Sisukord
Eesti
Postimees
03.01.2017
Eesti Uuele Eesti kaardile jääb kolm korda vähem omavalitsusi (6) Ohutusõppusel sattus tulekustutisse vee asemel kütus (3) Lammutamisele minevast majast avastati Weizenbergi unustatud skulptuur (1) Hundid hoiavad tervet küla hirmu all (17) Mälumäng Mesikeelne hobinäitleja nõudis tutvumisportaalis naistelt raha (4) Male Horoskoop Dilbert Palju õnne Tagakülg Majandus Kuhu investeerida 2017. aastal? Parima prognoosi tegi Postimehe toimetus Välismaa Venemaa plaanib Valgevenesse viia tavatult palju sõjavarustust (3) Välismaa lühiuudised Põhja-Koreas toimub ka õppetöö relva abil Türgi jääb pikaks ajaks haavatavaks Arvamus Valdo Randpere: oma vigu tuleb tunnistada (16) Ahto Lobjakas: öös on kõik presidendid hallid (4) Marti Aavik: president, pagulane ja kooseluseadus (3) Juhtkiri: kõhutunne või kohvipaks? (1) Postimees 1921. aastal: kuidas elada ülikiirel ajal? Maarja Vaino: hajevil ühiskond tukub, kas kukk toob äratuse? (9) Kultuur Kultuuri on meil üha rohkem, ent selle mõtestamist aina vähem (1) Lammutamisele minevast majast avastati Weizenbergi unustatud skulptuur (1) Sport Spordi lühiuudised Pijpersi teine tulemine: Flora tõi meeskonda ohtralt kogemust Liverpool – ülimagusast võidust valusa viigini Auhinnaga pärjatud Vassiljevit ootab ees suurte valikute aeg Eriväelase põlvelöök oli amatööri staatuses Barutole liiast Keerulises olukorras käsipallikoondis võtab ühe mängu korraga Vabaagendiks saanud Hundil algab pingeline periood (1) Ei mingit pohmelli, vaid ainult sport – ka 1. jaanuaril! Tartu Valdur Mikita: inimese õnnevalemisse kuulub hästi vähe asju Iraani põgenik on väsinud riigi kulul elamisest (2) Kõikidel geenidoonoritel avaneb võimalus pärida oma DNA-infot Rahvusvahelise kooli unistus avarast majast täitub juba õige pea Lahkuv prefekt Tarmo Kohv: tuleb teha otsuseid, et elu läheks edasi Elektriteater otsib uuel aastal uut kodu (1) Parim uusaastalubadus – jätkata katkenud kooliteed Turg teeb hüppe uude ajastusse Lavastaja Andres Noormets: kui ise ei vali, valitakse sinu eest Sulgpallipaar loodab uut tõusu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ohutusõppusel sattus tulekustutisse vee asemel kütus

2 min lugemist
Kustuti. FOTO: Peeter Langovits

Riigiametis toimunud tuleohutuskoolitusel lahvatasid ootamatult leegid, sest harjutust korraldanud instruktor oli sassi ajanud vee- ja kütusekanistri.

Äsja lõppenud aasta 26. septembril viidi Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutuses (RIKS) läbi regulaarne evakuatsiooni- ja tuleohutuse koolitus, mille käigus harjutati ka tulekustuti kasutamist.

Harjutus nägi ette kontrollitud tule kustutamist õues selleks ettenähtud tulesimulaatoris. Tuld kustutati vesikustutiga, mis ei erine väljanägemiselt teistest kustutitest, kuid nagu nimigi reedab, on see täidetud surve all oleva veega.

RIKSi juhataja Laur Lemendiku sõnul viib amet selliseid koolitusi ja õppusi läbi igal aastal. Ent kui üldjuhul on koolitustesse kaasatud päästeameti spetsialistid, siis seekord anti juhtohjad RIKSi enda töötaja kätte, kes valmistas ette ja viis läbi just kustuti kasutamise harjutust.

Sellises käigus ei olnud iseenesest midagi imelikku, sest töötaja on ise ühtlasi ka vabatahtlik päästja. Kogemusigi küllaga, sest ta oli varem korduvalt selliseid õppusi läbi viinud. Kustutid ja muu õppuseks vajaliku andis talle Põhja päästekeskus.

Eluohtlikud leegid

Õppuse käigus juhtus aga midagi erakordselt ohtlikku: gaasisimulaatorit vesikustutiga kustutades lahvatasid ühtäkki suured leegid, sest kustutist väljalastud vedelik süttis. Sellist asja ei oleks tohtinud juhtuda.

«Harjutus katkestati kohe, õppuse läbiviija summutas silmapilkselt kõik leegid,» kirjeldas Põhja päästekeskuse juht Priit Laos. Ta toonitas, et õnnetuses ei saanud keegi põletushaavu ega muid vigastusi.

«Kuna pääste jaoks on tegemist väga tõsise intsidendiga, siis peatasime kohe oma õppekustutite kasutamise ning viisime läbi teenistusliku juurdluse põlevvedeliku kustutisse sattumise asjaolude väljaselgitamiseks. Juurdluse käigus vaatasime üle kõik kustutid – need olid töökorras,» selgitas Laos.

RIKSis moodustati koguni eraldi komisjon, mis päästeameti spetsialistide abiga võttis ütlused kõigilt asjasse puutuvatelt töötajatelt.

Kanistrid läksid segamini

Kuidas siis põlevvedelik kustutisse sai? «Juurdluse tulemusena ei tuvastatud kellegi tahtlikku tegu, vaid pigem oli tegemist eksitusega kustuti täitmisel, kui vahetusse läks õppevahendite haagisel asunud veekanister ning kütusekanister,» sõnas Põhja päästekeskuse juht.

Harjutuseks vajaminev vesikustuti täidetakse veega tavaliselt juba enne koolitust. «See on iseenesest lihtne protsess,» tõdes Laos.

Laose sõnul muudeti pärast õnnetust selliste õppevahendite kasutamise ja väljastamise juhendit konkreetsemaks ja detailsemaks. Juhtunut peab ta kahetsusväärseks. «Tegemist on esimese sellise sündmusega ja oleme teinud kõik meist oleneva, et selliseid intsidente tulevikus ei juhtuks,» rääkis ta.

Ka RIKSi juhataja toonitas, et juhtunut menetleti põhjalikult. «Tegemist oli väga ohtliku intsidendiga. Halvima hoidsid ära intsidendis osalenud ja põlevvedelikuga täidetud kustutit hoidnud töötaja külmavereline käitumine ja koolituse läbiviija operatiivne tegutsemine leekide summutamisel,» ütles Lemendik. 

Seotud lood
31.12.2016 04.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto