Kodanikupalk – idee, mis ei unune

USA, Suurbritannia ja euroliidu rahatähed. FOTO: Yui Mok / PA Images / Scanpix

Idee on lihtne: riik maksab regulaarselt igale täiskasvanule (mõnikord ka lapsele) olenemata töösuhtest igakuist sissetulekut. Mõtte eestkõnelejate arvates tagaks see kõigile kodanikele elutähtsa turvatunde ja aitaks kaotada ebatõhusad toetussüsteemid. Kriitikute arvates ei ole mõte taskukohane ja kaoks stiimul tööd teha. 

Tellijale Tellijale

Mõtte populaarsusele aitab kaasa seegi, et see on suhteliselt lihtsalt teostatav. Erinevalt teatud sihtgruppidele mõeldud toetustest, mille saamiseks tuleb tõestada mõnd puudust või abivajadust, oleks selle rakendamine mitu korda hõlpsam. See võiks omakorda kaasa aidata korruptsiooniga võitlemisele, bürokraatia vähenemisele ja eelarve efektiivsemale kasutamisele.

Majandusteadlane Guy Standing, kes juba 1986. aastal lõi Maailma Baassissetuleku Võrgustiku (BIENi), on üks varasemaid üldise baassissetuleku, teisisõnu kodanikupalga propageerijaid. Standingu sõnul peeti teda ja mõttekaaslasi pikka aega hulludeks, vahendab Business Insider. Kuid viimase paari aasta jooksul on dialoog idee ümber plahvatuslikult kasvanud.

17.01.2017 19.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto