Sisukord
AK
Tänane leht
07.01.2017
Eesti Piiripatrull lõppes hädakutsega (6) Male Mälumäng Palju õnne Horoskoop Tagakülg Dilbert Parvlaev seisis masinarikke tõttu keset merd Sünniaastaks 2017 Postimehe aasta inimesed Eesti lühiuudised Tõesti armastada, mitte õppida armastama Postimees investeerib arengusse Postimehel on üle-eestiline uudisvoog Välismaa USA brigaadi kraam jõudis Euroopasse Trump tõrgub Venemaad süüdistamast Venemaa võitleb salaviinaga Elon Muski murelaps lendab taas Mida arvab Prantsusmaa uus president Venemaast (9) Arvamus Juhtkiri: muusade tempel Tartus (1) Taavi Minnik: mister Universumi tulek (21) Halli kardinali lahkumine (1) Edasi (Postimees) 1990. aastal Saadiku lahkumine Mees teiselt planeedilt Margus Paas: ametlikud allikad valetavad, aga mina tean, et… (13) Kultuur Aja auk. Ministry kohtub William Burroughsiga (3) Sport Spordi lühiuudised Peep Pahv: unustatud vana ehk õige aeg Eesti oma superklubi loomiseks (2) Paleepööre vormel-1 sarjas? Ferrari loodab Mercedese edu saladuse keelatuks kuulutada (2) Iseteadlikud maailmarändurid Nõlvak ja Tiisaar – kodutud, ent sihikindlad Koondise tulevikulootus küpseb Sloveenias AK Kallutatud sotsiaalmeediast ja libauudistest võib saada vesi klassikalise ajakirjanduse veskile (4) Edetabelid Postimehe töötajate saavutused 2016. aastal Andrus Karnau: Luisa Värk ja Edgar Savisaare toimikud – Pressinõukogu argipäev 2016 Kaebused Postimehe peale pressinõukogus Meedia aastal 2017: eneseotsingud jätkuvad Aja auk. Ministry kohtub William Burroughsiga (3) Arter Horoskoop Arteri persoon Garri Kasparov: Putin tähendab sõda (80) Mida toob aasta uus? Kuraditosin küsimust Miks kõik armastavad Raivo E. Tamme? (1) Filmisoovitus: pöörane psühhopõnevik, kus miski pole nii, nagu näib Kaja Kallas: uusaastalubadused Kala kalambuuriga Parem uppumissurm kui NKVD ehk kuidas 16 eestlast pisikese purjekaga üle ookeani sõitsid (20) Sõiduproov: Mercedes-Benz GLC Coupé. Veidi vaheldust (1) Kikkpoksi trenn, kus lüüa ei saagi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andrus Karnau: Luisa Värk ja Edgar Savisaare toimikud – Pressinõukogu argipäev

2 min lugemist
Andrus Karnau FOTO: Pm

Selle artikli pealkiri ei vasta sisule, sest kui panna pealkirjaks «Eesti ajakirjanduse kvaliteet püsib heal tasemel», siis ma ei usu, et keegi seda lugema hakkaks. Aga sidudes pealkirjas lauljanna skandaalse poliitiku kohtuasjaga, on äkki lootust, et keegi võtab vaevaks ka süveneda.

Kontekstist väljarebitud pealkiri on sel artiklil põhjusel, et see on üks peamisi teemasid, millega Pressinõukogul on tulnud tegeleda. Ühelt poolt on ajakirjandusväljaandel õigus tõmmata artiklitele või saatelõikudele tähelepanu. Teisiti ei oleks see mõeldav. Aga kust jookseb piir, kui tähelepanu tõmbamine läheb ülekäte? Millal muutub see sildistamiseks, ärapanemiseks või eksitava konteksti loomiseks?

Luisa Värgi kaebuse arutamise puhul oli üheks Pressinõukogu arutelu teemaks see, mil määral on ajakirjandusel põhjust siduda teda tema abikaasaga, toonase peaministri Taavi Rõivasega. Aga veelgi olulisem oli küsimus, kas Värgi tegevust maksude maksmisel oli õigust panna seadusrikkumise konteksti.

Pressinõukogu sai mullu ka suure hulga kaebusi, mis püüdsid mõnda formaalset eksimust põhjuseks tuues tõestada, et üht või teist teemat poleks olnud õigus kajastada. Ka Värk väitis, et tema ettevõttest poleks tohtinud üldse kirjutada.

Detsembris arutas Pressinõukogu ühe rahvusvahelise suurettevõtte kaebust Eesti ühe kõige väiksema ajalehe peale. Kaebaja soovis muuhulgas ajalehelt, et viimane kooskõlastaks tulevikus enne avaldamist kirjalikult kõik kaebajasse puutuvad artiklid. Ajalehel jätkus õnneks tarkust selle soovi täitmisest loobuda.

Artiklite eelneva kooskõlastamise ümber puhkenud konfliktid on kaebustes korduv refrään. Näib, et ajakirjanikud annavad kergekäeliselt lubadusi kohendada artikleid allikate nõudmiste järgi, ning kui mõni lause ikkagi ei lähe ajalehte nii, nagu kaebaja soovis, on pahandus majas. Eeltsensuur paistab olevat vaikselt vohav vähkkasvaja.

Probleem, mis koorub Pressinõukogu kaebustest, on kriitikavaba suhtumine politsei ja prokuratuuri teadetesse. Pahatihti ei vaevu ajakirjanikud kontrollima jõuametkondade esitatud info tasakaalustatust või asjakohasust. See omakorda võib kaasa tuua kohtuta süüdimõistmise.

Ajakirjanduse eetikakoodeksi üks esimesi punkte ütleb, et ajakirjanduse ülesanne on hinnata kriitiliselt majandus- või poliitvõimu teostajate tegevust. Ajakirjandusvabadus ei tule taevast ega valitsusest, meediavabaduse eest tuleb seista iga päev.

Ajakirjaniku, toimetaja, Pressinõukogu esimehe ja keskmisest nõudlikuma meediatarbijana arvan, et Eesti ajakirjandus hoiab head taset. Kindlasti on tõrvatilku, aga meepott tervikuna on minu meelest ilusasti püsti püsinud. Tõsi, nii palju kaebusi kui mullu pole ühelgi varasemal aastal Pressinõukoguga liitunud ajakirjandusväljaannete peale esitatud. Oli rekordiline kaebelõikus, mis näitab mu meelest ennekõike seda, et lugejad teavad aina paremini, et neil on õigus meedia eneseregulatsiooniorganilt kaitset otsida.

Pressinõukogu poole võib pöörduda iga inimene, selleks ei pea palkama advokaati või meedianõustajat. Piisab sellest, kui saata kiri, kus kirjeldada, kuidas on ajaleht, raadio- või telejaam või veebiväljaanne olnud ülekohtune või avaldanud valeväiteid.

Üks saarlane saatis mullu Pressinõukogule kaebuse, kus märkis, et soovib, et ajakirjanikku noomitaks, et too enam kunagi nii ei teeks. Lihtsamalt ja täpsemalt on keeruline Pressinõukogu ülesannet kokku võtta.

Kuidas on selle artikliga seotud Edgar Savisaare toimikud? Ajakirjanduseetika pole kivisse raiutud. Õigupoolest saab iga inimene iseseisvalt otsustada, kas ajakirjanik või ajakirjandusväljaanne on käitunud eetiliselt.

Kohtutoimikute materjalide istungieelne avaldamine on seni olnud tavapraktika. Postimehes ilmunud Savisaare toimikud põhjustasid aga hulganisti pahameelt. Kas see oli ajakirjanduseetika koodeksi rikkumine, selgub siis, kui keegi peaks sellekohase kaebuse esitama. Aga iga lugeja võib teha enda jaoks ise otsuse. Uskuge või mitte, ajakirjanduse jaoks pole midagi tähtsamat kui lugejate usaldus.

Pressinõukogu arvudes

Aasta20162015201420132012
Otsuseid8064435238
Õigeksmõistmisi4233212518
Taunivaid3822222720
Seotud lood
06.01.2017 09.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto