Sisukord
Arvustused
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Romaan «Alistumine» kui mittealistumine

4 min lugemist
Michel Houellebecq FOTO: AFP/SCANPIX

Maailma raamatulettidel seisavad rividena, sammastena, kuhjadena raamatud, mille kohta kehtib lause: kui oled ühte lugenud, siis oled kõiki lugenud. Ma täiendan seda lauset: kui oled neid kõiki lugenud, siis pole sa mitte midagi lugenud. Jääb üle kaasa tunda neile, kes kangelaslikult nagu Džomolungmale tõusjad pürivad maksimumi läbilugemisele. Jääb üle kaasa tunda ka kõigile Sõna sõpradele, kes on sunnitud ootama, nagu klassik ütleb, «millal kitši sõnnikuhunnikult võrsub kunsti lill». Või seda lille prügi seest otsima.

Tellijale

Michel Houellebecqi (MH) «Alistumine» on kunsti õis, mis on võrsunud mitte kultuurikitši, vaid poliitikakitši sõnnikust. Laitmatu stiili ja struktuuriga romaani kokkuvõte võib olla lühike nagu Bois de Boulogne'i tammede vahel peatunud hirve tabava püssikuuli lend: rahahimu, seksihimu ja inimese edevus on kolm mädadest laudadest tehtud, lekkivat paati, mis upuvad kergesti, kiskudes endaga kaasa riigid, rahvad ja nende ajaloo ning kultuuri; Prantsusmaa näitel. 

Ent võin sõnastada ka teise resümee, seegi tabab saaklooma täpselt: sihikindlad ja poliitiliselt andekad islamistid allutavad vana Prantsusmaa hübriidsõjaks kutsutava meetodiga, võtavad riigi justkui vasaku käega, jokk-demokraatlikult!

Niisiis, on aasta 2022 ja Islamiliidu kandidaat võidab Sotsialistliku Partei omakasupüüdlikul toel Prantsusmaa presidendivalimised, Rahvusrinne põrub. Mohammed Ben Abbes saab riigipeaks, nimetab ametisse «rahvusliku ühtsuse valitsuse».  Kiiresti järgnevad ulatuslikud, olemuselt fataalsed muudatused. Prioriteetide dispuuti iseloomustab autor muuhulgas järgmiste märgiliste sõnadega:

26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto