Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (2) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sündimus on tähtis

2 min lugemist
Beebid. FOTO: SCANPIX

Olukorda, kus ettevõtjad ühendavad jõud, et soosida erakondade rahastamise kaudu teatud poliitikat, võib olla lihtne mõista ja isegi liiga lihtne hukka mõista. Mõista, sest antud juhul tahetakse anda oma panus selleks, et Eestis oleks rohkem lasterikkaid peresid – eesmärk, mille õilsust ei sea kahtluse alla ühegi erakonna programm. Samas kui kuskilt paistavad poliitiliste otsuste ostmise kõrvad, hakkavad demokraatlikus õigusriigis valvekoerad urisema. Viimast võiks aga vaigistada tahteavalduse avatus.

Negatiivse iibe küsimus on kahtlemata asi, mis võiks ja peakski olema pidevalt riigikogu ja valitsuse töölaual, kuid jääb paraku sageli entusiastide tasemele, kes meedias ja poliitilistes institutsioonides demograafilist olukorda meelde tuletavad.

«Kõik rahvastikuprognoosid näitavad Eesti rahvaarvu kahanemist ning seda ulatuslikult – ÜRO rahvastikuprognoosi keskmine stsenaarium näitab, et sajandi lõpuks väheneb Eesti elanike arv alla miljoni. Demograafilise kestlikkuse tagamiseks on kolm võimalust: sündimuse kasv, sisserände suurendamine ja väljarände vähendamine. /…/ Demograafilise kestlikkuse lahenduse võti peaks olema kombinatsioon kolmest eespool loetletud tegurist,» kirjutasid teadlased Tiit Tammaru, Raul Eamets ja Kristina Kallas Postimehe aastalõpuessees (PM AK, 31.12).

Sündimuse suurendamiseks kasulikuks osutunud meedet – laste sündi ja kasvamist toetanud vanemapalga süsteemi – tuli edasi arendada ja seda on ka tehtud (näiteks isapuhkuse võimaldamine jne). Kolmanda lapse toetuse tõstmine võiks niisamuti olla positiivse mõjuga meede, proovigem seda, on ju soovitanud ka mitmed kolmanda sektori organisatsioonid ja ühendused. Lahendusi tuleb otsida, ettevõtjate mure on mõistetav.

Tõsi, kui ärimehed toetavad erakondi teatud väärtuste kandmisel või eesmärgi saavutamisel, siis millistesse piiridesse nende tegevus võiks ulatuda, ilma et seejuures tekiks tõsiseid eetilisi probleeme? Mõni häälekam võib küsida, kas me ei lähe äkki libedale teele? Kas ühel hetkel on meil seaduste hinnakiri? Kuid selliste küsimuste juures on lihtne omakorda libastuda demagoogiasse, unustades ära põhilise. Hinnangut andes tuleb siiski vaadata, miks ja kuidas seda tehakse.

Antud juhul on olulised positiivsed aspektid avatus ja läbipaistvus, mis võimaldavad avalikkusel hinnata, kuidas niisugustesse annetustesse poliitilise kultuuri ja eetika tasandil suhtuda. Meil on kõnealuste ettevõtjate kohta olemas (mh erakondlik) taust ja teadmine ning toetuse eesmärgi asjus annavad toetajad avalikke vastuseid. See kõneleb muu hulgas ühiskondlikust missioonist ja vastutustundest.

Ja üldisemalt. Võiksime öelda, et demokraatia läbipaistvus on oluline teema, kuid rahva kestmajäämine on kaugelt olulisem. Antud juhul ei ole siin ka vastuolu, sest rahastamise motiiv on selgelt välja öeldud. Sündimus on tähtis.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto