Sisukord
Teadus
Tänane leht
16.01.2017
Eesti Tuhanded digitaalsed isikutunnistused ja mobiil-IDd muutuvad kehtetuks Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Tagaots Palju õnne Baarid lubavad öised piirangud kaevata riigikohtusse Eesti lühiuudised Puuladvas istunud kassi tõi maa peale veejuga Luksuslik elu vahendusfirmas: autoloosimine ja korralik sissetulek Metsavahendaja kinnitusel saadakse andmed avalikest allikatest Metsavahendajate tegevus viitab massiivsele infolekkele (10) Strandbergi imekangas tootmiseks valmis (10) Majandus Välismajanduse lühid Eesti majanduse lühiuudised Tegin põneva investeeringu (3) Kuidas alustada investeerimist? Apple läheb Hollywoodi Strandbergi imekangas tootmiseks valmis (10) Välismaa AJA PEEGEL. Kuidas USA Hispaaniale tuumapommi pillas Välismaa lühiuudised 16.01.2017 Euroopa Parlamendi presidendikoht tekitab tüli (1) Euroopa Parlamendi presidendikandidaadid Knesseti spiiker: mul oli NSV Liidus hullem kui palestiinlastel, kuid mul ei tulnud pähegi ennast tänaval õhku lasta (12) Arvamus Aivar Pau: oksendav konn (14) Juhtkiri: mänguruum vajab võrdseid mängureegleid Tõnu Runnel: brändrahn (13) Postimees 1928. aastal: ühest lapsest peres ja rahvuslikust hädaohust Mikk Sarv: oleme jäänud looduspimedaks Anne Sulling: väliskaubandus peab olema väikeses avatud riigis esiplaanil (6) Kultuur Ekraaniteater ekraanipõlvkonnale Kolm sama aasta meest filmiarhiivi uuel DVD-l Kuidas animeerida surma? Kultuuri lühiuudiseid Sport Spordi lühiuudised Türgi ootuste kiuste sai Eesti käsipallikoondis teise ringi Ta oli Eesti spordi kõige suurem fänn Raul Mustast sai omade ees viimaks võidumees Magamata ööd lõppesid triumfiga Raja otse läbimine tõi eestlasele pargisõidus esimesed MK-punktid Nurmsalu jalg on veel nõrk ehk ees ootavad jõusaal, hüpped ja puhkus Kindel Klavan kinnistas oma positsiooni, Matip FIFA küüsis Tarbija Digiajastu nõuab ostjalt uusi teadmisi Tartu Talikalastajate massid hõivasid nädalavahetusel Peipsi järve (1) Kiigemets läheb kütteks ja püstkoja ehitamiseks Linn hakkab oma majadest nõukogude aja jälgi minema pühkima (2) Raamatukogu on kinni, aga tudengid ei nurise Tartu suunas pilgu keeruliste laste probleemidele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Strandbergi imekangas tootmiseks valmis

4 min lugemist
Marek Strandberg keebis, mida kasutati radari eest varjamise kanga katsetamiseks. Katse ajaks pandi rinnal olevatesse pakettidesse kihiti kangalappe, et teha kindlaks selle radarisignaali neelamise võime. FOTO: Sander Ilvest

Hiljuti kaitseministeeriumile esitletud erikangaga kaetud lennuk, tank või võitleja jääb vaenlase radarile nähtamatuks ning tõenäoliselt pääseb rünnakust.

Tellijale Tellijale

«Kui tavaliselt avastab radar relvaga võitleja kümne kilomeetri pealt, siis meie katsetes ei olnud ta nähtav ka ühe kilomeetri kauguselt,» kiitis tehnoloogia üks autoreid Katrin Idla.

«Sellest ajast, kui hakkasime materjali katseklaasis sünteesima, on läinud üle kümne aasta. Praeguseks on meil tootmisvalmis tooteseeria. Suudame teha materjale ja struktuure, mis neelavad raadiolaineid. Konkreetne rakendus sõltub muidugi tellimusest, aga üks selge võimalus on varjata oma sõidukeid ja inimesi radarite eest,» ütles Idla.

Materjaliteadlaste Marek Strandbergi ja Katrin Idla imekangast kuulis avalikkus esimest korda 2006. aastal, mil paar seda Postimehele tutvustas. Neli aastat hiljem teatasid pealkirjad, et kaitsevägi ei ole materjali veel näha saanud ning teravkeeled ristisid uue materjali imekangaks, kurjemad Strandbergi nähtamatuks tegevaks mantliks. Prototüübid said tollal siiski esitatud, kuid paari sõnul ei ole konkreetsema rakenduse järele seni selget nõudlust olnud.

14.01.2017 17.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto