Kultuuri lühiuudised

Märt Avandi FOTO: Marko Saarm

Eestlased salvestavad kooriliteratuuri tähtteose

Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja maailmas kõrgelt hinnatud plaadifirma BIS Records koostöös salvestatakse 20. jaanuaril Niguliste kirikus Alfred Schnittke «Patukahetsussalmid».

««Patukahetsussalmid» on maailma kooriliteratuuri üks nurgakive. Teos nõuab ülimat virtuoossust ja küpsust kõigilt esitajatelt, sest on ääretult sügav oma sisult ja väga keeruline tehniliselt,» selgitab dirigent Kaspars Putniņš. «Oleme Schnittke suurteost esitanud nii Eestis kui ka turneel Hollandis ja koor on praegu sellisel tasemel, et võtta see väljakutse vastu.»

Märt Avandit näeb Viljandis

Laupäeval esietendub Ugala black box’is Taago Tubina lavastus «Sätendav pimedus», kus peaosas mängib Endla teatri näitleja Märt Avandi.

On aasta 1967. Raadios mängivad biitlid ja inimkond tegeleb kosmose vallutamisega. Kusagil kaugel põhjas sätendavate liustike vahel asub üksik allakäinud suusakuurort. Trillerlik lugu algab hetkest, mil kuurorti ilmub Kuningliku Naftakompanii järelevalveinsener ülesandega selgitada välja oma kolleegi kadunuks jäämise põhjused. Üritades järjest ohtlikumaks muutuvas loos selgust saada, avastab Kryssnar end peagi olukorrast, kus miski ei tundu enam kindel. «Sätendava pimeduse» autor on Martin Algus.

Dostojevski menuromaan teatrilaval

Vene Teatri väikeses saalis esietendub 20. jaanuaril Fjodor Dostojevski «Kuritöö ja karistus», mille on dramatiseerinud ja lavastanud Igor Lõssov.

T eatri kinnitusel tuleks Igor Lõssovi lavastatud «Kuritööd ja karistust» nimetada «Üleastumiseks ja karistuseks», kuna Dostojevskit pikka aega ja süvenenult uurinud lavastaja räägib laval just sellest, kuidas inimene on oma eesmärkide saavutamiseks sunnitud mingist piirist üle astuma – astuma üle teise inimese, üle iseenda – või otsima teid ja võimalusi üleastumiseks teisi jäljendades. Kui me ringi vaatame, siis saame kurvastusega aru, et niimoodi ongi kaasaegne maailm üles ehitatud. Peale Vene Teatri näitlejate mängib lavastuses ka Jaanika Arum.

Tõsielufilmi paremik DocPointil

25. jaanuaril algav DocPoint toob tänavu vaatajani 45 värskeimat dokumentaalfilmi üle maailma. Festivali filmivalikus on taas parimad palad läinud aasta dokumentalistika paremikust: tuntud tegijad, kuumad teemad ja liigutavad sündmused.

Programmikoostaja Filipp Kruusvalli sõnul näeb DocPointil rekordarv kodumaiseid filme ja iga päev esilinastub üks Eesti tõsielufilm. Filmifestivali avab Sandra Jõgeva režiidebüüt «Armastus…», karm lugu heast perekonnast pärit andekast kunstitudengist Veronikast, kes mõistetakse süüdi oma elukaaslase pussitamises.

Samuti toob DocPoint Tallinn esimest korda Eestis kinolinale Amsterdamis IDFA žürii eripreemia pälvinud «Tule tagasi vabana», mille produtsent on Riho Västrik, festivalil on kohal ka režissöör Ksenia Okhapkina. Samuti esilinastub Eesti ja Leedu koostöös valminud Tjan Šani mäestikust kõnelev kaunis loodusfilm «Naine ja liustik». Mõlemat viimati mainitut ühendab filmimuusika autorina ERRi aasta muusikuna tunnustatud Robert Jürjendal.

Esilinastuvad ka üksiku noormehe õnneotsingutest kõnelev Minna Hindi «Appi, ma vajan armastust» ja Aljona Suržikova Sotši olümpiale jalgu jäänud Eesti külade saatusest rääkiv «Lumi punasel lagedal». 

17.01.2017 19.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto