Sisukord
Sport
Tänane leht
11.01.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eamets: seos rahaga on ilmne Minister kipub kohtumõistja rolli (16) Kommentaarid Lobitöö võis muuta oravate meelt (4) Esikülg 11. jaanuar Majanduse lühiuudised 11.01 Tallinn plaanib Paljassaare poolsaarel veisekasvatust (2) Majandus Puiduärimeeste miljardiprojekt mõjub edumeelse unistusena (1) FBI arreteeris Volkswageni ühe juhi Pangas kääriv vaidlus ootab lõpplahendust Välismaa Kanada seisab silmitsi fentanüülisurmade kriisiga Teravad erimeelsused löövad Ankara ja Berliini vahele kiilu Suurt osa Euroopast kimbutab külmalaine Venemaa riiklik ideoloogia kujuneb vähemuste arvelt Fentanüül hävitab ravimisõltuvuses Ühendriike Välismaa lühiuudised 11.01.2017 Egiptus ehitab jonnakalt uut pealinna (2) Arvamus Pille Rives: väsinud puudulikust kompetentsist (3) Raul Rebane: soovitan loobuda igasugustest taotlustest presidendi ametiraha Venemaalt tagasi saada (24) Postimees 1995. aastal: Tartu Kivisilla hind on vähenenud üle kuue korra Juhtkiri: seadusloome pole kirvetöö Karl-Eduard Salumäe: ega ikka ei pea küll kõik tantsivat karu näha saama Avo-Rein Tereping: on aeg mõelda lasterikastest emadest kui suurinvestoritest (15) Kultuur Ole nüüd! (ja enne) Lootusrikkaks märuliks vormitud tragöödia Kultuuri lühid Soomlaste jõhker veretöö Eesti metsas Sport Kas Eesti saab nelja-aastase pausi järel maailma parima sportlase? Johaugi alibi lõi vankuma Poolel Eesti klubidest napib mängijaid Väikeriikide unistus jalgpalli MMist sai jõudu juurde Tallinn Tallinn plaanib Paljassaare poolsaarel veisekasvatust (2) Tarbija Perearstidel on uuringute tegemiseks senisest vähem raha (2) Libedal tänaval kukkujat aitavad külmakott, geel ja tablett Tartu Trammiliin Annelinnast Maarjamõisa – kas pöörane unistus või arukas plaan? (16) Läti kalastusmaniakid alustasid igatalvist invasiooni Peipsile Valdade sundliitmine võib teha Tartust taas 100 000 linna Tartlased teavad, kuhu jõulupuud viia Karoliina ehitab pesa, aga talveunne ei suigu Head tööd ei ole noorel kerge ära tunda Kunstnikepaar tegi tavatu ühisnäituse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas Eesti saab nelja-aastase pausi järel maailma parima sportlase?

4 min lugemist
Erika Kirpu (vasakul), Kristina Kuusk, Katrina Lehis tormavad õnnitlema epeenaiskonna liidrit Irina Embrichi. Epeenaised on suured medalilootused ka sel aastal. FOTO: SANDER ILVEST/PM/SCANPIX BALTICS/Scanpix

Viimati kuulutati Eesti sportlane olümpiaalal maailma parimaks 2013. aastal, kui epeevehklemises võitsid individuaalse MM-tiitli nii Julia Beljajeva kui ka Nikolai Novosjolov ning Kreeka-Rooma maadluse raskekaalus Heiki Nabi. Järgmised kolm aastat ei ole Eestisse sellist tiitlit enam toonud. MM- ja OM-kullad on aga kõrges hinnas, kuna just ainult nende eest maksab Eesti Olümpiakomitee sportlastele kõige kõrgema taseme toetust.

Tellijale Tellijale

EOK toetussüsteemis on A-tasemel kaks kategooriat, millest kõrgemasse kuuluvad ainult olümpiavõitjad ja maailmameistrid. Tiitli võitmine tagab 4000 euro suuruse kuupalga ja 2200 euro suuruse ettevalmistustoetuse kaheks aastaks.

Olümpiamängude hõbe- ja pronksmedalid ning Euroopa meistrivõistluste kuld tähistab A-taseme teist kategooriat, mille eest on ette nähtud 2500 euro suurune kuupalk ja samuti 2200 euro suurune ettevalmistustoetus.

Seega praeguse seisuga ei olegi Eestil ühtegi n-ö A+ tasemel sportlast. A-taseme madalama kategooria on praeguse seisuga täitnud sõudmise neljapaat (Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo), epeenaiskond (Julia Beljajeva, Irina Embrich, Erika Kirpu ja Kristina Kuusk) ning 2015. aastast tõstja Mart Seim ja maadleja Epp Mäe. Rio olümpial esikuuikusse jõudnud kergejõustiklased Martin Kupper, Gerd Kanter, Rasmus Mägi ja Ksenija Balta on täitnud B-taseme, mis tähendab 1600-eurost kuupalka ja 1400-eurost ettevalmistustoetust. Rios täitsid lisaks eelnevalt mainitutele B-taseme näiteks veel maadleja Heiki Nabi, vehkleja Nikolai Novosjolov ja jalgrattur Tanel Kangert.

Kas tänavu võiks lõppeda peagi nelja aasta pikkuseks veniv periood ja Eesti võiks saada endale sportlase, kes teeniks välja EOK kõige kõrgema toetuse? Kuna 2017. aasta ei ole olümpia-aasta, siis saab jahtida MM-tiitleid. Kes oleksid võimelised selle staatuse aga välja teenima?

10.01.2017 12.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto