Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.12.2016
Eesti Joomasõltlasi ninapidi vedanud kelmid teenisid sadu tuhandeid (3) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Keskealine naine jäi langetatava puu alla Eesti lühiuudised Uus parvlaev Leiger vajas juba remonti Keskerakond täienes kõige jõudsamalt Libademokraatia pääses mõjule Majandus Naftahiiud muutuvad rohelisemaks Põldoja: kapitaliturgude areng on ülitähtis Priit Põldoja: kapitaliturgude areng on ülitähtis (1) Välismaa Abe avaldas kaastunnet, kuid ei palunud vabandust PERSOON. Afganistani naislendur tahab kiusamisest rahu Hiina näitas lennukikandjaga kohalolekut (1) Trump kontrollib Hiina kannatust Vene lennuõnnetuse põhjused hakkavad selginema Välismaa lühiuudised 29.12. Arvamus Kaarel Ots: börsijuhi 100 päeva ehk riigiettevõtteid oodates (1) Kersti Sarapuu: kuidas uus valitsus Maruste nägijaks tegi (4) Kaire Uusen: miks me ei räägi idast tulevatest uusimmigrantidest? (57) Juhtkiri: vene propaganda ohvrid (37) Andrus Karnau: miks langes Savisaar? (21) Postimees 1993. aastal: kolm aastalõpuküsimust riigikogulasele Peep Pahv: rahvahääletus ei selgita välja parimaid (2) Kultuur Kunstiaasta 2016 ehk kuidas Frodo jõudis Mordorisse (4) Sport Spordi lühiuudised 9000 kilomeetrit rutiini, abiks vaid tööriistakast (1) Venemaa ametnikud eitavad ohtlikku dopinguavaldust Üks kahest senisest valitsejast jääb kaotajaks Värvika elukäiguga legend jätab rattaspordiga hüvasti FIFA eelistab dollareid kvaliteedile Tarbija Õigesti valitud ilutulestik loob võimsa emotsiooni Tartu Tartlaste soosik ERM mõjutab lainetusena kogu linna Uusaastamuusika ajab vanad patud põrgusse Soojuskiirgust peegeldav põll lahendab meeskokkade tõsise probleemi Tarantinolik võimuvõitlus Eesti väikelinnas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vene propaganda ohvrid

2 min lugemist
Yana Toom FOTO: Teet Malsroos / Õhtuleht

Vaevalt sai lõppeda Assadi ja tema liitlaste rünnak Aleppole, mida Vene propaganda kujutas teise Berliini lahinguna ja joovastava võiduna (Venemaa aastase osalemise vältel Süüria konfliktis, esimene sündmus, mida võib eduna tõlgendada), kui tuli teade, et keskerakondlasest Euroopa Parlamendi liige Yana Toom sõidab taas Süüriasse.

Suvel tekitas tema külaskäik Süüriasse palju furoori, ehkki jäi ebaselgeks, kes ja milleks selle organiseeris, kellega veel peale sealse kuulsaima silmaarsti kohtuti ning mida nendel kohtumistel arutati. Visiidi ainus reaalne tulemus oli hulk fotosid, millel grenaderikasvu naisterahvas poseerimas mitmesugustes islamivärvi kostüümides erinevate araabia mehikestega.

Muidugi on positiivne, kui inimesed üritavad enda jaoks horisonti ja ühtlasi oma silmaringi laiendada. Nõnda on ju ka Yana Toom mõlemat reisi põhjendanud: sooviga teada saada, mis Süürias tegelikult toimub. Selle nimel tuli suvel käsi ulatada ka Bashar al-Assadile, keda peaaegu terves maailmas, v.a Iraanis ja Venemaal, peetakse massimõrvariks. Selles veendumiseks pole iseenesest tarvis Süüriat külastada, kuna Assadi sõjaline kampaania on üles ehitatud keskaegsele «põletatud maa» taktikale: vastaste käes olevad linnad tehakse lihtsalt maatasa ja seejärel okupeeritakse. Oluline osa tema strateegias on tsiviilelanike massilisel näljutamisel, kodudest väljaajamisel ja füüsilisel hävitamisel.

Ka seekordse Süüria reisi eesmärgid on hägusad. Yana Toomi saatev sotsiaaldemokraadist kirjanik Andrei Hvostov on viidanud kevadel sõlmitavale Putini ja Trumpi kokkuleppele, mille puhul pidavat Toomil olema juba tegevusplaan, mis muudab ta Eesti ühiskonna jaoks ülioluliseks.

Iseenesest kõlab see skisofreeniliselt, kuna esiteks on arusaamatu, millel põhineb väide Trumpi-Putini sobingust «üle meie peade», ja teiseks, kuidas seondub sellega Toom. Või milles seisneb Toomi plaan, mis ta Eesti ühiskonnale asendamatuks muudab. Lääneliku läbipaistvuse huvides vajaks see avalikkusele selgitamist.

Kui jälgida Vene meedia kajastust Ameerika valimistest, siis peaks Trump loomulikult juba kevadel asuma täitma oma lubadusi vene valijate ees: siluma suhted Kremliga, tühistama sanktsioonid ja jagama Putiniga huvisfäärid. Kuid asjal on üks konks – Trump pole venelastele midagi lubanud (lubas ta ju teha suureks Ameerika, mitte Venemaa), vaid Venemaa propaganda on viimase kahe aasta jooksul hakanud aina tugevamalt mängima alternatiivsete ja sageli üksteisele vasturääkivate reaalsuste loomisele.

Emba-kumba: kas tegu on Yana Toomi PR-aktsiooniga soojendamaks end «teise Berliini lahingu aupaistes», kuna tema valijad on paljuski usinad vene telekanalite jälgijad või Toomi-Hvostovi ühise turismireisiga nende jaoks huvitavasse ja ebatavalisse reisisihtpaika. Võib-olla ka mõlemat.

Seotud lood
28.12.2016 30.12.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto