Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
09.01.2017
Eesti ​Kõige kiuste sündinud poiss (7) Mälumäng Politseil pole trahvide tasumisest ülevaadet Male Dilbert Palju õnne Horoskoop Pevkur valmis koostööks kõigiga Majandus Rõivamüüjad: väike turg ei lase odavamalt müüa Soome metsanduskontsern loob Pärnusse 200 töökohta Investor Mari alustab investeerimist (10) Majanduse lühiuudised Nafta hinda tõstab spekulatiivne raha Välismaa Meeste raske võitlus progressi tuuleveskitega Piltuudis: külm paneb Kreekas migrandid proovile Jaht mere pisaratele: hobist tasuva salakaubanduseni Trump tunnistas Venemaa rolli häkkerirünnakutes Välismaa lühid Normandia mungad pruulivad käsitööõlut Julgeolek külvab Saksamaal tüli Arvamus Kristi Malmberg: milleks tavalisele inimesele investeerimine? (2) Postimees 1931. aastal: võttis teise mehe naise ja mööbli – koolijuhataja seiklused Mõisakülas Juhtkiri: Hanno Pevkur sai võidu, Kristen Michal proovikivi (1) Art Johanson: üks püüdlus saada aru, kes on tänapäeval äärmuslased (1) Maali Kahusk: uue valla nimi – poliitilised otsused arvestavad rahva arvamusega haruharva (3) Erki Must: vabadus nimega Rail Baltic (6) Kultuur Prantsusmaal on teater hüljanud oma sümboolse jõu Seksikas, saatanlik ja geniaalne Sport Kalev muutus ühtsemaks ja parandas tabeliseisu Spordi lühiuudised Suusakuningas: võitsin nende poiste nimel, keda starti ei lubatud Parim eestlane MK-sarjas vajab mõnd lisameetrit Koondise pidev järelkasv võib varsti peatuda Mäesuusalegend tõmbas kummalisel viisil karjäärile joone alla Käsipallikoondis lõpetas esimese vaatuse puhaste paberitega Tarbija Mida teha, kui parklas liikuma pääsenud ostukäru mõlgib autot? Tarbija lühiuudised Tartu Müüa 15-korruseline maja Annelinnas. Kuidas on see võimalik? (4) Selgusid kõige täiuslikumad klähvijad Tartu kahes muuseumis algas uus aasta kallima piletiga Ülikooli raamatukogu saab remondi ajal mälestiseks Nõo valla kaotatud aeg ja käest lastud võimalused Tartumaa Suusatalv meelitab taas Ülenurme vald otsib algklasside maja ehitajat Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristi Malmberg: milleks tavalisele inimesele investeerimine?

2 min lugemist
Mida varem investeerimisega alustada, seda parem. FOTO: PantherMedia / Scanpix

Postimehe lehekülgedel alustab tänasest tegutsemist väljamõeldud investor Mari, kes hakkab tegema esimesi samme investeerimismaailmas ning neid meie lugejatega jagama.

Päris rahaga päris aktsiaid ostev Mari hakkab tegema seda, millele ilmselt paljud on juba pikka aega mõelnud, aga pole tegudeni veel jõudnud. Keskmine palk kasvab, reaalpalk samuti, hoiuseid arvetele aina koguneb, aga erilist kasu need ei tooda. Pinnas investeerimisega alustamiseks  on seega täiesti olemas ka neil, kellel pole kohe suuri summasid välja käia.

Ent miks peaks oma sääste hakkama üldse kuhugi esmapilgul kahtlastesse kohtadesse paigutama? Äkki tasub minna hoopis ümbermaailmareisile, soetada veinikelder või kallis auto? Ka seda võib teha ja tegelikult võivad ka kallid veinid või eksklusiivne auto osutuda pikas perspektiivis investeeringuks. Mälestustest rääkimata.

Elu nautimise kõrval, mis on igati okei, tuleb aga silmas pidada veel mitmeid praktilisi asjaolusid. Lähenevat pensioni. Lapse soovi minna õppima välismaale. Tahtmist ühel hetkel ülemus pikalt saata ja võtta ennast aastaks või kaheks tööst vabaks.

Kõigeks selleks on vaja raha ja seda võib ju ka koguda, kuid raha teadlikult investeerides on suurem tõenäosus, et selle kogus kasvab kiiremini. Tuleb mõnusam pensionipõli, laps saab minna paremasse ülikooli, ülemuse saab varem pikalt saata. Kasu on käega katsutav.

Muidugi võib minna ka teisiti ja viimastestki säästudest ilma jääda. Kuid jänes šampust ei joo. Liiatigi on selge, et pensionimaksjaid jääb aina vähemaks ja kellelgi pole head vastust küsimusele, mis saab paarikümne aasta pärast praegu veel toimivast pensionisüsteemist. Sestap tuleb ise valmistuda ajaks, kui tööandja enam palka ei maksa või aktiivselt ettevõtluses osaleda ei jaksa.

Inimesed armastavad uue aasta lubadusi. Miks ei võiks tänavu olla üks neist seotud investeerimisega alustamisega? Anda endale lubadus, et iga kuu panen, nui neljaks, kasvõi mõnikümmend eurot kõrvale, ja kui sada või paarsada eurot koos, siis investeerin selle. Rahakogumise vahele loen, kuulan, kohtun nõustajatega. Keeruline ja hirmutav on ainult see valdkond, millest sa midagi ei tea.

Mida varem investeerimisega alustada ja mida regulaarsemalt seda teha, seda parem on tulemus, rõhutavad kogenud investorid. Seega pole vaja kauem oodata, millal oled julgem, rikkam või targem. Muidugi ei tasu uisapäisa raha tuulde loopida, aga läbimõeldud tegutsemine võib siiski osutuda kasumlikumaks, kui kogu raha igapäevasesse tarbimisse suunata ehk lihtsamalt öeldes laiaks lüüa.

Seotud lood
07.01.2017 10.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto