Sisukord
Eesti
Tänane leht
03.01.2017
Eesti Uuele Eesti kaardile jääb kolm korda vähem omavalitsusi (6) Ohutusõppusel sattus tulekustutisse vee asemel kütus (3) Lammutamisele minevast majast avastati Weizenbergi unustatud skulptuur (1) Hundid hoiavad tervet küla hirmu all (17) Mälumäng Mesikeelne hobinäitleja nõudis tutvumisportaalis naistelt raha (4) Male Horoskoop Dilbert Palju õnne Tagakülg Majandus Kuhu investeerida 2017. aastal? Parima prognoosi tegi Postimehe toimetus Välismaa Venemaa plaanib Valgevenesse viia tavatult palju sõjavarustust (3) Välismaa lühiuudised Põhja-Koreas toimub ka õppetöö relva abil Türgi jääb pikaks ajaks haavatavaks Arvamus Valdo Randpere: oma vigu tuleb tunnistada (15) Ahto Lobjakas: öös on kõik presidendid hallid (4) Marti Aavik: president, pagulane ja kooseluseadus (2) Juhtkiri: kõhutunne või kohvipaks? (1) Postimees 1921. aastal: kuidas elada ülikiirel ajal? Maarja Vaino: hajevil ühiskond tukub, kas kukk toob äratuse? (9) Kultuur Kultuuri on meil üha rohkem, ent selle mõtestamist aina vähem (1) Lammutamisele minevast majast avastati Weizenbergi unustatud skulptuur (1) Sport Spordi lühiuudised Pijpersi teine tulemine: Flora tõi meeskonda ohtralt kogemust Liverpool – ülimagusast võidust valusa viigini Auhinnaga pärjatud Vassiljevit ootab ees suurte valikute aeg Eriväelase põlvelöök oli amatööri staatuses Barutole liiast Keerulises olukorras käsipallikoondis võtab ühe mängu korraga Vabaagendiks saanud Hundil algab pingeline periood (1) Ei mingit pohmelli, vaid ainult sport – ka 1. jaanuaril! Tartu Valdur Mikita: inimese õnnevalemisse kuulub hästi vähe asju Iraani põgenik on väsinud riigi kulul elamisest (2) Kõikidel geenidoonoritel avaneb võimalus pärida oma DNA-infot Rahvusvahelise kooli unistus avarast majast täitub juba õige pea Lahkuv prefekt Tarmo Kohv: tuleb teha otsuseid, et elu läheks edasi Elektriteater otsib uuel aastal uut kodu (1) Parim uusaastalubadus – jätkata katkenud kooliteed Turg teeb hüppe uude ajastusse Lavastaja Andres Noormets: kui ise ei vali, valitakse sinu eest Sulgpallipaar loodab uut tõusu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uuele Eesti kaardile jääb kolm korda vähem omavalitsusi

2 min lugemist
FOTO: graafika: Alari Paluots

Postimehe arvutuste kohaselt on Eesti tulevasel valla- ja linnakaardil pärast sundliitmisi heal juhul 76–77 valda-linna ehk praegusest ligi kolm korda vähem. 

Valdav osa omavalitsustest liitub vabatahtlikult, aga püüdsime valminud kaardil seekord arvata ära ka sundliitmistejärgse tõenäolise olukorra. Mõistagi on see kohati üsna spekulatiivne, ent lähtusime kaardi koostamisel haldusreformi piirkondlike komisjonide eelsoovitustest, mõnel juhul ka vallajuhtide endi arvamusest, kuidas sundliitmine võiks toimuda.

Samas jätsime kaardile mõnegi sellise valla – näiteks Ida-Virumaal Narva-Jõesuu või Pärnumaal Saarde ja Häädemeeste valla –, mis jääb napilt alla 5000 elaniku kriteeriumi. Võib arvata, et säärastel omavalitsustel on valitsusele lihtsam põhjendada, miks võiks nende suhtes erandi teha.

Kõige vähem valdu ehk üks omavalitsus on tulevikus Hiiumaal, sest on ebatõenäoline, et valitsus laseb sealsetel Emmaste ja Pühalepa väikevallal tulevikus iseseisvana jätkata.

Saare maakonnas hakkab olema kolm valda: alla 2000 elanikuga Muhu vald, 148 elanikuga Ruhnu vald ning üle 31 000 elanikuga Saaremaa vald. Merevaldadel on seadusega võimalus jääda iseseisvaks. Kolme vallaga maakonnad saavad Eestis üsna tavapäraseks, konkurentsitult kõige rohkem valdu ehk sõltuvalt sundliitmiste käigust 15 või 16 on aga tulevikus Harjumaal. Põhjus on seejuures lihtne: Tallinna ümber rõnga moodustavatel valdadel on elanikke piisavalt ja sestap polnud ka survet liitumiseks.

Omaette fenomenina saavad Eesti suurematest linnadest Pärnust ja Tartust nüüd säärased omavalitsused, kellel on külad ja aasad. Linnadel on tegelikult olnud maamõisad ajast aega. Eriti jõudsalt laiendab oma valdusi Pärnu: 32-ruutkilomeetrisest maalapist saab pärast ühinemist 855-ruutkilomeetrine linn. Tartu linn ühineb Tähtvere vallaga ja kasvab 39 ruutkilomeetrilt ligi 154-ruutkilomeetriseks.

Ehkki paljuski on seni liitumata jäänud valdade või linnade sundühendamine ühe või teise valla külge üsna ennustatav, on ometi alles mõned segase tulevikuga piirkonnad. Tartu külje all üritavad nii Luunja kui ka Nõo vald liitmisest pääseda ja veenda valitsust, et saavad ise hakkama, hoolimata vaid veidi rohkem kui 4000 elanikust.

Lahtine on ka Seto valla teke Mikitamäe, Värska ja Meremäe vallast. Lääne-Virumaal on otsustanud ühineda Koeru ja Rakke vald, kuid elanikke on neil vähevõitu. Samas loobus Rakke vald ühinemisest kõrval asuva Väike-Maarjaga – nii tekib küsimus, kas kõik need kolm valda liidetakse nüüd üheks või siis sundliidetakse teise võimalusena Väike-Maarja ja Rakke vald ning Koeru vald omakorda Järva vallaga.

Seotud lood
31.12.2016 04.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto