Sisukord
Kultuur
Tänane leht
13.01.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Parteilased on kitsid Tartu hobusetallid sattusid kaebajate rünnaku alla (1) Ametniku väitel on hobustega seoses vallandunud süüdistuste laine Gaasirünnak Harkus osutus väljamõeldiseks (5) Gripp nõudis seitsmekuuse lapse elu Kangro taotleb TJA-lt Kalevipoja püstitamise suhtes meelemuutust (1) Majandus Mercedes-Benz teeb koostööd Starshipi pakirobotitega Türgi majandus liigub kriisi poole Välismaa Koomiksikangelane Tintin kähmleb venelastega Leedus mäletatakse Vene-ohtu hästi Välismaa lühiuudised 13.01 Pakistani väikekeeltega sureb ka kohalik pärimus Tüli ja segadus Trumpi ümber üha paisub Arvamus Taavi Minnik: Super-Putin (9) Juhtkiri: loomad elutoas ehk bumerangiefekt (2) Andrus Karnau: Reformierakond sai uue juhi, aga muutusi ei paista ikka (2) Lauri Hussar: Parveli õppetund (10) Postimees 1996. aastal: kui turvaliselt muulane end Eestis tunneb Urmas Sule: tervishoid vajab raha, mida pole olemas (1) Kultuur Hiilgav ja raisatud võimalus suurepärase ulmefilmi tegemiseks Loodust säästev tulevikukodu KODA Nädala plaat. Grünbergi multifilmimuusika- ideaale järgivad kompromissid Sport Vaprus tuleb jalgpalli kõrgseltskonda õiguspäraselt tagasi Ilus vaadata, keeruline sõita: uued WRC autod kipuvad lagunema Uustulnuk kütab kirgi: kas sõidab mees või rahakott? Keenia üritab Venemaa vigu vältida ja dopinguriigi imidžist vabaneda Raport: kihlveopettuste arv kasvab, tekkimas uus trend Tarbija Džungliinimesed Lakandonid kahe ilma vahel AK Nädala plaat. Grünbergi multifilmimuusika- ideaale järgivad kompromissid Tartu Unistame trammist, mitte kingapaarist Jõgevamaal ei ole tulevikku, Põltsamaa huvid on Kesk-Eestis Noored robootikahuvilised sööstavad taas mängulaua taha Õpilased mõistsid kohut Lapse trenn võib maksta hingehinda, kuid sportida saab ka täitsa tasuta Igaüks tehku midagi niisama, iseendale Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala plaat. Grünbergi multifilmimuusika- ideaale järgivad kompromissid

2 min lugemist
Sven Grünberg FOTO: Sander Ilvest

Sven Grünberg

Anima 1977–2001 [LP]

Frotee

Hinne: 5

Tellijale Tellijale

Selle plaadi peal leiduvad palad ei ole pelgalt ajatud, need ongi aeg ise. Sven Grünbergi üle võiks uhke olla mis tahes rahvas maailmas. Grünberg on meie rahvuslik uhkus, kelle loomingu kogu ulatust ja sügavust tervikuna on päris keeruline hoomata. Tegelikult ongi tema muusikat, ja just filmimuusikat, helikandjatel ilmunud võrdlemisi napilt, võrreldes tema loomingulise pagasiga. Eriti kui arvestada seda, et ta on loonud muusika tublisti enamale kui sajale filmile, mille seas multifilme umbes kolmkümmend. Muist rohkem, muist vähem õnnestunud, aga muusikas ei tee Grünberg iialgi hinnaalandust.

Edukalt kodumaise muusika teenimatult unustatud kihtides kaevandava Frotee Recordsi  välja antud Grünbergi 24-looline, ainult vinüülil ilmunud kogumik on selles mõttes ülimalt teretulnud, seda enam, et kõik need palad on paljude eripalgeliste multifilmide heliribadelt küll rohkem või vähem tuttavad, kuid eraldi avaldamata. Osa nendest ongi vajunud unustusehõlma. Ma ei suuda näiteks kuidagi meenutada nukufilmi «Linalakk ja Rosalind» (1978) visuaali, aga Grünbergi muusika on meeles. Multifilmi nimilugu asetub täpselt sama geniaalsele joonele nagu Grünbergi muusika aasta hiljem esilinastunud mängufilmile «Hukkunud Alpinisti hotell».

12.01.2017 14.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto