Sisukord
Kultuur
Tänane leht
18.01.2017
Eesti RKK uurib noorte venelaste lojaalsust Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Tagakülg Palju õnne Mees jäi eutanaasia seadustamise soovile lõpuni kindlaks (5) Märt Padar eutanaasiast Esikülg 18. jaanuar Eestirootslased andsid Rootsi kuningale üle aumedali Firmaautod võivad saada teist värvi numbrimärgid Eesti lühiuudised 18.01 Pevkur ja Kallas hakkavad Michalile hääli püüdma (1) Majandus Tootsi tuulepargist võib saada Estonian Airi uus vaatus (1) Majanduse lühiuudised Singapuri rändepoliitika: oodatud on ainult talendid Välismaa Kodanikupalk – idee, mis ei unune (18) Välismaa lühiuudised 18.01.2017 Europarlament pigistas presidendihääletusest välja maksimumi May tüürib britid karmi Brexiti poole Arvamus Erkki Bahovski: Ossinovski tarkus ning ikka viin, viin, viin (10) Ave Lauren: digiriik Eesti vajab sisserännet (7) Jüri Luik: kui ettearvamatu on Donald Trump? (6) Nils Niitra: tean, kes sa oled (16) Juhtkiri: eutanaasiast, tabudeta (3) Postimees 1997. aastal: meeleavaldus läks üle piiri provokatsiooni tõttu Kultuur Asju, mida Stalin teadis, ent Ewan McGregor mitte Rituaalsed toimingud lavalises kontekstis Kultuuri lühiuudised Sport Lapseootel tippvehkleja lubab peagi naasta Janar Soo lõpetas 26-aastaselt karjääri Spordi lühiuudised Mängupaus maksis Kontaveidile kätte ja senine muster jätkub Suur ülevaade: Ogier jätkuvalt soosik, Tänak kuulub lähimate ohustajate sekka Järjekordne soomlane murdis end tipptiimi. Mis on nende fenomen? Tarbija Mida reedab veregrupp inimese kohta? tervise väikesed uudised Kõrvaarst paljastab: suurimad rumalused, mida patsiendid kõrvavalu korral teinud on (1) AK Kultuuri lühid Tartu Kollane, roheline ja sinine tuba toetavad lapse kasvamist Kolm kooli rõõmustavad toetusraha üle Ahjal uue tehase avanud ahjutootja pürib välisturule Hääletu digiklaver leidis tee Tartu linnaraamatukokku Eribuss hakkab linnaloa saanud sõdurpoisse nädalalõpul koju tooma Žürii karm otsus tõi ühepildinäituse Küberkaitsjast jalgpallur teeb elu kibedaks nii lihast ja luust kui virtuaalsetel vastastel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Asju, mida Stalin teadis, ent Ewan McGregor mitte

4 min lugemist
Perekond turbulentsis- Dawn Levov ( Jennifer Connely) ja Seymour Levov ( Ewan Mc. Gregor) raskemeelselt einestamas FOTO: outnow.ch

Omamoodi ma isegi ootasin seda filmi, kuigi erilist põhjust vast ei olnud. Philip Roth on üks viimase poole sajandi tähtsamaid, kui mitte tähtsaim Ameerika romaanikirjanik ja tema romaanide ekraniseerimise katseid on saatnud järjepidev läbikukkumiste rida. Kui natuke teadlikult Google’it kasutada, on võimalik leida õige mitu artiklit küsimusega, miks Philip Rothi ekraniseeringutega ikka ja jälle nii läheb.

Tellijale Tellijale

Möödunud aastal ilmus eesti keeles Postimehe kolleegi Kristjan Jaak Kanguri suurepärases tõlkes ka too 1998. aastal Pulitzeri kirjanduspreemia võitnud romaan, mis jutustab ühest Ameerika kõrgema keskklassi perekonnast. See algab II maailmasõja paiku ja peategelaseks on blond juudipoiss Seymour (alias Rootslane) Levov (Ewan McGregor), kelle ees keskkoolispordi superstaarina justkui terve maailm lahti, kuid kes otsustab hoopis jätkata oma isa tööd ühes Newarki väikeses kindavabrikus. Konservatiivsete ja minu meelest küllaltki sümpaatsete arusaamade järgi on Rootslase eetos seega igati paigas, ta seab perekonna kõigest ettepoole. «Ameerika pastoraal» on idee poolest konservatiivne teos, sest konservatiivsed mõisted on juba ka pealkirjas sisalduvad «Ameerika» ning «pastoraal».

Ameerikalik unelm jätkub sellega, et peategelane kosib naiseks miss New Jersey tiitli võitnud Dawni (Jennifer Connelly). Mõistagi sünnib neil ka tore väike tütar, kes küll kahjuks rääkides kokutama hakkab, millest saavadki alguse mõrad kaunis pildis, sest mis vääristeosega oleks tegu, kui mõrasid ei oleks. Mõrade ümbermängimine, peitmine ja peegeldamine on üks Philip Rothi autorisignatuure kirjanikuna ja need peened põhjused on vast ka olulisimad, miks see pealtnäha niivõrd kutsuva olekuga raamatute autor ennast filmiloojatele hästi kätte ei anna. Seda, kuidas me üksteist vääriti mõistame ning endid ka üksteisele vääriti esitleme, olevat laias laastus Rothi keskne huvipunkt.

17.01.2017 19.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto