Sisukord
Eesti
Postimees
14.01.2017
Eesti Mälumäng Läänemaa kaotab veerandi territooriumist (13) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Surikaadid teevad trenni Liiva varastanud piiriehitaja pääses trahviga Professor: imevõtteid ei ole Gripiravim ja vaktsiin on otsakorral Eesti lühiuudised Näitlejanna tülikõne Majandus Eestil taas uus märk kommentaarid Välismaa Konfutsianistlikud lasteaiad õpetavad vanemaid austama Le Peni partei vaevleb suures rahahädas Välismaa lühiuudised Erdoğan loob endale esimest Reichi (1) Arvamus Liisa Pakosta: sünnitanud mehe pöördumine lapse asjus (6) Joosep Värk: aitäh, unistuste president Obama (80) Elphi avaja Kalev Kuljus Juhtkiri: Made in India (12) Vutipõlve uueks looja Mees, kes seisab perekonna eest (4) EKI keelekool: digimaailm näitab eesti keele elujõudu Edasi (Postimees) 1979. aastal: Tartu-Vilnius Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016/2017 (1) Kultuur Tants ilma keha liikumiseta on kui muusika ilma helideta Nädala plaat. Mäss haihtuva homse vastu Inimese reis üleskäigutrepist alla (1) Romaan «Alistumine» kui mittealistumine (1) Eesti kultuuri täheatlas: päevalehe sünd Eesti mehe koorem Malis (1) Sport Raskustes Tarvas väärib kogu Eesti korvpalli tuge (1) Kontaveidi ja Kerberi õnn ning Murray needus Kadumistrikiga hakkama saanud Rose mängis oma tulevikuga Türgi-kogemusega Pärt otsustava valikmängu eel: lahing tuleb igal juhul Jooga vee peal – ülevoolavalt lõbus! AK Liisa Pakosta: sünnitanud mehe pöördumine lapse asjus (6) Kuidas saada puitu, metsa katki tegemata? (4) Jaan Lahe: religiooniteaduse kaitseks (18) Nädala plaat. Mäss haihtuva homse vastu Tants ilma keha liikumiseta on kui muusika ilma helideta Inimese reis üleskäigutrepist alla (1) Romaan «Alistumine» kui mittealistumine (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: Ühispank liitis endaga Põhja-Eesti Panga (1) Eesti kultuuri täheatlas: päevalehe sünd Eesti mehe koorem Malis (1) Arter Sinustki võib saada püromaan Horoskoop Kõik need ülehinnatud inimesed (4) Eestlased võtavad Siberis kaua kartuleid (1) Kas toit, mis tehtud käsitsi, on ikka tehtud käsitsi? (1) Kuum trend: päikesegeneraator Kontserdile kodus ja võõrsil Petrooleumilambiga kadunud maailma otsimas Jooga vee peal – ülevoolavalt lõbus! Eesti kokk viib puraviku kokkade olümpiale Jüri Kolk: pime ja külm Autoarvustus: Ford Kuga okupeeris mugavustsooni Taavet Hinrikus: tahame kõik teha midagi, millel on suurem mõte Meelelahutus Koomiks Sudoku

Gripiravim ja vaktsiin on otsakorral

3 min lugemist
Tamiflud kasutatakse nii gripi ravimiseks kui ka ennetamiseks. FOTO: Rui Vieira/PA Wire/Press Association Images

Apteekrite sõnul on gripi raviks ja profülaktikaks kasutatav retseptiravim Tamiflu suures osas apteekides otsa saanud ning ka ülejäänutes napib ravimit. Samas levib gripp senisest hoogsamalt ja on saanud saatuslikuks juba vähemalt seitsmele inimesele.

Näiteks Ülikooli Apteekidest leidus Tamiflud üksnes Jõhvi perearstikeskuses, Tallinnas Kristiines, Sauel ja Narvas, kusjuures kahes viimases kohas oli ravimit üleeilse seisuga alles vaid üks pakend.

«Kuna gripipuhang on tänavu alanud varem ning on kordades intensiivsem kui eelmisel aastal, on Tamiflul praegu ajutine tarneauk, mis peaks müügiloa hoidja sõnul lahenema jaanuari teises pooles,» rääkis Apotheka proviisor Kristiina Sepp.

Seda, kus Tamiflu veel müügil on, saab kontrollida veebilehtedelt www.apteegiinfo.ee ja www.ravimiinfo.ee. Sepp soovitas vajadusel ravimi leidmiseks abi paluda ka apteekrilt või ravimi välja kirjutanud perearstilt.

Ravimiameti kinnitusel on Tamiflu saadaval haiglates. Apteekidest, kus gripiravim on otsa saanud, saab gripisümptomite leevendamiseks käsimüügiravimeid.

Kuna gripihooaeg ei ole veel läbi, siis ei saa ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiiski sõnul Tamiflu müügiarve eelmise aasta omadega hästi võrrelda, kuid juba praegu saab öelda, et sel aastal on seda tõenäoliselt ostetud rohkem kui eelmisel.

Möödunud hooajal müüdi apteekidele neljandas kvartalis mõnisada pakendit Tamiflud. Käesoleva hooaja neljandas kvartalis toodi seda ravimit Eestisse 4000 pakendit, mis on praegu hulgimüügist apteekidele ära müüdud. Uus kogus ravimit peaks Kiiski sõnul Eestisse jõudma tuleva nädala alguses.

Ravi tuleb kiiresti alustada

Ka Tartu perearsti Urmas Takkeri sõnul on tema poole sel nädalal gripi ja teiste nakkushaigustega seoses pöördunud rohkem patsiente kui eelmisel nädalal.

«Inimesi on haigestunud tervete peredena. Osal patsientidel oleme lasknud teha gripi kiirtesti ja avastanud perede kaupa A-grippi haigestumisi,» rääkis ta.

Takkeri sõnul on tulemus vahel olnud ka negatiivne, mis võib tähendada, et inimene on haigestunud paragrippi, samas kui kõhulahtisusega viiruseid levib praegu suhteliselt vähe.

Tartu perearst soovitab kõrge, üle 38 ºC palaviku, kurgu- ja peavalu, raske hingamise ja mitu päeva püsiva halva enesetundega kindlasti pöörduda pereõe või -arsti poole. «Kui vaktsineerimata patsient kohe meie poole pöördub, siis on võimalik teha laboris gripitest ja alustada gripiravi,» toonitas ta.

Inimene, kes pöördub perearsti poole piinava köha ja palavikuga alles kolmandal või neljandal päeval, on Takkeri sõnul sellega hiljaks jäänud, sest gripiravi soovitatakse alustada hiljemalt 48 tunni jooksul pärast esimeste haigusnähtude ilmnemist.

«Kui ravi viibib, võib tagajärjeks olla näiteks kopsupõletik või bronhiit ehk kopsutorude põletik. Samuti tekivad nn jääknähud, nagu piinav köha,» selgitas arst.

Kõige hullemal juhul võib inimene gripi tõttu surra. Tänavu on gripp saatuslikuks saanud juba vähemalt seitsmele inimesele.

Seevastu kergema, iseparaneva haigusega ei pruugi arsti vaja minna, kuid tööle teisi nakatama minna siiski ei tohiks. «Sel juhul tuleks kodus püsida ja kas end ravida või kodust töötada,» pani Takker inimestele südamele. Gripiga tuleks aga kindlasti kodus püsida, puhata ja ravile keskenduda.

Ka terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri rõhutas, et gripp ei ole tavaline külmetus, vaid raske haigus. Tema sõnul on tervisele ühtmoodi ohtlikud nii A- kui ka B-gripp, millel on väga sarnased sümptomid. Erinevus seisneb aga selles, et A-gripp on väga nakkav ja levib seetõttu B-gripist tunduvalt kiiremini.

Vaktsineerimisest on abi

Kui Saluri hinnangul peaks end vaktsineerida laskma kõik inimesed, siis Takkeri sõnul igaüks end praegu, gripi hoogsa leviku ajal, end tingimata vaktsineerima ei pea, kuid kindlasti on vaktsineerimist tarvis 65-aastastel ja vanematel inimestel, väikelastel, krooniliste haiguste põdejatel, rasedatel, meedikutel ja paljude inimestega kokku puutuvatel inimestel.

Selleks, et kolleege mitte nakatada, oleks kasulik end vaktsineerida lasta ka neil, kes töötavad avatud kontoris, ja täiskasvanutel, kes puutuvad kokku väikeste lastega. «Mida rohkem inimesi end vaktsineerib, seda vähem haigusi levib,» lisas Tartu perearst.

Takkeri patsientide soov end gripi vastu vaktsineerida sõltub arsti sõnul vahel ka sellest, kas inimene on gripiga lähedalt kokku puutunud. «Patsiendid, kes on eelmisel aastal väga raskelt grippi haigestunud, tulevad esimestena vaktsineerima,» rääkis ta.

«Käesoleval gripiperioodil on inimesed käitunud väga mõistlikult ja alustanud vaktsineerimisega varasügisel,» lisas ravimiameti peadirektori asetäitja Kiisk. Tema sõnul vaktsineeritakse ka rohkem kui varasematel aastatel, mistõttu oli vaktsiini juba oktoobri lõpuks kulunud rohkem kui kogu eelmise gripiperioodi vältel.

Kokku on sügistalvisel perioodil Eestisse toodud 50 060 annust gripivaktsiini, mis on oluliselt rohkem kui eelmisel hooajal (33 000 annust).

Enamik suuremaid Eesti haiglaid on nakkushaiguste leviku tõttu kehtestanud külastuskeelu, mis tähendab, et haiglaravil viibivatele lähedastele saab edastada küll pakke, kuid nendega palatis kohtuda ei saa.

«Kaitseväes teenib praegu üle 3000 ajateenija, kellest üle 40 on hetkel haigestunud külmetus- või nakkushaigustesse,» ütles kaitseväe peastaabi pressiesindaja eile BNSile. Ta märkis, et ajateenijate haigestumine on ilmast ning külmetus- ja nakkushaiguste levikust praegu küll hooajaliselt tõusnud, kuid jääb eelmiste aastatega võrreldavasse suurusjärku.

Seotud lood
13.01.2017 16.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto