Sisukord
Eesti
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (6) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli (1) Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (13) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit (1) Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (6) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Eestlased võtavad Siberis kaua kartuleid

3 min lugemist
  • Jälgin, kuidas tüdrukud algtasemel eesti keelt räägivad - eesti keel on ilus.
  • Tänu eesti keele tundidele on meil siia tekkinud sõpruskond.
Krismar õpilastega Stolbõ rahvuspargis. FOTO: Krismar Rosin

Istun Krasnojarski Karl Marxi tänava raamatukogus ja ootan, et saaks alustada eesti keele tunniga. Keda aga pole, on minu õpilased – Siberi  eestlaste järeltulijad. «Küll nad tulevad, võtavad alles kartuleid,» lohutab mind kohaliku Eesti seltsi esinaine Veera. Lisaks temale on seekord kohal veel kolm naist, kes kõik usinasti näputööd teevad.

Tellijale

Põhikooli ajal sai õpetaja kunstitunnis mu oskamatuse üle naerda ja tüdrukud näpuga näidata. Nüüd, kümmekond aastat hiljem, pistavad eesti-vene mammid mulle Siberis vardad ja lõnga pihku ja näitavad, kuidas kudumine käib. Natukese aja pärast otsustan käsitööst puhata, aga Veera leiab, et niimoodi ma küll kampsunit valmis ei saa.

Õnneks saabuvad kolme nädala pärast lõpuks ka kartulivõtjad, kellele ma oma olematu vene keele abil hakkan eesti keelt õpetama. Õpilasteks on tüdrukud, kelle eestlastest vanavanemad olid kunagi Siberisse küüditatud. Eesti keelt nad ei räägi, erinevalt Veerast ja näputöömammidest. Alustame tervituste ja sõnade pööramisega, aga sageli tundub mulle, et pigem õpin mina vene keelt kui nemad eesti keelt. Väljakutse missugune! Mu Eesti juurtega õpilased paluvad pidevalt eesti muusikat, teevad kodutöö alati korralikult ära ja tulevad tihti tundi mõne uue sõna või lausega. Näiteks «Mul on pohmakas» või «Ta pole hea. Ta on sitapea». Jälgin, kuidas tüdrukud Eestist kauges Siberis algtasemel eesti keelt räägivad, ja mõtlen, et küll see meie keel on kaunis – miks ma küll kodumaal sellest nii hästi aru ei saanud?

22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto