Sisukord
Arvamus
Postimees
07.01.2017
Eesti Piiripatrull lõppes hädakutsega (6) Male Mälumäng Palju õnne Horoskoop Tagakülg Dilbert Parvlaev seisis masinarikke tõttu keset merd Sünniaastaks 2017 Postimehe aasta inimesed Eesti lühiuudised Tõesti armastada, mitte õppida armastama Postimees investeerib arengusse Postimehel on üle-eestiline uudisvoog Välismaa USA brigaadi kraam jõudis Euroopasse Trump tõrgub Venemaad süüdistamast Venemaa võitleb salaviinaga Elon Muski murelaps lendab taas Mida arvab Prantsusmaa uus president Venemaast (9) Arvamus Juhtkiri: muusade tempel Tartus (1) Taavi Minnik: mister Universumi tulek (21) Halli kardinali lahkumine (1) Edasi (Postimees) 1990. aastal Saadiku lahkumine Mees teiselt planeedilt Margus Paas: ametlikud allikad valetavad, aga mina tean, et… (13) Kultuur Aja auk. Ministry kohtub William Burroughsiga (3) Sport Spordi lühiuudised Peep Pahv: unustatud vana ehk õige aeg Eesti oma superklubi loomiseks (2) Paleepööre vormel-1 sarjas? Ferrari loodab Mercedese edu saladuse keelatuks kuulutada (2) Iseteadlikud maailmarändurid Nõlvak ja Tiisaar – kodutud, ent sihikindlad Koondise tulevikulootus küpseb Sloveenias AK Kallutatud sotsiaalmeediast ja libauudistest võib saada vesi klassikalise ajakirjanduse veskile (4) Edetabelid Postimehe töötajate saavutused 2016. aastal Andrus Karnau: Luisa Värk ja Edgar Savisaare toimikud – Pressinõukogu argipäev 2016 Kaebused Postimehe peale pressinõukogus Meedia aastal 2017: eneseotsingud jätkuvad Aja auk. Ministry kohtub William Burroughsiga (3) Arter Horoskoop Arteri persoon Garri Kasparov: Putin tähendab sõda (80) Mida toob aasta uus? Kuraditosin küsimust Miks kõik armastavad Raivo E. Tamme? (1) Filmisoovitus: pöörane psühhopõnevik, kus miski pole nii, nagu näib Kaja Kallas: uusaastalubadused Kala kalambuuriga Parem uppumissurm kui NKVD ehk kuidas 16 eestlast pisikese purjekaga üle ookeani sõitsid (20) Sõiduproov: Mercedes-Benz GLC Coupé. Veidi vaheldust (1) Kikkpoksi trenn, kus lüüa ei saagi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: muusade tempel Tartus

2 min lugemist
ERMi juht Tõnis Lukas pälvis tiitli Postimehe Aasta Inimene 2016 FOTO: Erik Prozes

Sõna «muuseum» tuleb kreeka keelest ja see tähendab muusade templit või kodu. Esimesed muuseumid, mis toona olidki sõna otseses mõttes muusade templid, asutati Antiik-Kreekas. Sinna koondati kõiksugu väärtuslikke esemeid ja kunstiteoseid ning need olid mõeldud paikadeks, kus mõtestada maailma. Sellepärast armastasid sinna koguneda poeedid, muusikud, näitlejad ja filosoofid. Millalgi jäid need kitsaks ja nii tuli Ateenas, Delfis, Olympias ja mujal kunstiteoste säilitamiseks templite juurde rajada täiendavad hooned.

Emajõe Ateenas 1909. aastal asutatud Eesti Rahva Muuseum on oma asutamisest peale olnud Eesti rahva kultuuri tempel. Kui vaadata vanu fotosid ERMi esimesest hoonest Gildi tänaval, on näha, et juba toona tegutseti kitsastes oludes. 1922. aastal koliti Raadi mõisa, mis seda veidi leevendas, kuid 1944. aastal hävis muuseumihoone sõjatules.

Sellest ajast peale on ERM, mis sarnaselt antiiksete muusade templitega ruumikitsikust kannatanud, oodanud endale sobilikku maja. See 72 aasta pikkune ootamine lõppes möödunud aasta 1. oktoobril, mil muuseumi direktor Tõnis Lukas juhatas pärast lühikest tervituskõnet isiklikult esimesed külastajad Raadil avatud uue ekspositsiooniga tutvuma. Pettuma ei pidanud keegi. Uus ERM on tõepoolest muusade templi vääriline ja selle eest pälvis ERMi direktor Tõnis Lukas Postimehelt 2016. aasta inimese tiitli.

Nagu Lukas ise auhinna vastuvõtmisel tabavalt märkis, ei ole see tunnustus mõeldud mitte ainult tänuks temale, vaid tervele ERMi eilsele ja tänasele kollektiivile tehtud töö eest. Läbikäidud teekond saavutatud eesmärgini oli kahtlemata raske ning kui praegu vaadata sellele tagasi, on selge, et teist teed ei olnud. Polnud võimalik ka kurvilist teed sirgemaks lõigata, et kiiremini kohale jõuda.

Kuid kui vaatame ERMi enda senist ajalugu, siis ongi see tee algusest peale kurviline ja konarlik olnud – võttis ju ka rahvusmuuseumi asutamine alates esialgse idee väljakäimisest omal ajal ligemale pool sajandit aega. Siinkohal jääb vaid üle veel kord avaldada tänu kõigile neile, kelle toel see uhke Eesti rahva vaimu- ja vanavara talletav tempel Raadil seisab.

Uuenenud Eesti Rahva Muuseum pole mõni arhailine mammut, vaid suudab meile rääkida eesti rahva lugu nüüdisaegses keeles. Ehkki, nagu Tõnis Lukas auhinnatseremoonial märkis, pole uues kuues ERM veel kaugeltki valmis ning eks see olegi selles osas sarnane Tallinna linnaga. Kuid juba praegu kätkeb see tervet hulka eri funktsioone, alates sotsiokultuurilistest kuni teaduslikeni. Üks olulisi neist on sama mis juba kõige varasematel muusade templitel: mõtestada enda ja oma rahva kohta muutuvas ajas.

Seotud lood
06.01.2017 09.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto