Sisukord
Päevakomm
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (4) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (1) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (4) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (1) Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (1) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristi Malmberg: milleks tavalisele inimesele investeerimine?

2 min lugemist
Mida varem investeerimisega alustada, seda parem. FOTO: PantherMedia / Scanpix

Postimehe lehekülgedel alustab tänasest tegutsemist väljamõeldud investor Mari, kes hakkab tegema esimesi samme investeerimismaailmas ning neid meie lugejatega jagama.

Päris rahaga päris aktsiaid ostev Mari hakkab tegema seda, millele ilmselt paljud on juba pikka aega mõelnud, aga pole tegudeni veel jõudnud. Keskmine palk kasvab, reaalpalk samuti, hoiuseid arvetele aina koguneb, aga erilist kasu need ei tooda. Pinnas investeerimisega alustamiseks  on seega täiesti olemas ka neil, kellel pole kohe suuri summasid välja käia.

Ent miks peaks oma sääste hakkama üldse kuhugi esmapilgul kahtlastesse kohtadesse paigutama? Äkki tasub minna hoopis ümbermaailmareisile, soetada veinikelder või kallis auto? Ka seda võib teha ja tegelikult võivad ka kallid veinid või eksklusiivne auto osutuda pikas perspektiivis investeeringuks. Mälestustest rääkimata.

Elu nautimise kõrval, mis on igati okei, tuleb aga silmas pidada veel mitmeid praktilisi asjaolusid. Lähenevat pensioni. Lapse soovi minna õppima välismaale. Tahtmist ühel hetkel ülemus pikalt saata ja võtta ennast aastaks või kaheks tööst vabaks.

Kõigeks selleks on vaja raha ja seda võib ju ka koguda, kuid raha teadlikult investeerides on suurem tõenäosus, et selle kogus kasvab kiiremini. Tuleb mõnusam pensionipõli, laps saab minna paremasse ülikooli, ülemuse saab varem pikalt saata. Kasu on käega katsutav.

Muidugi võib minna ka teisiti ja viimastestki säästudest ilma jääda. Kuid jänes šampust ei joo. Liiatigi on selge, et pensionimaksjaid jääb aina vähemaks ja kellelgi pole head vastust küsimusele, mis saab paarikümne aasta pärast praegu veel toimivast pensionisüsteemist. Sestap tuleb ise valmistuda ajaks, kui tööandja enam palka ei maksa või aktiivselt ettevõtluses osaleda ei jaksa.

Inimesed armastavad uue aasta lubadusi. Miks ei võiks tänavu olla üks neist seotud investeerimisega alustamisega? Anda endale lubadus, et iga kuu panen, nui neljaks, kasvõi mõnikümmend eurot kõrvale, ja kui sada või paarsada eurot koos, siis investeerin selle. Rahakogumise vahele loen, kuulan, kohtun nõustajatega. Keeruline ja hirmutav on ainult see valdkond, millest sa midagi ei tea.

Mida varem investeerimisega alustada ja mida regulaarsemalt seda teha, seda parem on tulemus, rõhutavad kogenud investorid. Seega pole vaja kauem oodata, millal oled julgem, rikkam või targem. Muidugi ei tasu uisapäisa raha tuulde loopida, aga läbimõeldud tegutsemine võib siiski osutuda kasumlikumaks, kui kogu raha igapäevasesse tarbimisse suunata ehk lihtsamalt öeldes laiaks lüüa.

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto