Sisukord
Arvamus
Postimees
03.01.2017
Eesti Uuele Eesti kaardile jääb kolm korda vähem omavalitsusi (6) Ohutusõppusel sattus tulekustutisse vee asemel kütus (3) Lammutamisele minevast majast avastati Weizenbergi unustatud skulptuur (1) Hundid hoiavad tervet küla hirmu all (17) Mälumäng Mesikeelne hobinäitleja nõudis tutvumisportaalis naistelt raha (4) Male Horoskoop Dilbert Palju õnne Tagakülg Majandus Kuhu investeerida 2017. aastal? Parima prognoosi tegi Postimehe toimetus Välismaa Venemaa plaanib Valgevenesse viia tavatult palju sõjavarustust (3) Välismaa lühiuudised Põhja-Koreas toimub ka õppetöö relva abil Türgi jääb pikaks ajaks haavatavaks Arvamus Valdo Randpere: oma vigu tuleb tunnistada (16) Ahto Lobjakas: öös on kõik presidendid hallid (4) Marti Aavik: president, pagulane ja kooseluseadus (3) Juhtkiri: kõhutunne või kohvipaks? (1) Postimees 1921. aastal: kuidas elada ülikiirel ajal? Maarja Vaino: hajevil ühiskond tukub, kas kukk toob äratuse? (9) Kultuur Kultuuri on meil üha rohkem, ent selle mõtestamist aina vähem (1) Lammutamisele minevast majast avastati Weizenbergi unustatud skulptuur (1) Sport Spordi lühiuudised Pijpersi teine tulemine: Flora tõi meeskonda ohtralt kogemust Liverpool – ülimagusast võidust valusa viigini Auhinnaga pärjatud Vassiljevit ootab ees suurte valikute aeg Eriväelase põlvelöök oli amatööri staatuses Barutole liiast Keerulises olukorras käsipallikoondis võtab ühe mängu korraga Vabaagendiks saanud Hundil algab pingeline periood (1) Ei mingit pohmelli, vaid ainult sport – ka 1. jaanuaril! Tartu Valdur Mikita: inimese õnnevalemisse kuulub hästi vähe asju Iraani põgenik on väsinud riigi kulul elamisest (2) Kõikidel geenidoonoritel avaneb võimalus pärida oma DNA-infot Rahvusvahelise kooli unistus avarast majast täitub juba õige pea Lahkuv prefekt Tarmo Kohv: tuleb teha otsuseid, et elu läheks edasi Elektriteater otsib uuel aastal uut kodu (1) Parim uusaastalubadus – jätkata katkenud kooliteed Turg teeb hüppe uude ajastusse Lavastaja Andres Noormets: kui ise ei vali, valitakse sinu eest Sulgpallipaar loodab uut tõusu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kõhutunne või kohvipaks?

2 min lugemist
Euroala. FOTO: SCANPIX

Prognoosimine on teadagi üks tänamatu töö, ometi tegeletakse sellega päevast päeva ja majandusvaldkonnas toob see ka leiva lauale. Postimees paneb iga aasta alguses majanduse põhinäitajate osas kõrvuti majandusanalüütikute prognoosid ning osaleb ka ise tulevikku vaatamises.

Muidugi võib nõustuda ühe tuntud vaatlejaga, et niisuguse komakohtadega arvestuse juures ei maksa tulemusi üle tähtsustada – hästi ennustasid kõik. Samas saab Postimehe lugeja (ja tellija) rõõmustada, et majandusest kirjutavad ajakirjanikud ei suuda proffidega mitte ainult rinda pista, vaid edetabelisse asetatuna aasta arvestuses isegi kuldmedali võita. Tänavu just nii läkski.

Ajakirjanike kõhutunne teadis tulemusi täpseimalt ja seda mitte esimest korda kõnealuse prognoosi ajaloos. Oluliseks osutub suur pilt ning selle vaatlemise kunst pole kunagi olnud võrreldav kohvipaksu pealt ennustamisega.

Võimalik, et võti on praeguses keerulises ajas. Mõjul on vastasmõjud ning kohati tegutseb just alati tõde otsiv ajakirjandus piksevardana. Läinud aasta välgud poliitilises keskkonnas tabasid paljusid üllatuslikult. Brittide referendum andis Brexiti. Donald Trump valiti Ühendriikide presidendiks. Need on kahtlemata üliolulised sündmused, mis peaksid ju näiteks Eesti väikese avatud majanduse lahte tormi-iile tooma, ometi on mõju seni tagasihoidlik. Kui lained tulevad, siis võib-olla hiljem. Tegelikult pole praeguseks päris selge, kuidas (ja kas üldse) britid tehniliselt eralduvad. Niisamuti on teadmata, kuidas igaühele meeldida sooviv Trump otsuseid langetab. Ja milliseid.

Lähemalt tunnetatavamatest asjadest võiksime küsida, millist mõju avaldab tänavune valitsuse vahetus. Maksumuutustest tulenevat hakkame tajuma alles 2018. aastal. Tulumaksuvaba miinimumi tõstmine võiks iseenesest sisetarbimist hoogustada, samas ülearu palju me sellele majanduses loota ei saa. Loodetud juba küll. Inflatsioon, mis teatud ajal kandis kroonilist negatiivset kuvandit, püsib nullis. Stabiilsus on ju tore, aga seisak on tema lähisugulane. Tuleva aasta prognoosis on keskmine majanduskasv 2,2 protsenti. Viimastel aegadel on tulnud esialgset optimismi aasta jooksul revideerida ning lõpptulemus oli ikkagi vaid 1,3.

Rääkides käegakatsutavast lootusest majanduses, on põhjust oodata uusi euroraha vooge. Ka eelseisev Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine võib tähendada meile ergutussüsti. Olgugi osa ühenduse bürokraatiast, 30 000 väliskülalist ja 233 sündmust – väikesele riigile on see suur asi. Kas see toob just uusi lennuliine, aga huvi Eesti vastu tõstab kindlasti ja seda saame ära kasutada. Ning kindlasti aitab sellele kaasa ka ajakirjandus nende külaliste seisukohti vahendades ja sündmustel vahetult kohal olles.

Seotud lood
31.12.2016 04.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto