Sisukord
Film
Tänane leht
05.01.2017
Eesti Aasta parim film taaselustab 1990ndad Mälumäng Kahe suure ja rahvusvahelise laupkokkupõrge (6) Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Leivapätsi pikukesest andekaks neiuks Tagakülg Eesti lühiuudised Päästjad võtavad tuleohtlikud paigad oma hoole alla Esikülg 5. jaanuar Hiiglaslik kootud rahvuslipp vabariigi aastapäevaks Organiseeritud kuritegevuses on juhtimiskriis (4) Majandus Kütusemüüja prognoosib veebruaris olulist hinnatõusu Eesti majanduse lühiuudised Käitlejad süüdistavad Eesti Energiat prügiveo kallinemises (1) Välismajanduse lühid Donald Trump kimbutab USA autotootjaid (1) Välismaa Saadiku lahkumine jätab britid täbarasse seisu Välismaa lühiuudised 05.01 Helsingi endise narkopolitsei juhi kohtuasjas oli roll ka eestlasel Ayahuasca: põlisrahvaste nõiarohust USA trendijoogiks (3) PERSOON: Soome pätt-politseinik Jari Aarnio pandi vangi (3) Balkan kõhkleb Baltimaadele abi osutamast Arvamus Henrik Roonemaa: internet osutuski imeliseks, aga nüüd hakkavad nad seda kõike piirama (1) Vastukaja: kas Mart Sanderi arvates on ateistid väärakad? (1) Dagmar Lamp: pepupildid: moodsa armastuse märk Postimees 1994. aastal: isa tappis oma tütre ja ema, sest kodus polnud leiba Juhtkiri: ihne maksab topelt Lugeja kiri: Rail Baltic – loosungid ja tegelikkus (7) Sulev Valner: just sellist haldusreformi me tahtsimegi (5) Kultuur Liivane ooperilõhe ja nüüdismuusika triumfimarss Kurva kuninga seiklused südamlike metslaste seas Sport Spordi lühiuudised Kümnevõistluse valitseja Ashton Eaton lõpetas koos naisega karjääri Gert Jõeäär harjub mõttega, et profikarjäär on läbi Kogenud koondise tugitala kahetsust ei tunne ja kuulsust ei jahi Venemaa uus imesuusataja sõidab dopingusüüdistuse saanud kaaslaste nimel NBA on dopingukants. Või ei ole? Mine võta kinni.. Tarbija Hästi hoitud rahvarõivas rõõmustab kandjaid mitut põlve Rahvariiete eest peab hoolitsema nagu oma kalli lapse eest Kuidas valida riidekappi koipüüniseid? Kodu rubriigi lühiuudised 5.01 Tartu Elva ründab võimutsevaid kopraid Päeva pargis algab kevadel esimeste kortermajade ehitus Uisumaraton libiseb Peipsilt Kuremaale Andekus toob edu ja tõstab selga koorma Hannes Kaljujärv: olen saanud tunda nii taevast kui maist armastust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aasta parim film taaselustab 1990ndad

2 min lugemist

Eesti Filmiajakirjanike Ühing valis oodatult aasta filmiks Triin Ruumeti «Päevad, mis ajasid segadusse».

Juba 24. korda välja antud auhinna ajaloos on Ruumet alles esimene naislavastaja, kelle film on Neitsi Maali nime kandva tiitli võitnud. Samuti on ta 28-aastaselt laureaatide seas üks nooremaid. Noorim on Marko Raat, kes sai 2000. aastal preemia dokumentaalfilmi «Esteetilistel põhjustel» eest, olles 26-aastane.

«Mul on hea meel, et Neitsi Maali läks debütandile ja naisterahvale,» ütles ka ühingu esimees Tristan Priimägi.

Laureaat ise ei tähtsustanud seda fakti üle. «Ma ei arva, et minu väärtus seisneb just naislavastajaks olemises, aga igal juhul on see rõõmustav, et Eestis teeb filme üha rohkem naisi,» ütles ta.

Võidufilmi tegevus leiab aset 1990. aastatel, kui oma kohta elus ei otsi vähem või rohkem traagiliste ja koomiliste sündmuste kaudu mitte ainult maapoiss Allar, vaid kogu ühiskond.

«Kunstiliselt ambitsioonika ja ajastutruult realistliku, tähelepanelikult detailse ja julgelt üldistusvõimelise ekskursiooni eest Eesti lähiminevikku,» põhjendas ühing oma otsust.

Film kogus Eesti kinodes 62 262 vaatajat, mis annab taasiseseisvusaja menukamate kodumaiste filmide edetabelis koguni üheksanda koha «Lotte ja kuukivi saladuse» järel ja «Nende vanade armastuskirjade» ees.

«Olen väga rahul ja üllatunud, et see film on jõudnud nii paljude inimesteni, kelle elu või minevikku see mingil määral peegeldab,» ütles Ruumet. «Ma olen saanud väga head tagasisidet ja südantsoojendavaid kirju. Ja rõõmustanud selle üle, et see on oma eesmärgi täitnud – elu sisse süstida.»

Produtsent Maie Rosmann-Lill tõi välja, et huvi filmi vastu pole jahtunud ka kaheksa kuud pärast selle väljatulekut. Edukas on olnud nii DVD-müük kui ka digitaalne laenutamine. «Youtube’i laetakse seda pidevalt üles, kus see kogub väga kiirelt tuhandeid vaatajaid. Kogu aeg tegeleme nende failide eemaldamisega,» ütles ta.

Film on nüüdseks osalenud 13 festivalil ning võitnud kaks auhinda: Karlovy Vary festivali kõrvalvõistlusprogrammis «Lääne ida» eripreemia ja Minski festivali põhivõistlusprogrammis eripreemia noore energia eest.

Praegu kirjutab Ruumet juba oma järgmist filmi, mis kannab pealkirja «Tume paradiis». Tema sõnul on see õudusfilmi elementidega rituaalidraama. Peategelased on tänapäeva noored edukad naised, kes elavad oma hullumeelset elu, üritades luua isiklikku paradiisi. Kõik on nali, miski pole päris. Film on juba saanud Eesti Filmi Instituudi stsenaariumitoetuse.

Aasta filmi auhinnale kandideerisid veel mängufilmid «Luuraja ja luuletaja» (rež Toomas Hussar), «Polaarpoiss» (rež Anu Aun) ja «Teesklejad» (rež Vallo Toomla) ning animafilm «Tühi ruum» (rež Ülo Pikkov). Võitja sai auhinnaks Neitsi Maali nime kandva kujukese koos 2000 euro suuruse rahalise preemiaga, mille pani välja Olympic Casino Eesti.

Aasta filmiajakirjanikuks nimetas ühing Maria Ulfsak-Šeripova Eesti Ekspressi filmilugude toimetamise, veebiajakirja Estonian Film koostamise ning teiste filmialaste ettevõtmiste organiseerimise eest.

Eesti Filmiajakirjanike Ühingusse kuulub 22 liiget.

Seotud lood
04.01.2017 06.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto