lahendab meeskokkade tõsise probleemi Tarantinolik võimuvõitlus Eesti väikelinnas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kunstiaasta 2016 ehk kuidas Frodo jõudis Mordorisse

5 min lugemist
Kadi Estlandi karikatuur seeriast “Minu munn on puhas” FOTO: Kadi Estland

Lõppev aasta on olnud poliitiliste sündmuste poolest päris hirmuäratav ning internet muidugi selle koha pealt ei vaiki. Juba levivad naljad, kuidas on võimalik lõppevat aastat popkultuuri abil kokku võtta. Näiteks pannakse kõrvuti kaks Frodo pilti: üks on «Sõrmuste isanda» filmi algusest, kus Frodo on veel rõõmsameelne lokkis peaga kääbikupoiss, ja teine filmi lõpust. Seal on Frodo jõudnud Mordorisse, tema nägu on põlenud ja hing ilmselt ka. «2016. aasta algus versus 2016. aasta lõpp,» ütleb piltide all olev kommentaar.

Tellijale Tellijale

Ma ei usu, et kunstiväljal keegi 2016. aastat muretu kääbikuna alustas, sest kõigil on nii või teisiti alati sada häda, kuna pole raha, arvatakse, et kunst on igav ja kriitika veel hullem. Siiski mõjutasid Brexitid ja Trumpid kindlasti ka kunstnikke-kuraatoreid. Mäletan, et üks mu norra kuraatorist Facebooki-sõber, kes on suure punase habemega pikk viikingit meenutav mees, kirjutas hommikul pärast Brexiti uudist: «Istun hotellis hommikusöögilauas ja nutan esimest korda elus poliitilise sündmuse pärast.» Meeleolu oligi täpselt selline, et isegi viikingid nutavad. Trumpi võit Ameerika presidendivalimistel tekitas välismaiste ahastavate artiklite tormi, mille läbiv küsimus oli: mida me valesti tegime?

Kunst tundis ennast süüdi. Meie oleme ju alati olnud need rahu, inimõiguste ja vabaduse eest seisjad – ja nüüd selgus, et võidavad hoopis teised jõud. Teatud mõttes kriis isegi mobiliseerib, sest sunnib end kokku võtma ja oma tegevuse üle kriitilisemalt mõtlema. Korraldasime Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuses kevadel konverentsi, mille peaesineja oli itaalia filosoof Franco Berardi, kes alustas mõttega, et Thatcheri ajastu on lõppemas ja Donald Trumpi ajastu tulekul. Ta ütles, et ees ootab tume, fašistlik kümnend, ja lõpetas loengu väljakutsega kunstikogukonnale: «Mida saab teha olukorras, kus mitte midagi teha ei saa?» Nüüd, kui Mordor ongi silmapiiril, peakski see olema kogu kunstiavalikkuse väljakutse.

28.12.2016 30.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto