Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.01.2017
Eesti Mälumäng Maakonnad toetavad Pevkurit (3) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert TTÜ suurreform tõi tüli (5) Eesti politsei silmad Soomes kinnitavad varaste spetsialiseerumist (2) Leedo võlgeneb riigile miljoni eest sadamatasusid Sundliitmise ohus vallad otsivad viimseid õlekõrsi Eesti lühiuudised Esikülg 4. jaanuar Neeme Lalli arvamised (1) Üürivõlglasest kunstnik tõstetakse tänavale (1) Tagakülg Skoone bastioni juurest leiti hävinuks peetud Vabadussõja mälestustahvel Eesti HIV-diagnoosiga inimesi võib olla poolteise tuhande võrra vähem (7) Majandus Eesti firmad Venemaal näevad uusi võimalusi (3) Paindlik tööaeg eeldab usaldust ja nutikust Bitcoin lõi taas särama (1) Majanduse lühiuudised Välismajanduse lühiuudised 4.01 Välismaa Välismaa lühiuudised 4.01.2017 Major Margus Kuuli kommentaar: ISISele ei tasu varajast nekroloogi kirjutada Tšehhi võtab sihikule libauudised (1) Majanduskriis põhjustas Küprosel kassibuumi Külm sõda tõi Venemaa Euroopa oblastisse tagasi tänavakaubanduse (4) Arvamus Kaupo Meiel: vallad kaovad, külad jäävad (7) Andrei Korobeinik: presidendivalimised paljastasid Reformierakonnas valitsenud kaose (8) Kesklinna politseijuht: millal tuleb teenindajal keelduda alkoholi müügist? (3) Priit Kama: Ida-Virumaa vajab sisekaitseakadeemiat ja täisväärtuslikku Eesti elu (33) Juhtkiri: Euroopa ärkab ja märkab Kremli infosõda (14) Postimees 1936. aastal: veeväljad Lõuna- ja Kesk-Inglismaal Mart Raudsaar: riik ei vaja otsustamiseks üldse informatsiooni? Kultuur Kirglikust korvpallurist maailma tippfagotimängijaks Sport M-Sport palkas Tänaku ja Ogier' kõrvale ka kolmanda piloodi Spordi lühiuudised Sildaru, Tänaku ja sõudjate võitude ootus ning pallimängijate raskused Ebatüüpilised spordimehed vallutavad teleekraanid Noorte käsipalli kummitavad treenerid Federer ja Nadal ihkavad 16. ja 9. kohalt välja rabeleda Tallinn Skoone bastioni juurest leiti hävinuks peetud Vabadussõja mälestustahvel Üürivõlglasest kunstnik tõstetakse tänavale (1) Tartu Raudteeheki raie ajas naabrid kahte lehte Saage tuttavaks: aasta loom, liblikas, lind, orhidee, puu ja muld Kui külma peab, saavad uisuväljad varsti valmis Tarbijate kooperatiiv võtab käsile maapoed Jõgeval arestimaja kinni: politseinikud on sunnitud kurikaelu Tartu vedama (4) FRED KUDU 100. Kümnevõistluse väsimatu mentor Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: riik ei vaja otsustamiseks üldse informatsiooni?

2 min lugemist
Mart Raudsaar FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Kuulsin aastavahetuse peol head lorilugu. Olevat kohtunud erinevad töökollektiivid ning jutuks tulnud otsustamine vähese informatsiooni põhjal, mis iseloomustavat head juhti. «Meie juht on aga geenius,» öelnud ühe kollektiivi esindaja. «Ta ei vaja otsustamiseks üldse informatsiooni.»

Kuidas sellega Eesti erinevates organisatsioonides on, teavad lugejad ise. Mina tahan rääkida lähemalt läinud aasta lõpus esimest korda toimunud registripõhisest rahva ja eluruumide prooviloendusest, mis peaks meetodina tulevikus asendama rahvaloendust. Väidan, et laekunud tulemused ei anna otsustajatele piisavat informatsiooni, ehkki statistikaamet on halva mängu juures proovinud head nägu teha.

Arengusuund – kulukate näost näkku rahvaloenduste ärajätmine – on põhimõtteliselt õige. Kuid asendusinstrument – registrid – ei ole veel piisavalt valmis ning meenutab kalibreerimata kraadiklaasi, mille abil võib öelda, kas vesi külmub või keeb, ent mida pole võimalik kasutada palaviku mõõtmiseks.

Millest me räägime? Nagu ütleb loenduse nimi, loendatakse inimesi ja maju, kus nad elavad. Inimeste kohta peaks infot pakkuma rahvastikuregister. Kuid Eesti Vabariigi tulles kaotati ära kohustuslik sissekirjutus. Igaüks võib elada seal, kus ta tahab, ning kirjutada end sellisele elamispinnale (mitte ilmtingimata enda omanduses olevale), nagu ta tahab. Seega võivad inimesed elada hoopis kusagil mujal võrreldes nende elukohaga registris. Meenutan omaaegset Tallinna mootorsõidukimaksu, mille kehtestamise järel muutusid pealinna elanike seas populaarseks sugulaste majad Lõuna-Eestis.

Ma ei taha öelda, et inimene peaks ilmtingimata olema sunduslikult registris just seal, kus ta elab, ja vastupidi. Voli valida asukohta registris on meil üks väheseid toimivaid otsedemokraatia mehhanisme, kus inimesed saavad hääletada jalgadega. Väga levinud on meetod, et äärelinnas elavad inimesed registreerivad end linna, et saada lastele lasteaia- või koolikohti.

Võib esineda ka teistsuguseid põhjuseid: näiteks mina registreerisin end 2002. aastal ühest omavalitsusest teise seetõttu, et ei soovinud põhimõtteliselt, et minu üksikisiku tulumaks laekuks esimesele omavalitsusele, kuigi elasin selle omavalitsuse territooriumil veel viis aastat. Seega peaks riik kuidagi teada saama, kus inimesed päriselt elavad.

Teiseks. Eluruumide kohta peaks andma informatsiooni ehitisregister. Mõned aastad tagasi kontrollisin oma maal asuva kinnisvara andmeid registris, kui soovisin taotleda Leader-programmist raha, ning avastasin üllatusega, et kolmest hoonest ja rajatisest mitte ükski ei olnud registrisse kantud. Küll aga oli registrisse kantud külakiik, mille püstitamiseks olin murdnud piike keskkonnaametiga, kelle eesmärk nähtavasti on muuta (inimtekkelisi) parke reservaatideks.

Loo moraal seisneb selles, et suure tõenäosusega ei ole paljud nõukogudeaegsed ja vanemad rajatised registrisse üldse kantud või ei ole informatsioon nende kohta piisav, et selle põhjal teha järeldusi tualettruumi või pesemisvõimaluste kohta (külakiigel jäid vastavad lahtrid muidugi tühjaks).

Kui me tahame tulevikus asendada näost näkku rahvaloendust registripõhise loendusega, siis me peame registrid korda tegema ning alustama ehitisregistrist. Soovitan üle vaadata registri koostamise põhimõtted ja samuti välja mõelda inimestele lihtmenetlus, sest praegusel kujul on kande tegemine tavakodanikule keeruline.

Omaette küsimuseks jääb, mida riik kogutava infoga üldse peale hakkab. Kui tegemist on asjaga asja pärast, siis – käib küll!

Seotud lood
03.01.2017 05.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto