Sisukord
Päevakomm
Tänane leht
29.12.2016
Eesti Joomasõltlasi ninapidi vedanud kelmid teenisid sadu tuhandeid (3) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Keskealine naine jäi langetatava puu alla Eesti lühiuudised Uus parvlaev Leiger vajas juba remonti Keskerakond täienes kõige jõudsamalt Libademokraatia pääses mõjule Majandus Naftahiiud muutuvad rohelisemaks Põldoja: kapitaliturgude areng on ülitähtis Priit Põldoja: kapitaliturgude areng on ülitähtis (1) Välismaa Abe avaldas kaastunnet, kuid ei palunud vabandust PERSOON. Afganistani naislendur tahab kiusamisest rahu Hiina näitas lennukikandjaga kohalolekut (1) Trump kontrollib Hiina kannatust Vene lennuõnnetuse põhjused hakkavad selginema Välismaa lühiuudised 29.12. Arvamus Kaarel Ots: börsijuhi 100 päeva ehk riigiettevõtteid oodates (1) Kersti Sarapuu: kuidas uus valitsus Maruste nägijaks tegi (4) Kaire Uusen: miks me ei räägi idast tulevatest uusimmigrantidest? (57) Juhtkiri: vene propaganda ohvrid (37) Andrus Karnau: miks langes Savisaar? (21) Postimees 1993. aastal: kolm aastalõpuküsimust riigikogulasele Peep Pahv: rahvahääletus ei selgita välja parimaid (2) Kultuur Kunstiaasta 2016 ehk kuidas Frodo jõudis Mordorisse (4) Sport Spordi lühiuudised 9000 kilomeetrit rutiini, abiks vaid tööriistakast (1) Venemaa ametnikud eitavad ohtlikku dopinguavaldust Üks kahest senisest valitsejast jääb kaotajaks Värvika elukäiguga legend jätab rattaspordiga hüvasti FIFA eelistab dollareid kvaliteedile Tarbija Õigesti valitud ilutulestik loob võimsa emotsiooni Tartu Tartlaste soosik ERM mõjutab lainetusena kogu linna Uusaastamuusika ajab vanad patud põrgusse Soojuskiirgust peegeldav põll lahendab meeskokkade tõsise probleemi Tarantinolik võimuvõitlus Eesti väikelinnas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peep Pahv: rahvahääletus ei selgita välja parimaid

2 min lugemist
Postimehe sporditoimetuse juht Peep Pahv. FOTO: Andres Haabu

Eesti aasta sportlaste valimist korraldav Eesti Olümpiakomitee peab otsustama – kas minna tagasi kunagise süsteemi juurde, kus hääletavad ainult spordiajakirjanikud, ning sellega välistada tulemustes anomaaliad või jätkata praegust teed, kus oma hääl on ka alaliitudel ja rahval, ning seejuures arvestada sellega, et tulevikus ei pruugi võita parim, vaid populaarseim sportlane.

Teisipäeva õhtul lõppeva aasta sportlasteks valitud Rasmus Mägi ja Ksenija Balta saavad oma tiitlit kanda au ja uhkusega. Mõlemad pakkusid tänavu unustamatuid hetki ja vägevaid emotsioone ning olid kõrgel tasemel ka aasta kõige tähtsamal spordisündmusel, Rio olümpial. Küll aga paneb kulme kergitama rahvahääletuse absurdimaiguline tulemus –EMil oma 11. tiitlivõistluste medali võitnud ja olümpial viienda koha saanud Gerd Kanter ei mahtunud isegi viie parema sekka.

Maitse küsimuseks võib pidada seda, kas parim on olümpial põhimõtteliselt samaväärse tulemuse saanud Mägi, Kanter või Martin Kupper. Ajakirjanikud ja alaliidud lähtusid puhtalt sportlikest tulemustest ja nendelt sai ainsana lisaks EM-medali võitnud Kanter maksimumpunktid.

Rahvahääletusel tulevad aga mängu teised tegurid – populaarsus, emotsioon, ilmselt isegi see, kas tegemist on sportlasega, kelle medalivõitudega ollakse harjunud, või noortel vere keema lööva uue tulijaga. Klassika pole enam püha. Mingi kettaheite pronks – jura! Ruulivad jalgpall ja ekstreemsport.

Kanteri nulliringi põhjusena ei saa alahinnata ka halba hääletussüsteemi. Tänavu sai rahvas esimest korda anda hääle ainult ühele sportlasele ja see suurendab hetkeemotsiooni ajendil tehtud pealiskaudsete otsuste hulka. Viie nime rittaseadmine – nii tegid ajakirjanikud ja alaliidud ning tegi eelmistel aastatel ka rahvas – eeldab sügavamat mõtlemist ja eri kandidaatide plusside ja miinuste kaalumist. Pealegi on adekvaatse lõpptulemuse saamisel olulised ka teise-kolmanda-neljanda koha punktid.

Rahvahääletuse anomaalia on ka parimale treenerile Mati Killingule antud kõigest kolmas koht. Üks asi on see, et tema juhendamine viis neljapaadi olümpiapronksini, kuid vähemalt sama tähtis on Killingu roll ka nelja tippsportlasele omaselt keerulise iseloomuga mehe kokkusobitamisel. Sporti seestpoolt tundjad oskavad seda hinnata ja näiteks ajakirjanike hulgas oli Killingu võit ülekaalukas. Lihtsalt ühe klikiga hääletav inimene aga detailidesse ei süüvi.

Hoogu tuleks maha võtta ka neil, kes räägivad sellest, et parima sportlase tiitli hind võiks olla leping jalgpalli tippklubiga. Ka see on kõigest emotsioon. Näiteks Portugalis ei piisanud parimaks saamiseks isegi Euroopa meistritiitlist ega Ronaldoks olemisest. Võitis hoopis aerutaja Fernando Pimenta. Olümpia-aasta ikkagi.

Seotud lood
28.12.2016 30.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto