Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.01.2017
Eesti Preemia parteidele: ärimehed tegid vastutasuks otsuste eest hiigelannetuse (32) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Päästjad aitasid kopra august välja Horoskoop Vägivaldne jõuk astus kohtu ette Vanade koorekannude salajane elu Pärnus algas kohus taksojuhi mõrvas süüdistatavate vendade üle Pressifoto kolm nominenti Postimees Grupist Tõll oli hädas Virtsu sadamas sildumisega RMK hävitas looduskaitse all olevaid puid Süüdi mõistetud Ida-Viru arst jätkab tööd kiirabis Majandus Rein Kilk astus kohtu ette Vanad kalad julgustavad algajat India suurimas konglomeraadis vallandus võimuvõitlus Välismaa Soome kaalub kaitsemaksu kehtestamist Trumpi alluvaid ootab karastus turmtules Välismaa lühiuudised 10.01 Arvamus Ene-Margit Tiit: avalik kiri peaministrile Rail Balticust rongireisija pilgu läbi (19) Ahto Lobjakas: Trumpi 140 tähemärgi gospel (8) Ilmar Tomusk: mitte-eestlaste kehv keeleoskus võib olla ka nigelate kursuste süü (1) Jevgenia Värä: naised, teeme kuke-aastast kana-aasta (10) Juhtkiri: sündimus on tähtis Postimees 1930. aastal: Vene linnadel puudub leib Argo Rosin: Eesti haridussüsteem muudab kõrgkoolid mugavusülikoolideks (3) Kultuur Saksamaal kütab kirgi komöödia pagulastest (5) Streep ründas Trumpi, Trump ründas vastu (6) Sport Spordi lühiuudised Koondisesärgis viga saanud Patrail jääb nädalateks palliplatsilt eemale Jalgpallirevolutsionäär Infantino kõigub agaruse ja ogaruse piiril Soome treenerid on noortekoondise juhendaja vallandamise tõttu ärritunud Kreeka ime leidis tee ameeriklaste südamesse Kihlveokurat murdis perspektiivika noormängija Tarbija Vähiravi, geneetiline kemplemine ja imematerjalid: mida oodata teaduses 2017. aastal? NASA avaldas Maa pildi Marsi orbiidilt Tartu Seakatk on Tartumaa metsades puhta töö teinud Juba 2. jaanuaril tagasi koolipinki. Härmakatele see lahendus sobib Lapsed saavad uues linnakus teada, mida tunneb autojuht liikluskeerises Toad nii sassis, et raamatut ei leia üles Ülikooli raamatukogu tegi kõva peavalu ka 40 aasta eest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ahto Lobjakas: Trumpi 140 tähemärgi gospel

2 min lugemist
Ahto Lobjakas FOTO: Eero Vabamägi

Donald Trumpi pärast muretsejad on seni muretsenud Trumpi jutu pärast. Vähemalt sama tähtsaks hakkab aga saama see, kuidas ta ütleb. Trump ei salli ei ajakirjandust ega pressikonverentse, eelistades toetajatega suhelda kõnekoosolekutel. Paralleelid sotsiaalmeedia võimalustega on ilmsed.

Vaevalt aga nägi keegi ette seda, mis juhtub siis, kui maailma kõige võimsama riigi juht teeb sotsiaalmeediast ainsa autoriseeritud suhtluskanali. Ning mitte lihtsalt sotsiaalmeediast, vaid Twitterist, mille postitus on piiratud 140 tähemärgiga.

Trumpi ja Twitteri sümbioosil on viis keskset aspekti: (tulevase) presidendi kommunikatsioon on kohene, avalik, napp, mõistatuslik ja ühesuunaline. Twitteri-postitused on Trumpi käsulauad. Nagu kõige seesugusega tekib kohe küsimus tõlgendusest. Nii kirjutas Trump eelmisel nädalal Twitteris pärast kohtumist USA luurejuhtidega, millel arutati Venemaa sekkumist presidendivalimiste käiku, kolmese seeria. Esiteks: «Venemaaga hästi läbi saamine on hea, mitte halb asi. Ainult «lollid» inimesed või rumalad arvaksid, et see on halb! Meil…..» Teiseks: «Kogu maailmas on piisavalt probleeme, ilma veel ühte tekitamata. Kui ma olen president, respekteerib Venemaa meid kaugelt rohkem kui praegu ja….» Ning lõpuks: «Mõlemad riigid hakkavad võibolla töötama koos, et lahendada mõned suured ja tungivad probleemid MAAILMAS!»

Trump rikub mitut klassikalist Twitteri reeglit või käib nendega loovalt ümber: ühe lööva tviidi asemel on kolm; ta kasutab ekstravagantselt nelja ja isegi viit punkti (trükitekstis eeldati kunagi kolme punkti); ta kasutab suurtähti (mida internetisuhtluses peetakse ebaviisakaks karjumiseks).

Frivoolne toon ja meedium varjavad asjaolu, et tegemist on kõige ammendavama kokkuvõttega Trumpi Venemaa-programmist, mis meil on. Nädalavahetusel ütles Trumpi kantselei direktor Reince Priebus TVs, et Trump «aktsepteerib» fakti, et Venemaa sekkus presidendivalimistesse. Kuid Trump seda ei postita ja kõigile on teada, et ta armastab aeg-ajalt oma lähikondsete jutuga rõhutatult mitte nõustuda.

Muidugi pole Trump ainus jumal Twitteris. Mehhiko president Vicente Fox Quesada, kelle riik on Trumpi suu läbi palju kannatanud, ei pidanud vastu jutule, et Mehhiko peab maksma kinni müüri ehitamise USA piirile. Fox kirjutas Twitteris: «TRUMP, millal sa aru saad: ma ei kavatse su kuradi müüri eest maksta. Ära häma ja ütle USA maksumaksjale, et tema maksab.» Twitteris on aga Foxi riik väike, tal on 426 000 jälgijat Trumpi 19,1 miljoni vastu.

Siin võib kergelt kaotsi minna asjaolu, et tegemist on täiesti uut tüüpi rahvusvahelise diplomaatiaga. Vaenlastega ühtmoodi kannatavad (endised?) sõbrad. Briti peaminister Theresa May, kes on ammu oodanud erisuhtele vastavat kontakti Trumpiga – ning kellele Trump kirjutas Twitteri kaudu eelmisel aastal, et saatku Washingtoni suursaadikuks Nigel Farage (meie mõistes Mart Helme) –, sai eelmisel nädalal vastuse. Veidi vähem kui 140 märgiga ütles Trump: «Suure heameelega ootan peaminister Mayd kevadel Washingtoni. Suurbritannia, ammune USA liitlane, on väga eriline!» Ilma hüüumärgita oleks asi võibolla veel vesisem, kes teab?

Või võtkem Taani. Eelmisel aastal tehti seal kaitsepoliitiliselt epohhiloov otsus osta USAst 27 hävitajat F-35 – kogu tehingu maksumus on enam kui kuus miljardit eurot. Eelmisel nädalal kirjutas Trump Twitteris, et USA valitsus, mis ise on tellinud mitu tuhat F-35, ei peaks nende eest Lockheedi nõutud hingehinda maksma. Taani ministrid ja eksperdid arutavad nüüd, mis saab edasi: kui USA ei telli, Taani lennukeid ei saa. Kui tellib vähem, maksab Taani palju rohkem. Keegi ei tea.

Seotud lood
    09.01.2017 11.01.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto