Molekul heidab kinda keemia õpikutõdedele

Seninägematu heksametüülbenseeni molekul, milles üks süsiniku aatom annab kokku kuus kovalentset sidet. FOTO: By DMacks (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Kui miski koolis õpitud orgaanilisest keemiast meeles on, siis ilmselt see, et süsinikuaatomid moodustavad orgaanilistes molekulides neli sidet. Avastatud molekul pöörab selle teadmise pea peale, kirjutab New Scientist.

Tellijale Tellijale

Teatavasti moodustub aatomitest molekul siis, kui kaks aatomit omavahel teatud kogust elektrone jagavad ja moodustub nii-nimetatud kovalentne side. Igal aatomil on seejuures kindel arv elektrone, mida nad sideme loomiseks «anda» saavad. Näiteks saab hapnik (O) anda jagamiseks kaks elektroni, vesinik (H) aga vaid ühe ning seetõttu ongi vee molekulis H2O üks hapnik ja kaks vesinikku.

Pea kõik meist on koolis õppinud, et süsinik suudab luua sideme nelja aatomiga ning see teadmine on ka orgaanilises keemias ja igapäevaelus kasutatavates materjalides pikkade süsinikuahelate aluseks. Nüüd on aga grupp Berliini Vaba Ülikooli teadlasi näidanud, et teatud äärmuslikes oludes võib süsinik moodustada ka kuus sidet.

16.01.2017 18.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto