Sisukord
Kultuur
Postimees
12.01.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Tuhatkond otsustajat vähem Tallinna Kesklinna vanem jäi süüdi ja lahkub ametist Roolijoodikute eelnõuga töötatakse edasi Eesti lühiuudised Hiiumaa keramajas annab energiat päike Eesti välisluure tähetund (35) Majandus Postimehe suur majandusprognoos: valimisteaasta toob hulgaliselt riske Eesti majanduse lühiuudised Erisoodustusmaks tööandja bussitranspordilt võib kaduda Infortar jääb tänavu investeeringutega tagasihoidlikuks Londoni börs purustab üha uusi rekordeid Välismaa Läti võttis kinni endise Nõukogude sõdurist spiooni Raport paljastab Trumpi väidetavaid valgustkartvaid saladusi (3) Kaliningrad tahab saada Venemaa Hongkongiks Hollandi Vabaduspartei liider Geert Wilders. Euroopa päästja või hukutaja? (1) Eesti välisluure tähetund (35) Arvamus Jüri Ratas: me ei jäta kedagi maha (3) Jürgen Tamme: Eestis juba oli kunagi kaitsemaks, aga see jäi hiljaks (15) Rait Maruste: presidendi valimise kord ootab endiselt remonti Juhtkiri: «eraluure» sundis Trumpi pressikonverentsil vastuseid andma (3) Postimees 1936. aastal: kui palju teenib sportlane? Tiia Randma: õppida ja õpetada tuleb õigeid asju Agu Uudelepp: Savisaar on troonilt tõugatud, tuleb leida uus vaenlane nr 1 (9) Kultuur Erose ja surma eksistentsiaalses embuses Kultuuri lühiuudiseid Sport Olümpiale pürgiva Nurmsalu tüütasid igavad nädalavahetused ära Kodus Türgile kaotanud käsipallikoondis noolib edasipääsu võõrsil Kustus lootus Kanepit Eesti naiskonnas näha Eesti dopinguagentuuri juht: tähtis on see, et sport saaks puhtamaks Karm reegel keelab Kalevil Audentesest mängijaid võtta Unustage kõrberalli – Dakari valitseb mudaookean Tarbija Kehvale uksele pole mõtet head lukku panna Tartu Kaebus seab Piirissaare valla ühinemisotsuse kahtluse alla Omniva toob kevadel Jõgevale pealinna palgad Kas Tartu või Tallinn – kumb on Eesti koomiksipealinn? Hundi ja koera ristandit on lihtne krantsiks pidada (1) Bussis traksid peale! Aga kui neid polegi? (2) Ülejõelaste mälestuste abil saab ajas tagasi rännata Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Erose ja surma eksistentsiaalses embuses

4 min lugemist
Paul Delvaux (1897–1994) Soengud naistele. 1933 Õli FOTO: Erakogu, deponeeritud Musée d’Ixelles’i, Brüssel

Eesti kunstipublikul on olnud mullu novembrist alates võimalik näha Kumus belgia kunstniku Paul Delvaux’ (1897–1994) loomingut, mida on peetud 20. sajandi sürrealismi omapäraseks osaks. Delvaux ei kuulunud  küll sürrealistide liikumise alustajate hulka Pariisis 1924. aasta paiku ega lugenud ennast rühmituse liikmeks ka pärast seostumist nendega 1930. aastatel, kuid tema loomingu side sellega on arvestatav.

Tellijale

Delvaux alustas arhitektuuriõpinguid, kuid kujunes maalikunstnikuks Brüsseli kunstiakadeemias, kus tema õpetajate hulgas olid sümbolistid Constant Montald ja Jean Delville. Eriti viimane oli haaratud uusromantilistest teosoofilistest ideedest ja oli sajandi alguses saavutanud üleeuroopalise kuulsuse sümbolismi selle variandiga, kus fantastilisi irratsionaalseid teemasid käsitletakse akadeemilise klassitsismi idealiseeritud vormidega, näiteks suuremõõtmeline maal «Saatana aarded» (Brüsseli kunstimuuseumis).

Noore kunstnikuna maalis Delvaux siiski realistlikke pilte metsikust loodusest ja arhitektuurivaateid, sealhulgas sageli raudteejaamade kujutusi, mis rõhutavad ruumilist sügavust. 1920. aastate lõpul huvitus Delvaux ekspressionistlikust kunstist, mida Belgias esindas mitu silmapaistvat maalijat, nende hulgas James Ensor, kelle loomingu omapära oli kujutada groteskseid, kummituslikke skelette ja maskis inimesi. Skeletid ilmuvad ka Delvaux’ loomingusse, kuid nende ilme on rahulikum ja leebem. Delvaux näis otsivat vastukaalu argielu banaalsusele ja see tegi ta vastuvõtlikuks sürrealismi mõjudele, mis jõudsid temani eelkõige Giorgio di Chirico (1888–1978) loomingu kaudu.

11.01.2017 13.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto