Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.01.2017
Eesti Preemia parteidele: ärimehed tegid vastutasuks otsuste eest hiigelannetuse (32) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Päästjad aitasid kopra august välja Horoskoop Vägivaldne jõuk astus kohtu ette Vanade koorekannude salajane elu Pärnus algas kohus taksojuhi mõrvas süüdistatavate vendade üle Pressifoto kolm nominenti Postimees Grupist Tõll oli hädas Virtsu sadamas sildumisega RMK hävitas looduskaitse all olevaid puid Süüdi mõistetud Ida-Viru arst jätkab tööd kiirabis Majandus Rein Kilk astus kohtu ette Vanad kalad julgustavad algajat India suurimas konglomeraadis vallandus võimuvõitlus Välismaa Soome kaalub kaitsemaksu kehtestamist Trumpi alluvaid ootab karastus turmtules Välismaa lühiuudised 10.01 Arvamus Ene-Margit Tiit: avalik kiri peaministrile Rail Balticust rongireisija pilgu läbi (19) Ahto Lobjakas: Trumpi 140 tähemärgi gospel (8) Ilmar Tomusk: mitte-eestlaste kehv keeleoskus võib olla ka nigelate kursuste süü (1) Jevgenia Värä: naised, teeme kuke-aastast kana-aasta (10) Juhtkiri: sündimus on tähtis Postimees 1930. aastal: Vene linnadel puudub leib Argo Rosin: Eesti haridussüsteem muudab kõrgkoolid mugavusülikoolideks (3) Kultuur Saksamaal kütab kirgi komöödia pagulastest (5) Streep ründas Trumpi, Trump ründas vastu (6) Sport Spordi lühiuudised Koondisesärgis viga saanud Patrail jääb nädalateks palliplatsilt eemale Jalgpallirevolutsionäär Infantino kõigub agaruse ja ogaruse piiril Soome treenerid on noortekoondise juhendaja vallandamise tõttu ärritunud Kreeka ime leidis tee ameeriklaste südamesse Kihlveokurat murdis perspektiivika noormängija Tarbija Vähiravi, geneetiline kemplemine ja imematerjalid: mida oodata teaduses 2017. aastal? NASA avaldas Maa pildi Marsi orbiidilt Tartu Seakatk on Tartumaa metsades puhta töö teinud Juba 2. jaanuaril tagasi koolipinki. Härmakatele see lahendus sobib Lapsed saavad uues linnakus teada, mida tunneb autojuht liikluskeerises Toad nii sassis, et raamatut ei leia üles Ülikooli raamatukogu tegi kõva peavalu ka 40 aasta eest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sündimus on tähtis

2 min lugemist
Beebid. FOTO: SCANPIX

Olukorda, kus ettevõtjad ühendavad jõud, et soosida erakondade rahastamise kaudu teatud poliitikat, võib olla lihtne mõista ja isegi liiga lihtne hukka mõista. Mõista, sest antud juhul tahetakse anda oma panus selleks, et Eestis oleks rohkem lasterikkaid peresid – eesmärk, mille õilsust ei sea kahtluse alla ühegi erakonna programm. Samas kui kuskilt paistavad poliitiliste otsuste ostmise kõrvad, hakkavad demokraatlikus õigusriigis valvekoerad urisema. Viimast võiks aga vaigistada tahteavalduse avatus.

Negatiivse iibe küsimus on kahtlemata asi, mis võiks ja peakski olema pidevalt riigikogu ja valitsuse töölaual, kuid jääb paraku sageli entusiastide tasemele, kes meedias ja poliitilistes institutsioonides demograafilist olukorda meelde tuletavad.

«Kõik rahvastikuprognoosid näitavad Eesti rahvaarvu kahanemist ning seda ulatuslikult – ÜRO rahvastikuprognoosi keskmine stsenaarium näitab, et sajandi lõpuks väheneb Eesti elanike arv alla miljoni. Demograafilise kestlikkuse tagamiseks on kolm võimalust: sündimuse kasv, sisserände suurendamine ja väljarände vähendamine. /…/ Demograafilise kestlikkuse lahenduse võti peaks olema kombinatsioon kolmest eespool loetletud tegurist,» kirjutasid teadlased Tiit Tammaru, Raul Eamets ja Kristina Kallas Postimehe aastalõpuessees (PM AK, 31.12).

Sündimuse suurendamiseks kasulikuks osutunud meedet – laste sündi ja kasvamist toetanud vanemapalga süsteemi – tuli edasi arendada ja seda on ka tehtud (näiteks isapuhkuse võimaldamine jne). Kolmanda lapse toetuse tõstmine võiks niisamuti olla positiivse mõjuga meede, proovigem seda, on ju soovitanud ka mitmed kolmanda sektori organisatsioonid ja ühendused. Lahendusi tuleb otsida, ettevõtjate mure on mõistetav.

Tõsi, kui ärimehed toetavad erakondi teatud väärtuste kandmisel või eesmärgi saavutamisel, siis millistesse piiridesse nende tegevus võiks ulatuda, ilma et seejuures tekiks tõsiseid eetilisi probleeme? Mõni häälekam võib küsida, kas me ei lähe äkki libedale teele? Kas ühel hetkel on meil seaduste hinnakiri? Kuid selliste küsimuste juures on lihtne omakorda libastuda demagoogiasse, unustades ära põhilise. Hinnangut andes tuleb siiski vaadata, miks ja kuidas seda tehakse.

Antud juhul on olulised positiivsed aspektid avatus ja läbipaistvus, mis võimaldavad avalikkusel hinnata, kuidas niisugustesse annetustesse poliitilise kultuuri ja eetika tasandil suhtuda. Meil on kõnealuste ettevõtjate kohta olemas (mh erakondlik) taust ja teadmine ning toetuse eesmärgi asjus annavad toetajad avalikke vastuseid. See kõneleb muu hulgas ühiskondlikust missioonist ja vastutustundest.

Ja üldisemalt. Võiksime öelda, et demokraatia läbipaistvus on oluline teema, kuid rahva kestmajäämine on kaugelt olulisem. Antud juhul ei ole siin ka vastuolu, sest rahastamise motiiv on selgelt välja öeldud. Sündimus on tähtis.

Seotud lood
09.01.2017 11.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto