Sisukord
Arter
Tänane leht
31.12.2016
Eesti Dilbert Male Mälumäng Palju õnne Must aasta liikluses (5) Horoskoop Tagakülg Korsakipaar jõudis pärale Teatri Kodus tehti üheskoos suud magusaks Kaks protsenti pole piisav (3) Eesti lühiuudised Suur mure pani muidu diskreetsed ehitajad lobisema Originaalsest ideest sündis haarav lugu Eestist Kirjeldamatu viletsuse kirjeldamine (1) Kes tegi? Ise tegi! Välismaa Afganistani varjatud epideemia – poiste seksiorjus Bacha bāzī Välismaa lühiuudised: 31.12.2016 Obama sanktsioonid Venemaa vastu Ohvrite leidmise kadalipp Nihilismi ja koprofaagia aasta Arvamus Juhtkiri: meelekindlust! Eesti spordiaasta 2016 5 + 1 mõjukaimat sündmust (1) Tiit Tammaru, Kristina Kallas, Raul Eamets: eestluse ja Eesti rahvusriigi tulevik (28) Eesti spordi hea süsteem peab saama pettekujutelmast tegelikkuseks Kultuur 16 kultuurisündmust, mis mõjutasid 2016. aastat Sport Spordi lühiuudised Aare Hallikost saab Eesti esimene professionaalne vilemees Kas NHLi ahnuse tõttu jääb olümpiahoki tähtedeta? Red Bulli aina kasvav spordiimpeerium Eesti spordiaasta 2016 5 + 1 mõjukaimat sündmust (1) Eesti spordi hea süsteem peab saama pettekujutelmast tegelikkuseks AK Julgeolekuväljavaade 2017: diplomaatial saab olema veel suurem kaal (50) 16 kultuurisündmust, mis mõjutasid 2016. aastat Tiit Tammaru, Kristina Kallas, Raul Eamets: eestluse ja Eesti rahvusriigi tulevik (28) Savisaare poliitiline hääbumine keeras peenhäälestajate vindi maha (3) Maakera kumerus ja demokraatia jõudsid logistikasse (2) Arter Horoskoop 2017 Horoskoop In memoriam 2016 Aastalõpuintervjuu: Mis aeg see küll ometi on, Tõnu Õnnepalu? (10) Loomade särtsakas laulutrall Postimehe aasta parimad fotod ja videod Kinoteater teeb Tarantinot Suur spikker vana-aastaõhtu telekanalite surmaheitluseks Nii nad rääkisid…. Moepilk tulevikku Trennitrendid – mis meid uuel aastal liikuma paneb? Innovatsiooniaasta 2017: eestlased tahavad maailma vallutada, maailm vaatab itta Uue aasta toidutrendid: lilla, kookos, suudlid Ootame uusi häid uudiseid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Loomade särtsakas laulutrall

2 min lugemist
Kaader filmist. FOTO: outnow.ch

Kelmikas särakostüümis spagaati viskav põssa Gunter, helehäälne gorillapoiss Johnny, tänavamuusikust hiir Mike, pereemast notsu Rosita, häbelik elevant Meena ja punkarlik okasseapreili Ash on võtmetegelased animafilmis «Laula» («Sing»).

Sündmuste keskne niiditõmbaja on aga hingevaakuva teatri omanik, koaala nimega Buster Moon. Kitsikusest pääsemiseks otsustab ta korraldada lauluvõistluse. Juhtumisi trükib Mooni kergelt hajameelne sekretär plakatile aga üüratu auhinnasumma – sada tuhat dollarit. Kõvasti rohkem, kui rahapuuduses ägaval Moonil pakkuda on, ent piisavalt, et tuua kohale tänavatäis lauluhuvilisi.

Talendi-show’s jääb sõelale eelmainitud kuuik. Filmis rulluvad lahti võistlustulle astunute elulood. Rosita päevad mööduvad ebatervislikus koduatmosfääris mehe ja pesakonna eest hoolitsedes. Gorillapoiss Johnny on kistud gangsterist isa rööviplaanidesse. Baritonihäälega Mike puhub tolmusel tänaval saksofoni. Sinatra kuulsaks lauldud «My Way» võtab hiire esituses isegi põlve nõrgaks.

Laul ongi loomakesi ühendav lüli, nende isiklik tee nirvaanasse. Ainus, mis pakub tõelist rahuldust ja tõstab kõrgemale argireaalsusest. Ühtekokku kõlab filmis 85 muusikapala, teiste seas ka Elton Johni, Stevie Wonderi, John Lennoni ja Paul McCartney loomingut.

Lauljate kõrval on filmi üheks tugevamaks karakteriliseks leiuks Mooni sõber lammas Eddie – basseinimajaga videomängur. Eddie kehastab tehnoloogiasõltuvuses, ent erilise taiplikkuseta noort, kes nacho-kausi kõrval istudes püüab tabada elu mõtet. Südamlik, ent kogenematu Eddie kehastab laiemas plaanis üha sagenevat elustiililist tendentsi – passiivset oleskelu. Ilmekaks kontrastiks Eddile on unistustest tiivustatud koaala Moon, kes teeb kõik, et lagunevat teatrimaja püsti hoida ja publik kohale meelitada.

Siiski ei saa öelda, et «Laula» eesmärk oleks pakkuda ühiskonnakriitikat. Sarnaselt «Zootropolisega» («Zootopia») viib «Laula» linnastunud loomauniversumisse, kuid tegevustanner piirdub enamasti tegelaste kodude ja teatrisaali  vahelise alaga. Tegevuse viimine loomamaailma näib suurstuudiote animafilmides tervikuna olevat tõusev trend. 2016. aastal on tegu juba viienda täispika animatsiooniga («Finding Dory», «Kung Fu Panda 3», «Angry Birds», «Zootopia» kõrval), mis juhatab vaataja maailma, kus tegutsevad vaid loomad.

«Laula» keskse ideena jääb kõlama: «Usu, ja sa suudad.» Kõik filmis portreteeritud karakterid peavad ületama teele sattunud takistusi. Olgu siis tegemist isiklike hirmude või perekondlike probleemidega. Kindlasti kutsub «Laula» kaasa elama vaatlusalusele teatrisaagale ning tegelaste käekäigule. Filmi lõppmeloodiad on ehk ennustatavad, ent see ei vähenda südikatele tegelastele pöidla hoidmise indu. Õnnelik trullakas Gunter «Shake it Off’i» rütmis puusa nõksutamas on eriti rõõmustav vaatepilt.

«Laula» on läbinisti südamlik ning ehk isegi elulisem, kui esmapilgul tundub. Esiplaanile seatakse väärtused nagu lahkus, üksteisemõistmine ja armastus. Väiksematele vaatajatele jagub pinget kindlasti rohkem, ent ka suuremate jaoks ei ole tegu pelgalt toretseva vaatamisega. «Laula» jutustab haaravalt üldinimlikke lugusid ja soojendab hinge.

«Laula»

USA / Suurbritannia 2016

Režissöörid Christophe Lourdelet, Garth Jennings

Seotud lood
30.12.2016 03.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto