Sisukord
Eesti
Tänane leht
31.12.2016
Eesti Dilbert Male Mälumäng Palju õnne Must aasta liikluses (5) Horoskoop Tagakülg Korsakipaar jõudis pärale Teatri Kodus tehti üheskoos suud magusaks Kaks protsenti pole piisav (3) Eesti lühiuudised Suur mure pani muidu diskreetsed ehitajad lobisema Originaalsest ideest sündis haarav lugu Eestist Kirjeldamatu viletsuse kirjeldamine (1) Kes tegi? Ise tegi! Välismaa Afganistani varjatud epideemia – poiste seksiorjus Bacha bāzī Välismaa lühiuudised: 31.12.2016 Obama sanktsioonid Venemaa vastu Ohvrite leidmise kadalipp Nihilismi ja koprofaagia aasta Arvamus Juhtkiri: meelekindlust! Eesti spordiaasta 2016 5 + 1 mõjukaimat sündmust (1) Tiit Tammaru, Kristina Kallas, Raul Eamets: eestluse ja Eesti rahvusriigi tulevik (28) Eesti spordi hea süsteem peab saama pettekujutelmast tegelikkuseks Kultuur 16 kultuurisündmust, mis mõjutasid 2016. aastat Sport Spordi lühiuudised Aare Hallikost saab Eesti esimene professionaalne vilemees Kas NHLi ahnuse tõttu jääb olümpiahoki tähtedeta? Red Bulli aina kasvav spordiimpeerium Eesti spordiaasta 2016 5 + 1 mõjukaimat sündmust (1) Eesti spordi hea süsteem peab saama pettekujutelmast tegelikkuseks AK Julgeolekuväljavaade 2017: diplomaatial saab olema veel suurem kaal (50) 16 kultuurisündmust, mis mõjutasid 2016. aastat Tiit Tammaru, Kristina Kallas, Raul Eamets: eestluse ja Eesti rahvusriigi tulevik (28) Savisaare poliitiline hääbumine keeras peenhäälestajate vindi maha (3) Maakera kumerus ja demokraatia jõudsid logistikasse (2) Arter Horoskoop 2017 Horoskoop In memoriam 2016 Aastalõpuintervjuu: Mis aeg see küll ometi on, Tõnu Õnnepalu? (10) Loomade särtsakas laulutrall Postimehe aasta parimad fotod ja videod Kinoteater teeb Tarantinot Suur spikker vana-aastaõhtu telekanalite surmaheitluseks Nii nad rääkisid…. Moepilk tulevikku Trennitrendid – mis meid uuel aastal liikuma paneb? Innovatsiooniaasta 2017: eestlased tahavad maailma vallutada, maailm vaatab itta Uue aasta toidutrendid: lilla, kookos, suudlid Ootame uusi häid uudiseid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kirjeldamatu viletsuse kirjeldamine

2 min lugemist
Virve Aasma oma Jõgeva kodu üksinduses. FOTO: Kristjan Teedema

Kevadel saatis Tartu Ülikooli varasem filosoofiaõppejõud ja praegu Jõgeva haiglas psühhiaatrina töötav Valdar Parve mulle e-kirja, milles kirjeldas väikelinnas elava Virve Aasma elu. Kirja ajendiks oli deliirsete luulude käes kannatava naise kallaletung Aasmale, ent selles leidus ka ühe haruldase haiguse ja majandusseisu lühikirjeldus.

Tellijale Tellijale

Helistasin Aasmale, rääkisime alul telefonitsi paar tundi, seejärel läksin Jõgevale kohale, istusime köögilaua taga ja ta kõneles veel. Tulemusena sündis lugu, milles polnud vaja teha suuri ja dramaatilisi sõnu. Ma lihtsalt kirjeldasin võrdlemisi lühikeste lausetega Aasma elu, millest leiab kõike seda, mida keegi ei sooviks ka oma suurimale vaenlasele.

Ränk haigus ja sellest tulenevad teised tõved. Päikesetalumatus. Krooniline depressioon. Nälja piiril elamine. Vägivalla all kannatamine. Kõigi oma õudustega ebareaalsena mõjuv lapsepõlv. Seda kõike oli nii palju, et küllap küsis ka mõni lugeja: kuidas on see võimalik? Kuidas saab jätta ühe inimese kanda sellisel hulgal kannatusi, kui need võiks jagada mitme vahel ja ka siis oleks see talumatu?

30.12.2016 03.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto