N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Nõukogu soovitab kaheksal ühendvallal leida uus nimi

BNS
Nõukogu soovitab kaheksal ühendvallal leida uus nimi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Valdade ühinemine
Valdade ühinemine Foto: Pm

Kohanimenõukogu on teinud valitsusele ettepaneku paluda kaheksal moodustataval ühendvallal leida endale sobivam nimi, ütles rahandusministeeriumi esindaja.

«Kohanimenõukogu on suurema osa ühinevate valdade nimesid heaks kiitnud. Paljud vallad on hoolimata läbirääkimiste keerukusest leidnud esialgse, kohanimeseaduse ja -põhimõtetega mitte kooskõlas olnud nime asemele teise, mis on uue haldusüksuse nimena olnud põhjendatum ja uut valda täpsemalt määratlevam,» ütles ministeeriumi pressiesindaja Karel Hanni.

«Uue nime valik on paljudel juhtudel olnud raskendatud ka seetõttu, et ühinev piirkond on suurem varasematest ajaloolistest üksustest nagu näiteks kihelkonnad ning sobivat ühendavat nime on olnud raske leida,» lisas Hanni.

Siiski on rahandusministeeriumi valitsemisalas tegutsev kohanimenõukogu soovitanud volikogudes kokku lepitust erinevat nime kaheksale moodustatavale haldusüksusele.

Võhandu vallale soovitab nõukogu uut nime, kuna Võhandu läbib Eesti pikima jõena mitmeid valdu, tulevase valla territooriumile jääb sellest väike osa. Sobiv nimi oleks kohanimenõukogu hinnangul Võru vald, mis kajastab keskust ja selle loogilist tagamaavõrgustikku.

Lahemaa valda peab nõukogu geograafiliselt ja kultuurilis-ajalooliselt eksitavaks nimeks, sest vaid üks ühineja kahest asub Lahemaal, suurem osa Lahemaast jääb Kuusalu valla maadele. Sobivad nimed võiksid olla endise Haljala kihelkonna põhjal Haljala, aga ka vallakeskuse järgi.

Põhjaranniku vald olevat geograafiliselt ebamäärane kunstlik nimi, mis võib olla eksitav kohanimeseaduse mõistes. Sobiv oleks täpsem sünonüüm Ontika vald või vallanime järgi Toila vald.

Lääneranna vallale on kohanimenõukogu hinnangul sobivaim nimi Lihula vald ajaloolise nime järgi, Lääneranna kui geograafiliselt määramatu uudisnimi võib kaalumisele tulla teisena.

Kehtnakandi valla nime peab nõukogu võõrastavaks hübriidnimeks, mis ei allu ühelegi reeglile ning tegu ei ole ka liitnimega. Sobiv nimi oleks Kehtna vald või ka valdade kaalutud Hiiekõnnu vald.

Mulgi vald olevat geograafiliselt ja kultuurilis-ajalooliselt eksitav nimi, sest see hõlmab vaid kolmandiku ajalooliselt Mulgimaast ja vajab seega täiendi lisamist – näiteks Lääne-Mulgi vald, Abja-Mulgi vald või kihelkonnanimedest lähtuvalt Halliste-Karksi.

Kastre vallale soovitab kohanimenõukogu nimeks Võnnu valda Eesti ühe vanima ja rahvarohkeima kihelkonna järgi, mille piiridesse uus vald jääb. Kastre vald kui väheolulisem nimi võib olla kaalumisel teise variandina.

Haanja(maa) valla asemel on esimene soovitus vana kihelkonnanimi Rõuge, kaaluda võib Haanja nime, millega on küll seoseid vähem. Haanjamaa on kitsam mõiste, mistõttu ei sobi see ühinejate nimeks.

Kohanimenõukogu on nõuandev organ kohanimekorralduse probleemide läbitöötamiseks ning vastava tegevuse suunamiseks. Omavalitsuste nime osas teeb lõpliku otsuse valitsus. Valitsus võtab arvesse ja teeb nimeotsuse lähtudes ühinejate ning kohanimenõukogu põhjendustest.

Kui valitsus nõustub kohanimenõukogu seisukohaga, et mingi omavalitsuse nimi pole sobiv, siis saab eelnõu vastuvõtmise valitsuse istungil edasi lükata. Seejärel saadab rahandusministeerium valitsuse suunised omavalitsustele uuesti arutamiseks. Vastavalt haldusreformi seaduses sätestatud tähtaegadele teeb valitsus otsuse 1. veebruariks. 

Märksõnad
Tagasi üles