Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.01.2017
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Soojustamata majad kiirgavad pakases hõõglambina Tagakülg SEB pank nõuab ligipääsu klientide telefoni kontaktiloetelule Taat langetas Kohtla-Järvel omatahtsi puid TS Laevad võttis Poola laevatehaselt Tõllu vastu Tuisk tõi muret, aga pakkus ka silmailu Suri ajakirjanik ja Rahvarinde üks käimalükkajatest Lembit Koik Nõukogu soovitab kaheksal ühendvallal leida uus nimi (1) Kas Michali tugev algus ja Pevkuri napp võit? (2) Pevkur – laitmatu mainega kriitik Michal – varjuga võitlev liider Majandus Välismajanduse lühiuudised Konkurendid ei mõista juhtunut Majanduse Eesti lühiuudised Eestis on riided ja jalanõud kallid (6) Välismaa Aasta 2017: Venemaa ja populismi uuestisünd (1) Välismaa lühiuudised 6.01.2017 Suursuguse gepardi ainus lootus on vangistus Soomele teevad muret loata riiki jäävad asüülitaotlejad Arvamus Arto Aas: põhiväärtustele tuginev, muutustele avatud (9) Nils Niitra: tõe-eelsest tõejärgsesse ühiskonda (7) Juhtkiri: päris talvel tunneme soojuse väärtust Postimees 1928. aastal: maiustamine tõi tudengile uhiuue auto Tarmo Soomere: milleks meile juuniorakadeemikud? (3) Erkki Bahovski: kusagil on tõde (13) Kultuur Oskar Luts – meie ühine reheahi Tartu kunst, žürii ja Jevgeni Zolotko Eelmisel aastal püstitasime telerivaatamise rekordi Sport Spordi lühiuudised Kalev jäi võõrsil VEFile alla Kahe jalaga maa peal püsiv koondis tõi naeratuse näole Kõrgliigasse siirduv Frank Liivak sai vajaliku õppetunni Kosovo alistamisele järgnes suur reisisegadus Tarbija 10 parimat sihtkohta selleks aastaks (1) Tartu Elanike protest: ei taha naabriks kummiboksi (2) Haldusreform paisutas väikelinna ametnike rahakotte Suusatama kibelejad pääsevad rajale Linn loobub päästetud eralastehoiu pidamisest Elva luuletark meenutab südamedaami kirja Võnnu koolistaadioni plaan võtab ilmet Koosa rahvas hoiab oma külasaunas vihta ja plekk-kaussi au sees Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: päris talvel tunneme soojuse väärtust

2 min lugemist
Talv, jääpurikad. FOTO: TOOMAS HUIK/PM/SCANPIX BALTICS

Uue aasta esimene nädal tuletab Eesti inimestele meelde, et meie laiuskraadil on lisaks sügisele olemas ka aastaaeg nimega talv. Postimees käis soojuskaameraga pildistamas, kas meie majad peavad raske raha eest ostetud sooja toas.

Kuni näeme üldarvudest, et soomlastel, kes ju ometi elavad meist põhja pool, kulub oma tubade kütmiseks vähem energiat kui meil, on veel kindlalt parandamisruumi. Arvudele otsa vaadates on ammu selge, et üks suuremaid võimalikke võidukohti on sovetiajal ehitatud korterelamute soojustamine. Sellega on (sh ELi maksumaksja toel) tegeletud ja tegeletakse praegugi.

Näeme ka Postimehe piltidelt, et vanade korterelamute soojustamisest on abi. Soojustamata hruštšovkade välisseintest tehtud piltidelt näeme, kuidas radiaatorid ilma kütavad. Soojustatud maja välisseinal aga radiaatorikontuurid sel viisil välja ei paista. Vanade korterelamute soojustamisega säästetakse energiat keskeltläbi 40 protsenti.

Viimatise rahvaloenduse järgi (2011) on Eestis 540 000 püsivalt asustatud eluruumi. Pole just suur üllatus, et umbes pool neist on 1960–1990 ehitatud korterelamutes. Soojapidavusele sovetiajal rõhku ei pandud. Loomulikult ei tee soojustamine ei silikaattellistest hruštšovkast ega plaanimajanduse paneelmajadest veel kõige moodsamaid ja kenamaid eluasemeid, ent pikas plaanis aitab see siiski inimestel nii raha kokku hoida kui muudab nende majade välisilme inimlikumaks.

Nüüd riigile kuuluvatest hoonetest. Teistes riikideski on ajakirjanikud selliseid soojuspildistamisi teinud ja mitmel pool on avastatud riigile piinlikkust tekitavalt, et samal ajal, kui räägitakse suurtest kliimapoliitilistest eesmärkidest, lekivad riiklikud esindushooned soojust ja kütavad laia joonega taevaalust kuumemaks.   

Tõsi, riigi hoonetest soojuspildistas Postimees vaid mõnda tähtsamat. Need pildid ei ole veel riigile kuuluvate hoonete energiaaudit. Ometi võime vist rahul olla, kui riigikogu hoone ees mõjub säraküünlana üks pintsakuväel õue tulnud mees, aga mitte mõni koht parlamendimaja seinal. Ja presidendi kantselei ees peavadki vahipataljoni ajateenijad soojuspildil särama, sest lisaks nende oma ihusoojusele on neil jalge all ka küte. Kas sõduri vorm peaks paremini sooja pidama? Kui muuseumi jalgtee plaatide all on küttekaabel, siis võime muidugi küsida, kas ikka ehitamise ajal arvutati, kumb on odavam: lund lükkav kojamees või jääd sulatav jalgteeküte.

Tulles tagasi elamute juurde, võime meenutada ka nutuseid lugusid kümnend tagasi buumiaegsetest ehituspettustest. Nii mõnigi on ehmatusega avastanud, et tema kirjade järgi justkui kõigile moodsatele normidele vastava eramu soojustusmaterjali varastasid ehitajad tegelikult ära.

Talv sunnib soojusteadlikuks ja peaks ahvatlema kõiki arvutama, kas, kuidas ja kui palju oleks mõttekas investeerida oma maja soojustamisse.

Seotud lood
05.01.2017 07.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto