Sisukord
Eesti
Postimees
14.01.2017
Eesti Mälumäng Läänemaa kaotab veerandi territooriumist (13) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Surikaadid teevad trenni Liiva varastanud piiriehitaja pääses trahviga Professor: imevõtteid ei ole Gripiravim ja vaktsiin on otsakorral Eesti lühiuudised Näitlejanna tülikõne Majandus Eestil taas uus märk kommentaarid Välismaa Konfutsianistlikud lasteaiad õpetavad vanemaid austama Le Peni partei vaevleb suures rahahädas Välismaa lühiuudised Erdoğan loob endale esimest Reichi (1) Arvamus Liisa Pakosta: sünnitanud mehe pöördumine lapse asjus (6) Joosep Värk: aitäh, unistuste president Obama (80) Elphi avaja Kalev Kuljus Juhtkiri: Made in India (12) Vutipõlve uueks looja Mees, kes seisab perekonna eest (4) EKI keelekool: digimaailm näitab eesti keele elujõudu Edasi (Postimees) 1979. aastal: Tartu-Vilnius Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016/2017 (1) Kultuur Tants ilma keha liikumiseta on kui muusika ilma helideta Nädala plaat. Mäss haihtuva homse vastu Inimese reis üleskäigutrepist alla (1) Romaan «Alistumine» kui mittealistumine (1) Eesti kultuuri täheatlas: päevalehe sünd Eesti mehe koorem Malis (1) Sport Raskustes Tarvas väärib kogu Eesti korvpalli tuge (1) Kontaveidi ja Kerberi õnn ning Murray needus Kadumistrikiga hakkama saanud Rose mängis oma tulevikuga Türgi-kogemusega Pärt otsustava valikmängu eel: lahing tuleb igal juhul Jooga vee peal – ülevoolavalt lõbus! AK Liisa Pakosta: sünnitanud mehe pöördumine lapse asjus (6) Kuidas saada puitu, metsa katki tegemata? (4) Jaan Lahe: religiooniteaduse kaitseks (18) Nädala plaat. Mäss haihtuva homse vastu Tants ilma keha liikumiseta on kui muusika ilma helideta Inimese reis üleskäigutrepist alla (1) Romaan «Alistumine» kui mittealistumine (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: Ühispank liitis endaga Põhja-Eesti Panga (1) Eesti kultuuri täheatlas: päevalehe sünd Eesti mehe koorem Malis (1) Arter Sinustki võib saada püromaan Horoskoop Kõik need ülehinnatud inimesed (4) Eestlased võtavad Siberis kaua kartuleid (1) Kas toit, mis tehtud käsitsi, on ikka tehtud käsitsi? (1) Kuum trend: päikesegeneraator Kontserdile kodus ja võõrsil Petrooleumilambiga kadunud maailma otsimas Jooga vee peal – ülevoolavalt lõbus! Eesti kokk viib puraviku kokkade olümpiale Jüri Kolk: pime ja külm Autoarvustus: Ford Kuga okupeeris mugavustsooni Taavet Hinrikus: tahame kõik teha midagi, millel on suurem mõte Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eestlased võtavad Siberis kaua kartuleid

3 min lugemist
  • Jälgin, kuidas tüdrukud algtasemel eesti keelt räägivad - eesti keel on ilus.
  • Tänu eesti keele tundidele on meil siia tekkinud sõpruskond.
Krismar õpilastega Stolbõ rahvuspargis. FOTO: Krismar Rosin

Istun Krasnojarski Karl Marxi tänava raamatukogus ja ootan, et saaks alustada eesti keele tunniga. Keda aga pole, on minu õpilased – Siberi  eestlaste järeltulijad. «Küll nad tulevad, võtavad alles kartuleid,» lohutab mind kohaliku Eesti seltsi esinaine Veera. Lisaks temale on seekord kohal veel kolm naist, kes kõik usinasti näputööd teevad.

Tellijale Tellijale

Põhikooli ajal sai õpetaja kunstitunnis mu oskamatuse üle naerda ja tüdrukud näpuga näidata. Nüüd, kümmekond aastat hiljem, pistavad eesti-vene mammid mulle Siberis vardad ja lõnga pihku ja näitavad, kuidas kudumine käib. Natukese aja pärast otsustan käsitööst puhata, aga Veera leiab, et niimoodi ma küll kampsunit valmis ei saa.

Õnneks saabuvad kolme nädala pärast lõpuks ka kartulivõtjad, kellele ma oma olematu vene keele abil hakkan eesti keelt õpetama. Õpilasteks on tüdrukud, kelle eestlastest vanavanemad olid kunagi Siberisse küüditatud. Eesti keelt nad ei räägi, erinevalt Veerast ja näputöömammidest. Alustame tervituste ja sõnade pööramisega, aga sageli tundub mulle, et pigem õpin mina vene keelt kui nemad eesti keelt. Väljakutse missugune! Mu Eesti juurtega õpilased paluvad pidevalt eesti muusikat, teevad kodutöö alati korralikult ära ja tulevad tihti tundi mõne uue sõna või lausega. Näiteks «Mul on pohmakas» või «Ta pole hea. Ta on sitapea». Jälgin, kuidas tüdrukud Eestist kauges Siberis algtasemel eesti keelt räägivad, ja mõtlen, et küll see meie keel on kaunis – miks ma küll kodumaal sellest nii hästi aru ei saanud?

13.01.2017 16.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto