Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.01.2017
Eesti Mälumäng Maakonnad toetavad Pevkurit (3) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert TTÜ suurreform tõi tüli (5) Eesti politsei silmad Soomes kinnitavad varaste spetsialiseerumist (2) Leedo võlgeneb riigile miljoni eest sadamatasusid Sundliitmise ohus vallad otsivad viimseid õlekõrsi Eesti lühiuudised Esikülg 4. jaanuar Neeme Lalli arvamised (1) Üürivõlglasest kunstnik tõstetakse tänavale (1) Tagakülg Skoone bastioni juurest leiti hävinuks peetud Vabadussõja mälestustahvel Eesti HIV-diagnoosiga inimesi võib olla poolteise tuhande võrra vähem (7) Majandus Eesti firmad Venemaal näevad uusi võimalusi (3) Paindlik tööaeg eeldab usaldust ja nutikust Bitcoin lõi taas särama (1) Majanduse lühiuudised Välismajanduse lühiuudised 4.01 Välismaa Välismaa lühiuudised 4.01.2017 Major Margus Kuuli kommentaar: ISISele ei tasu varajast nekroloogi kirjutada Tšehhi võtab sihikule libauudised (1) Majanduskriis põhjustas Küprosel kassibuumi Külm sõda tõi Venemaa Euroopa oblastisse tagasi tänavakaubanduse (4) Arvamus Kaupo Meiel: vallad kaovad, külad jäävad (7) Andrei Korobeinik: presidendivalimised paljastasid Reformierakonnas valitsenud kaose (8) Kesklinna politseijuht: millal tuleb teenindajal keelduda alkoholi müügist? (3) Priit Kama: Ida-Virumaa vajab sisekaitseakadeemiat ja täisväärtuslikku Eesti elu (33) Juhtkiri: Euroopa ärkab ja märkab Kremli infosõda (14) Postimees 1936. aastal: veeväljad Lõuna- ja Kesk-Inglismaal Mart Raudsaar: riik ei vaja otsustamiseks üldse informatsiooni? Kultuur Kirglikust korvpallurist maailma tippfagotimängijaks Sport M-Sport palkas Tänaku ja Ogier' kõrvale ka kolmanda piloodi Spordi lühiuudised Sildaru, Tänaku ja sõudjate võitude ootus ning pallimängijate raskused Ebatüüpilised spordimehed vallutavad teleekraanid Noorte käsipalli kummitavad treenerid Federer ja Nadal ihkavad 16. ja 9. kohalt välja rabeleda Tallinn Skoone bastioni juurest leiti hävinuks peetud Vabadussõja mälestustahvel Üürivõlglasest kunstnik tõstetakse tänavale (1) Tartu Raudteeheki raie ajas naabrid kahte lehte Saage tuttavaks: aasta loom, liblikas, lind, orhidee, puu ja muld Kui külma peab, saavad uisuväljad varsti valmis Tarbijate kooperatiiv võtab käsile maapoed Jõgeval arestimaja kinni: politseinikud on sunnitud kurikaelu Tartu vedama (4) FRED KUDU 100. Kümnevõistluse väsimatu mentor Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andrei Korobeinik: presidendivalimised paljastasid Reformierakonnas valitsenud kaose

3 min lugemist
Andrei Korobeinik FOTO: PP

Reformierakonna uue juhi valimistel eeloleval laupäeval on esimest korda tegemist tõelise vastasseisuga, kusjuures Hanno Pevkuri ja Kristen Michali šansid on üsna võrdsed, kirjutab Reformierakonna liige Andrei Korobeinik.

Tellijale Tellijale

Kristeni toetajaid on rohkem erakonna eliidis, Hannot toetavad tavalised erakonna liikmed, keda on küll rohkem, kuid kelle osavõtt valimistest on seni jäänud üldjuhul tagasihoidlikumaks. Isikutest veel olulisem on aga see, et kandidaatide platvormid on erinevad – valimiste võitja määrab kogu erakonna tuleviku. Olenemata sellest, kes valimised võidab, ootavad erakonda suured muutused. Kõik saavad aru, et vanaviisi jätkata enam ei saa.

Reformierakonna mullused probleemid olid tõsisemad kui kunagi varem: totaalne põrumine presidendivalimistel ja sellele järgnenud valus, ent loogiline vajumine opositsiooni. Need probleemid olid paraku õied, mille juured ulatuvad minevikku. Erakonnal on olnud otsustamisega raskusi juba päris mitu aastat, meenutame kasvõi hambutut KOVi valimiste kampaaniat neli aastat tagasi («120 tuhat kuuske Lasnamäele»). Tunnistagem, viimasel ajal on edukate valitsemisaastate inerts otsa saanud ja vaja on uusi käike leida.

Presidendivalimiste saaga oli kahjuks eriliselt iseloomulik näide erakonnas valitsenud kaosest. Reformierakonnal oli valimiste eel neli head valikut: toetada presidendikampaanias Kallast; toetada Kaljuranda; teha poliitiline kokkulepe mõne erakonnaga nende kandidaadi toetamiseks või näidata poliitilist suuremeelsust ning öelda, et Reformierakond presidendivalimistesse ei sekku. 

Selle asemel valis erakonna tagatuba viienda stsenaariumi ja ei teinud üldse mitte midagi. Tulemuseks oli Kaljuranna eemaldumine Reformierakonnast, Kallase kaotus ning Reformierakonna opositsiooni kukkumine. Selline probleemide lahendamise viis (oota ja ära tee midagi, äkki probleem kaob ise ära) on poliitikas ja mujal üsna ohtlik – mõnikord toimib, aga kui ei toimi, siis lõpptulemused võivad viia katastroofini. 

Nii Hanno Pevkur kui Kristen Michal on palju kindlamad otsustajad, samas nende otsuste kujundamise põhimõttestik ja kultuur on sisult erinevad. Kristen eelistab otsustada iseseisvalt või kitsas valitud ringis, Hannole on iseloomulik laiem kaasamine ja kompromisside otsimine. Otsustamismetoodikast ongi saanud kahe kandidaadi peamine võitlusteema, paljud erakonna liikmed teevad valiku selle järgi, kumb juhtimisstiil neile rohkem sobib.

03.01.2017 05.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto