Sisukord
Arvustused
Tänane leht
18.01.2017
Eesti RKK uurib noorte venelaste lojaalsust Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Tagakülg Palju õnne Mees jäi eutanaasia seadustamise soovile lõpuni kindlaks (5) Märt Padar eutanaasiast Esikülg 18. jaanuar Eestirootslased andsid Rootsi kuningale üle aumedali Firmaautod võivad saada teist värvi numbrimärgid Eesti lühiuudised 18.01 Pevkur ja Kallas hakkavad Michalile hääli püüdma (1) Majandus Tootsi tuulepargist võib saada Estonian Airi uus vaatus (1) Majanduse lühiuudised Singapuri rändepoliitika: oodatud on ainult talendid Välismaa Kodanikupalk – idee, mis ei unune (18) Välismaa lühiuudised 18.01.2017 Europarlament pigistas presidendihääletusest välja maksimumi May tüürib britid karmi Brexiti poole Arvamus Erkki Bahovski: Ossinovski tarkus ning ikka viin, viin, viin (10) Ave Lauren: digiriik Eesti vajab sisserännet (7) Jüri Luik: kui ettearvamatu on Donald Trump? (6) Nils Niitra: tean, kes sa oled (16) Juhtkiri: eutanaasiast, tabudeta (3) Postimees 1997. aastal: meeleavaldus läks üle piiri provokatsiooni tõttu Kultuur Asju, mida Stalin teadis, ent Ewan McGregor mitte Rituaalsed toimingud lavalises kontekstis Kultuuri lühiuudised Sport Lapseootel tippvehkleja lubab peagi naasta Janar Soo lõpetas 26-aastaselt karjääri Spordi lühiuudised Mängupaus maksis Kontaveidile kätte ja senine muster jätkub Suur ülevaade: Ogier jätkuvalt soosik, Tänak kuulub lähimate ohustajate sekka Järjekordne soomlane murdis end tipptiimi. Mis on nende fenomen? Tarbija Mida reedab veregrupp inimese kohta? tervise väikesed uudised Kõrvaarst paljastab: suurimad rumalused, mida patsiendid kõrvavalu korral teinud on (1) AK Kultuuri lühid Tartu Kollane, roheline ja sinine tuba toetavad lapse kasvamist Kolm kooli rõõmustavad toetusraha üle Ahjal uue tehase avanud ahjutootja pürib välisturule Hääletu digiklaver leidis tee Tartu linnaraamatukokku Eribuss hakkab linnaloa saanud sõdurpoisse nädalalõpul koju tooma Žürii karm otsus tõi ühepildinäituse Küberkaitsjast jalgpallur teeb elu kibedaks nii lihast ja luust kui virtuaalsetel vastastel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rituaalsed toimingud lavalises kontekstis

4 min lugemist
«Sissy pojad».Koreograafia, muusika ning esitus Simon Mayer (fotol näoga) tansimas Manuel Wagneriga. FOTO: Rania Moslam

Vabal Laval etendus kuraatorprogrammi raames Ülem-Austria maapiirkonnast pärit koreograaf Simon Mayeri lavastus «Sissy pojad». Vaatamata inspiratsiooni ammutamisele traditsioonilisest rahvakultuurist toimus kõik siiski nüüdisaegse etenduskunsti kontekstis. Tegemist oli tantsuetendusega, kuna lisaks etendajate balletitaustale olid ka lavastajateks tantsijad, etendaja, koreograaf ja muusik, kes õppinud peale Viini Rahvusliku Ooperi- ja Balletikooli ka kuulsas Belgia nüüdisaegse tantsu koolis P.A.R.T.S.

Tellijale Tellijale

Laupäevases Postmehes oli pikk artikkel tantsuajaloo õppejõu Heili Einasto ja Evelin Lagle vahelisest vestlusest («Tants ilma keha liikumiseta on kui muusika ilma helideta», Postimees 13.01.17), kus võeti jutuks nüüdistants ja uuriti, kas kõik, mida tantsuks nimetatakse, on ikka tants. Kaks kõrgelt haritud tantsu-uurijat on rääkinud ja minul on nüüd lihtne asetada nende pakutud mudel Austria poiste lavastuse peale ja vaadata, kas kirjeldatud nähtus ka olemas oli.

Väidetavalt on tantsu eriline olemus just nimelt kehas ja selle liikumises, Lagle soov ja tingimus tantsuetenduse määratlemiseks, et tantsust kunagi keha ei kaoks, oli selles lavastuses suuresti olemas. Lavastuse alguses olid meestel seljas talupojarõivaste stiilis riided, kolmel püksid ja ühel seelik. Rõivad olid selgelt otstarbepärased, poiste kehad olid esitletud kui riidepuud, kuhu saab riputada mis tahes riideid; võte kandis keha identiteedi omatahtsi vormitavuse võimalikkuse sõnumit.

17.01.2017 19.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto