Sisukord
Eesti
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (6) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (12) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit (1) Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (6) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku

Gripiravim ja vaktsiin on otsakorral

3 min lugemist
Tamiflud kasutatakse nii gripi ravimiseks kui ka ennetamiseks. FOTO: Rui Vieira/PA Wire/Press Association Images

Apteekrite sõnul on gripi raviks ja profülaktikaks kasutatav retseptiravim Tamiflu suures osas apteekides otsa saanud ning ka ülejäänutes napib ravimit. Samas levib gripp senisest hoogsamalt ja on saanud saatuslikuks juba vähemalt seitsmele inimesele.

Näiteks Ülikooli Apteekidest leidus Tamiflud üksnes Jõhvi perearstikeskuses, Tallinnas Kristiines, Sauel ja Narvas, kusjuures kahes viimases kohas oli ravimit üleeilse seisuga alles vaid üks pakend.

«Kuna gripipuhang on tänavu alanud varem ning on kordades intensiivsem kui eelmisel aastal, on Tamiflul praegu ajutine tarneauk, mis peaks müügiloa hoidja sõnul lahenema jaanuari teises pooles,» rääkis Apotheka proviisor Kristiina Sepp.

Seda, kus Tamiflu veel müügil on, saab kontrollida veebilehtedelt www.apteegiinfo.ee ja www.ravimiinfo.ee. Sepp soovitas vajadusel ravimi leidmiseks abi paluda ka apteekrilt või ravimi välja kirjutanud perearstilt.

Ravimiameti kinnitusel on Tamiflu saadaval haiglates. Apteekidest, kus gripiravim on otsa saanud, saab gripisümptomite leevendamiseks käsimüügiravimeid.

Kuna gripihooaeg ei ole veel läbi, siis ei saa ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiiski sõnul Tamiflu müügiarve eelmise aasta omadega hästi võrrelda, kuid juba praegu saab öelda, et sel aastal on seda tõenäoliselt ostetud rohkem kui eelmisel.

Möödunud hooajal müüdi apteekidele neljandas kvartalis mõnisada pakendit Tamiflud. Käesoleva hooaja neljandas kvartalis toodi seda ravimit Eestisse 4000 pakendit, mis on praegu hulgimüügist apteekidele ära müüdud. Uus kogus ravimit peaks Kiiski sõnul Eestisse jõudma tuleva nädala alguses.

Ravi tuleb kiiresti alustada

Ka Tartu perearsti Urmas Takkeri sõnul on tema poole sel nädalal gripi ja teiste nakkushaigustega seoses pöördunud rohkem patsiente kui eelmisel nädalal.

«Inimesi on haigestunud tervete peredena. Osal patsientidel oleme lasknud teha gripi kiirtesti ja avastanud perede kaupa A-grippi haigestumisi,» rääkis ta.

Takkeri sõnul on tulemus vahel olnud ka negatiivne, mis võib tähendada, et inimene on haigestunud paragrippi, samas kui kõhulahtisusega viiruseid levib praegu suhteliselt vähe.

Tartu perearst soovitab kõrge, üle 38 ºC palaviku, kurgu- ja peavalu, raske hingamise ja mitu päeva püsiva halva enesetundega kindlasti pöörduda pereõe või -arsti poole. «Kui vaktsineerimata patsient kohe meie poole pöördub, siis on võimalik teha laboris gripitest ja alustada gripiravi,» toonitas ta.

Inimene, kes pöördub perearsti poole piinava köha ja palavikuga alles kolmandal või neljandal päeval, on Takkeri sõnul sellega hiljaks jäänud, sest gripiravi soovitatakse alustada hiljemalt 48 tunni jooksul pärast esimeste haigusnähtude ilmnemist.

«Kui ravi viibib, võib tagajärjeks olla näiteks kopsupõletik või bronhiit ehk kopsutorude põletik. Samuti tekivad nn jääknähud, nagu piinav köha,» selgitas arst.

Kõige hullemal juhul võib inimene gripi tõttu surra. Tänavu on gripp saatuslikuks saanud juba vähemalt seitsmele inimesele.

Seevastu kergema, iseparaneva haigusega ei pruugi arsti vaja minna, kuid tööle teisi nakatama minna siiski ei tohiks. «Sel juhul tuleks kodus püsida ja kas end ravida või kodust töötada,» pani Takker inimestele südamele. Gripiga tuleks aga kindlasti kodus püsida, puhata ja ravile keskenduda.

Ka terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri rõhutas, et gripp ei ole tavaline külmetus, vaid raske haigus. Tema sõnul on tervisele ühtmoodi ohtlikud nii A- kui ka B-gripp, millel on väga sarnased sümptomid. Erinevus seisneb aga selles, et A-gripp on väga nakkav ja levib seetõttu B-gripist tunduvalt kiiremini.

Vaktsineerimisest on abi

Kui Saluri hinnangul peaks end vaktsineerida laskma kõik inimesed, siis Takkeri sõnul igaüks end praegu, gripi hoogsa leviku ajal, end tingimata vaktsineerima ei pea, kuid kindlasti on vaktsineerimist tarvis 65-aastastel ja vanematel inimestel, väikelastel, krooniliste haiguste põdejatel, rasedatel, meedikutel ja paljude inimestega kokku puutuvatel inimestel.

Selleks, et kolleege mitte nakatada, oleks kasulik end vaktsineerida lasta ka neil, kes töötavad avatud kontoris, ja täiskasvanutel, kes puutuvad kokku väikeste lastega. «Mida rohkem inimesi end vaktsineerib, seda vähem haigusi levib,» lisas Tartu perearst.

Takkeri patsientide soov end gripi vastu vaktsineerida sõltub arsti sõnul vahel ka sellest, kas inimene on gripiga lähedalt kokku puutunud. «Patsiendid, kes on eelmisel aastal väga raskelt grippi haigestunud, tulevad esimestena vaktsineerima,» rääkis ta.

«Käesoleval gripiperioodil on inimesed käitunud väga mõistlikult ja alustanud vaktsineerimisega varasügisel,» lisas ravimiameti peadirektori asetäitja Kiisk. Tema sõnul vaktsineeritakse ka rohkem kui varasematel aastatel, mistõttu oli vaktsiini juba oktoobri lõpuks kulunud rohkem kui kogu eelmise gripiperioodi vältel.

Kokku on sügistalvisel perioodil Eestisse toodud 50 060 annust gripivaktsiini, mis on oluliselt rohkem kui eelmisel hooajal (33 000 annust).

Enamik suuremaid Eesti haiglaid on nakkushaiguste leviku tõttu kehtestanud külastuskeelu, mis tähendab, et haiglaravil viibivatele lähedastele saab edastada küll pakke, kuid nendega palatis kohtuda ei saa.

«Kaitseväes teenib praegu üle 3000 ajateenija, kellest üle 40 on hetkel haigestunud külmetus- või nakkushaigustesse,» ütles kaitseväe peastaabi pressiesindaja eile BNSile. Ta märkis, et ajateenijate haigestumine on ilmast ning külmetus- ja nakkushaiguste levikust praegu küll hooajaliselt tõusnud, kuid jääb eelmiste aastatega võrreldavasse suurusjärku.

Seotud lood
22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto