Sisukord
Kirjandus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (6) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (1) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (1) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (7) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (6) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Loginov jäi norralaste hammaste vahele Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Eesti kultuuri täheatlas: päevalehe sünd

1 min lugemist
Rein Veidemann. FOTO: Madis Sinivee

«Tänase päevaga ilmub meie leht igal päeval. Meie loodame, et meie lugejad ja kõik Eesti rahvas meie püüdmisest rõõmuga ja rohkesti osa võtab. Jumal andku, et meie leht oma suuri kohuseid ilusasti täita jõuab, mis tal päevalehena täita on.»

Tellijale

Nõnda kirjutas reedel, 2. augustil 1891 ilmunud Postimehes selle väljaandja ja vastutav toimetaja Karl August Hermann. Tegemist oli pigem möödaminnes mainimise kui manifestiga, ent Eesti avalikkuse seisukohast tähendas see pöördelist sündmust. Uudis, mis praegu on arvuti hiireklõpsu või sõrmepuute kauguses ning vananeb sama kiiresti, kui tekib, oli 19. sajandi lõpus telegraafi ja kirjasaatjate teha. See operatiivsus vajas  levitamist ja päevaleht oli ainus, mis teenis Hermanni sõnul «ruttu ja värskelt» sõnumite edastamist. Hermannile tähendas päevalehe olemasolu eestlaste jõudmist kultuurrahvaste hulka.

Siitpeale võib rääkida simultaanselt mõjutatavast lugeja-auditooriumist, sest eriti linnades, kus leht jõudis lugejateni ilmumispäeval, tähendas see ühelt poolt uudisteringis osalemisseose tekkimist, teisalt ka kuulutuste kiiret vahendamist. Hermann jäi küll edaspidi oma päevalehele alla – valgustaja, rahvuslane, hargnevate huvidega aatemees, nagu ta oli – ja müüs väljaande 1896. aastal Jaan Tõnissonile, aga see ei röövi temalt algataja oreooli.

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto