Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
09.01.2017
Eesti ​Kõige kiuste sündinud poiss (7) Mälumäng Politseil pole trahvide tasumisest ülevaadet Male Dilbert Palju õnne Horoskoop Pevkur valmis koostööks kõigiga Majandus Rõivamüüjad: väike turg ei lase odavamalt müüa Soome metsanduskontsern loob Pärnusse 200 töökohta Investor Mari alustab investeerimist (10) Majanduse lühiuudised Nafta hinda tõstab spekulatiivne raha Välismaa Meeste raske võitlus progressi tuuleveskitega Piltuudis: külm paneb Kreekas migrandid proovile Jaht mere pisaratele: hobist tasuva salakaubanduseni Trump tunnistas Venemaa rolli häkkerirünnakutes Välismaa lühid Normandia mungad pruulivad käsitööõlut Julgeolek külvab Saksamaal tüli Arvamus Kristi Malmberg: milleks tavalisele inimesele investeerimine? (2) Postimees 1931. aastal: võttis teise mehe naise ja mööbli – koolijuhataja seiklused Mõisakülas Juhtkiri: Hanno Pevkur sai võidu, Kristen Michal proovikivi (1) Art Johanson: üks püüdlus saada aru, kes on tänapäeval äärmuslased (1) Maali Kahusk: uue valla nimi – poliitilised otsused arvestavad rahva arvamusega haruharva (3) Erki Must: vabadus nimega Rail Baltic (6) Kultuur Prantsusmaal on teater hüljanud oma sümboolse jõu Seksikas, saatanlik ja geniaalne Sport Kalev muutus ühtsemaks ja parandas tabeliseisu Spordi lühiuudised Suusakuningas: võitsin nende poiste nimel, keda starti ei lubatud Parim eestlane MK-sarjas vajab mõnd lisameetrit Koondise pidev järelkasv võib varsti peatuda Mäesuusalegend tõmbas kummalisel viisil karjäärile joone alla Käsipallikoondis lõpetas esimese vaatuse puhaste paberitega Tarbija Mida teha, kui parklas liikuma pääsenud ostukäru mõlgib autot? Tarbija lühiuudised Tartu Müüa 15-korruseline maja Annelinnas. Kuidas on see võimalik? (4) Selgusid kõige täiuslikumad klähvijad Tartu kahes muuseumis algas uus aasta kallima piletiga Ülikooli raamatukogu saab remondi ajal mälestiseks Nõo valla kaotatud aeg ja käest lastud võimalused Tartumaa Suusatalv meelitab taas Ülenurme vald otsib algklasside maja ehitajat Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Hanno Pevkur sai võidu, Kristen Michal proovikivi

2 min lugemist
Kristen Michal ja Hanno Pevkur. FOTO: Margus Ansu / Raigo Pajula

Reformierakond sai uue esimehe ja juhatuse. Nelja suurema parlamendierakonna esimehed pole enam samad, kes tüürisid neid eelmiste riigikoguvalimiste (2015) ajal. Peagi vahetub ka Vabaerakonna juht. Seis sisepoliitilisel malelaual on mitmesugusteks uuteks käikudeks lahti mängitud. Kaks olulist märksõna on kohalikud valimised ja parlamendiaritmeetika.

Reformierakonna esimeheks valitud Hanno Pevkur tegi üksiti esimese ametisse määramise. Paistab, et seda, kes veab Reformierakonna kampaaniat sügisestel valimistel Tallinnas, ei hakatagi mingi sisedemokraatliku protseduuriga välja selgitama, vaid see on Kristen Michal.

Seega sai Pevkuri senine konkurent käigupealt proovikivi. Michali ees seisva töö tulemusi mõõdetakse juba 15. oktoobril toimuvatel kohalikel valimistel vabariigi valimiskomisjoni apteegikaaluga. Loevad valijatelt saadud hääled, võidetud kohtade arv Tallinna linnavolikogus.

2013. aasta KOV valimistel jäi Reformierakond nii Tallinnas kui üle Eesti kokku saadud häälte arvu poolest Keskerakonna ja IRLi järel kolmandaks. Nüüd pole Keskerakonnal enam Tallinnas senist käilakuju, samuti pole selge, milliste erakonnasiseste jõujoonte järgi nende positsioon Tallinnas üldse kujunema hakkab. Haldusreform muudab kardinaalselt maaomavalitsuste ja väiksemate linnade piire. Reformierakond pole enam valitsuse juhtoinas, keda valijatel oleks kiusatus KOV valimistel natukene sakutada. Ka annab Tallinna kampaaniajuhi ning linnapea kandidaadi varane selgumine teatava eelise.

Kokkuvõttes on Reformierakonnal väga head eeldused saada KOV valimistel parem tulemus kui eelmisel korral ning võib-olla ületada ka oma 2009. ja 2005. aasta KOV valimiste tulemus (umbes 17 protsenti kõigist Eestis antud häältest).

Pilk kohtade jaotusele riigikogus näitab, et Keskerakonnal pole põhjust tunda end valitsuse juhterakonnana raudkindlalt. Kombinatsioone on mitu. Olgu siinkohal mängulise spekulatsioonina mainitud kasvõi sotside (15 kohta) asendamine Vabaerakonna ja EKREga (kaheksa pluss seitse kohta) ja Reformierakonna taasasumine peaministritoolile. Või teine kombinatsioon mitmest võimalikust: Pevkur välistas mineku Keskerakonna juhitud valitsusse, aga mitte koalitsiooni Keskerakonnaga – ei IRL ega sotsid saa end  ministritoolidel täiesti kindlalt tunda. Põnevust kui palju!

Mõistagi on põnev ka Reformierakonna uus juhatus. «Puhake jalga,» olla juhatuse valimistega öeldud senisele tagatoale, ehkki teiste juttude järgi polevat mingisugust juhatusest eraldi seisvat tagatuba üldse kunagi olemaski olnud. Igal juhul seisab uuel juhatusel ees esmalt jõulise opositsiooni rolli kujundamine ja üksiti stardiplatvormi kujundamine uueks valitsusse pääsemiseks.

Esimehe valimise kampaanias käis vaidlus, vähemalt kõrvaltvaataja silmis, suurel määral selle üle, mismoodi sellist kampaaniat on sünnis teha ja milliseid võtteid ei peaks kasutama. Suuri, kogu Eestit puudutavaid ideid kõlas napilt nagu paraku ka teiste erakondade sisevalimistel. Eks siis jääme neid nüüd uu(te)lt juhatus(te)lt ootama.

Seotud lood
    07.01.2017 10.01.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto