Sisukord
Arvamus
Postimees
12.01.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Tuhatkond otsustajat vähem Tallinna Kesklinna vanem jäi süüdi ja lahkub ametist Roolijoodikute eelnõuga töötatakse edasi Eesti lühiuudised Hiiumaa keramajas annab energiat päike Eesti välisluure tähetund (35) Majandus Postimehe suur majandusprognoos: valimisteaasta toob hulgaliselt riske Eesti majanduse lühiuudised Erisoodustusmaks tööandja bussitranspordilt võib kaduda Infortar jääb tänavu investeeringutega tagasihoidlikuks Londoni börs purustab üha uusi rekordeid Välismaa Läti võttis kinni endise Nõukogude sõdurist spiooni Raport paljastab Trumpi väidetavaid valgustkartvaid saladusi (3) Kaliningrad tahab saada Venemaa Hongkongiks Hollandi Vabaduspartei liider Geert Wilders. Euroopa päästja või hukutaja? (1) Eesti välisluure tähetund (35) Arvamus Jüri Ratas: me ei jäta kedagi maha (3) Jürgen Tamme: Eestis juba oli kunagi kaitsemaks, aga see jäi hiljaks (15) Rait Maruste: presidendi valimise kord ootab endiselt remonti Juhtkiri: «eraluure» sundis Trumpi pressikonverentsil vastuseid andma (3) Postimees 1936. aastal: kui palju teenib sportlane? Tiia Randma: õppida ja õpetada tuleb õigeid asju Agu Uudelepp: Savisaar on troonilt tõugatud, tuleb leida uus vaenlane nr 1 (9) Kultuur Erose ja surma eksistentsiaalses embuses Kultuuri lühiuudiseid Sport Olümpiale pürgiva Nurmsalu tüütasid igavad nädalavahetused ära Kodus Türgile kaotanud käsipallikoondis noolib edasipääsu võõrsil Kustus lootus Kanepit Eesti naiskonnas näha Eesti dopinguagentuuri juht: tähtis on see, et sport saaks puhtamaks Karm reegel keelab Kalevil Audentesest mängijaid võtta Unustage kõrberalli – Dakari valitseb mudaookean Tarbija Kehvale uksele pole mõtet head lukku panna Tartu Kaebus seab Piirissaare valla ühinemisotsuse kahtluse alla Omniva toob kevadel Jõgevale pealinna palgad Kas Tartu või Tallinn – kumb on Eesti koomiksipealinn? Hundi ja koera ristandit on lihtne krantsiks pidada (1) Bussis traksid peale! Aga kui neid polegi? (2) Ülejõelaste mälestuste abil saab ajas tagasi rännata Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: «eraluure» sundis Trumpi pressikonverentsil vastuseid andma

2 min lugemist
Trump pressikonverentsil. FOTO: Evan Vucci/AP

Donald Trumpi oponentide tellimusel eelmisel aastal tehtud eraraport, mis väidetavalt on ringelnud Washingtonis juba pikemat aega, aga mida ajakirjandusväljaanded pole seni avaldanud, sai üleeile kõigile nähtavaks. Esialgne avaldaja BuzzFeed lisas hoiatuse, et eraraporti väited pole kinnitatud ja raportis on vigu.

Eraraportit ei tasu segi ajada ametliku luureraportiga, mille esitasid USA luureorganisatsioonid eelmisel nädalal nii praegusele kui järgmisele presidendile ja ka parlamendiliikmetele. Ametlikust raportist on veebis kõigile kättesaadav versioon, kust on eemaldatud salajane materjal. Ka avalik versioon kirjeldab põhjalikult luure- ja mõjutustegevust, mida Venemaa USA presidendivalimiste ajal harrastas. Selles on igaühele selgelt jälgitavalt eristatud faktid ja hinnangud.

Ometi oli just eraraport see, mis sundis presidendiks valitud Trumpi andma eile üle pikkade kuude esimesel pressikonverentsil vastuseid. See poleks pidanud ilmuma ja ei vääri paberit, millele see on trükitud – teatas Trump. Mõistagi lükkas ta tagasi kõik kahtlused, et Venemaa luureteenistustel on tema kohta kompromiteerivat materjali. Samuti pole Trumpi suust kuuldud sedavõrd Venemaa suhtes kriitilist juttu kui eile.

Kõige taustal arvestagem, et ükski võimalik üleeile avaldatud eraraporti viga ei tee olematuks üha kasvavat ja avalikku tõendusmaterjali Venemaa infosõja ja mõjutustegevuse võtete kohta.

President Barack Obamale ja presidendiks valitud Donald Trumpile esitatud ametlikus luureraportis oli USA ametnike (Newsweekile ja Reutersile) antud ütluste järgi kirjas ka siiani tõendamata väide, et Venemaa luureteenistustel on Donald Trumpi kohta kompromiteerivat infot.

35 leheküljelist eraraportit tulebki aga vaadelda sellisena, nagu ta on. Me ei tea ilma lisakinnitusteta, millistel selles sisalduvatel väidetel on all tõepõhi ja millistel mitte. Ometi annab see avalikkusele ülimalt põneva sissevaate sellesse, mis laadi materjalidega tipppoliitikas ja ka luuremaailmas opereeritakse. Eraraporti punktides 3–4 viidatakse mitmele allikale (sh endisele Venemaa tipptaseme luureametnikule), kes kirjeldavad ühes Moskva hotellis aset leidnud perversset akti, milles Trump olevat osalenud. Kui see oleks tõsi, oleks kahtlemata tegu teadmisega, mille abil Venemaa saaks Trumpi šantažeerida. Täiendavat avalikkusele teada olevat kinnitust säärase sündmuse toimumise kohta aga pole.

Loomulikult ongi põhiline avalikkusele huvi pakkuv ja praktiline küsimus selles, kas tulevane president on mingilgi kombel šantažeeritav või mitte. Selle kõrval ei tasu aga tähelepanuta jätta teisi eraraportis sisalduvaid detaile, mis võivad anda huvitavat infot Venemaa tegevuse kohta.

Seotud lood
11.01.2017 13.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto