Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
18.01.2017
Eesti RKK uurib noorte venelaste lojaalsust Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Tagakülg Palju õnne Mees jäi eutanaasia seadustamise soovile lõpuni kindlaks (5) Märt Padar eutanaasiast Esikülg 18. jaanuar Eestirootslased andsid Rootsi kuningale üle aumedali Firmaautod võivad saada teist värvi numbrimärgid Eesti lühiuudised 18.01 Pevkur ja Kallas hakkavad Michalile hääli püüdma (1) Majandus Tootsi tuulepargist võib saada Estonian Airi uus vaatus (1) Majanduse lühiuudised Singapuri rändepoliitika: oodatud on ainult talendid Välismaa Kodanikupalk – idee, mis ei unune (18) Välismaa lühiuudised 18.01.2017 Europarlament pigistas presidendihääletusest välja maksimumi May tüürib britid karmi Brexiti poole Arvamus Erkki Bahovski: Ossinovski tarkus ning ikka viin, viin, viin (10) Ave Lauren: digiriik Eesti vajab sisserännet (7) Jüri Luik: kui ettearvamatu on Donald Trump? (6) Nils Niitra: tean, kes sa oled (16) Juhtkiri: eutanaasiast, tabudeta (3) Postimees 1997. aastal: meeleavaldus läks üle piiri provokatsiooni tõttu Kultuur Asju, mida Stalin teadis, ent Ewan McGregor mitte Rituaalsed toimingud lavalises kontekstis Kultuuri lühiuudised Sport Lapseootel tippvehkleja lubab peagi naasta Janar Soo lõpetas 26-aastaselt karjääri Spordi lühiuudised Mängupaus maksis Kontaveidile kätte ja senine muster jätkub Suur ülevaade: Ogier jätkuvalt soosik, Tänak kuulub lähimate ohustajate sekka Järjekordne soomlane murdis end tipptiimi. Mis on nende fenomen? Tarbija Mida reedab veregrupp inimese kohta? tervise väikesed uudised Kõrvaarst paljastab: suurimad rumalused, mida patsiendid kõrvavalu korral teinud on (1) AK Kultuuri lühid Tartu Kollane, roheline ja sinine tuba toetavad lapse kasvamist Kolm kooli rõõmustavad toetusraha üle Ahjal uue tehase avanud ahjutootja pürib välisturule Hääletu digiklaver leidis tee Tartu linnaraamatukokku Eribuss hakkab linnaloa saanud sõdurpoisse nädalalõpul koju tooma Žürii karm otsus tõi ühepildinäituse Küberkaitsjast jalgpallur teeb elu kibedaks nii lihast ja luust kui virtuaalsetel vastastel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kodanikupalk – idee, mis ei unune

5 min lugemist
USA, Suurbritannia ja euroliidu rahatähed. FOTO: Yui Mok / PA Images / Scanpix

Idee on lihtne: riik maksab regulaarselt igale täiskasvanule (mõnikord ka lapsele) olenemata töösuhtest igakuist sissetulekut. Mõtte eestkõnelejate arvates tagaks see kõigile kodanikele elutähtsa turvatunde ja aitaks kaotada ebatõhusad toetussüsteemid. Kriitikute arvates ei ole mõte taskukohane ja kaoks stiimul tööd teha. 

Tellijale Tellijale

Mõtte populaarsusele aitab kaasa seegi, et see on suhteliselt lihtsalt teostatav. Erinevalt teatud sihtgruppidele mõeldud toetustest, mille saamiseks tuleb tõestada mõnd puudust või abivajadust, oleks selle rakendamine mitu korda hõlpsam. See võiks omakorda kaasa aidata korruptsiooniga võitlemisele, bürokraatia vähenemisele ja eelarve efektiivsemale kasutamisele.

Majandusteadlane Guy Standing, kes juba 1986. aastal lõi Maailma Baassissetuleku Võrgustiku (BIENi), on üks varasemaid üldise baassissetuleku, teisisõnu kodanikupalga propageerijaid. Standingu sõnul peeti teda ja mõttekaaslasi pikka aega hulludeks, vahendab Business Insider. Kuid viimase paari aasta jooksul on dialoog idee ümber plahvatuslikult kasvanud.

17.01.2017 19.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto