Sisukord
Arvamus
Postimees
18.01.2017
Eesti RKK uurib noorte venelaste lojaalsust Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Tagakülg Palju õnne Mees jäi eutanaasia seadustamise soovile lõpuni kindlaks (5) Märt Padar eutanaasiast Esikülg 18. jaanuar Eestirootslased andsid Rootsi kuningale üle aumedali Firmaautod võivad saada teist värvi numbrimärgid Eesti lühiuudised 18.01 Pevkur ja Kallas hakkavad Michalile hääli püüdma (1) Majandus Tootsi tuulepargist võib saada Estonian Airi uus vaatus (1) Majanduse lühiuudised Singapuri rändepoliitika: oodatud on ainult talendid Välismaa Kodanikupalk – idee, mis ei unune (18) Välismaa lühiuudised 18.01.2017 Europarlament pigistas presidendihääletusest välja maksimumi May tüürib britid karmi Brexiti poole Arvamus Erkki Bahovski: Ossinovski tarkus ning ikka viin, viin, viin (10) Ave Lauren: digiriik Eesti vajab sisserännet (7) Jüri Luik: kui ettearvamatu on Donald Trump? (6) Nils Niitra: tean, kes sa oled (16) Juhtkiri: eutanaasiast, tabudeta (3) Postimees 1997. aastal: meeleavaldus läks üle piiri provokatsiooni tõttu Kultuur Asju, mida Stalin teadis, ent Ewan McGregor mitte Rituaalsed toimingud lavalises kontekstis Kultuuri lühiuudised Sport Lapseootel tippvehkleja lubab peagi naasta Janar Soo lõpetas 26-aastaselt karjääri Spordi lühiuudised Mängupaus maksis Kontaveidile kätte ja senine muster jätkub Suur ülevaade: Ogier jätkuvalt soosik, Tänak kuulub lähimate ohustajate sekka Järjekordne soomlane murdis end tipptiimi. Mis on nende fenomen? Tarbija Mida reedab veregrupp inimese kohta? tervise väikesed uudised Kõrvaarst paljastab: suurimad rumalused, mida patsiendid kõrvavalu korral teinud on (1) AK Kultuuri lühid Tartu Kollane, roheline ja sinine tuba toetavad lapse kasvamist Kolm kooli rõõmustavad toetusraha üle Ahjal uue tehase avanud ahjutootja pürib välisturule Hääletu digiklaver leidis tee Tartu linnaraamatukokku Eribuss hakkab linnaloa saanud sõdurpoisse nädalalõpul koju tooma Žürii karm otsus tõi ühepildinäituse Küberkaitsjast jalgpallur teeb elu kibedaks nii lihast ja luust kui virtuaalsetel vastastel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: eutanaasiast, tabudeta

2 min lugemist
Eutanaasia on halastussurm, mille kõige olulisemaks eelduseks on inimese teadlik ja siiras otsus. FOTO: Spiegl Caro/Scanpix

Möödunud aasta lõpus kirjutas Postimees 77-aastasest Märt Padarist, kes oli pidanud aastaid ebavõrdset võitlust vähiga, mis oli tolleks ajaks juba kaotatud. Nüüd meie hulgast lahkunud vana mehe soovitus neile, kes jäävad, oli seadustada eutanaasia. Seda oleks ta soovinud ka ise, kuna haiguse selles staadiumis, kui vähisiirded on läinud organismis laiali teistesse elunditesse, on valud juba talumatud ning surm ainus võimalus piinad lõpetada.

Eutanaasial on olnud ajaloo jooksul eri tähendusi, kuid viimastel kümnenditel on selle all üldiselt mõistetud raskelt haige inimese elu ja kannatuste lõpetamist humaansetel kaalutlustel. Eutanaasia ja abistatud enesetapp on legaliseeritud kümmekonnas maailma riigis ning mõnes Ameerika osariigis. Arutelud eutanaasia üle käivad paljudes riikides, muu hulgas Mandri-Euroopa suurimas riigis Saksamaal, aga ka näiteks meie idanaabrite juures Venemaal ja seda ka seadusandjate tasandil. Seoses rahvastiku vananemisega vajab tabudevaba eutanaasiaarutelu ka Eesti ühiskond.

Põhiline küsimus on endiselt selles, kas inimestele tuleks anda voli selle üle, kuidas ja millal surra, kuniks nad on selle üle otsustama veel võimelised, või peaksid nad kuni viimseni oma piinu taluma. Põhilised kaalukivid on selles küsimuses juriidilised ja moraalsed aspektid. Nendes ühiskondades, kus kiriku mõju tugevam, lisandub ühtlasi religioosne aspekt, millel usuleige Eesti ühiskonna puhul ei ole olulist rolli.

Tegu on keeruka probleemiga, kuna õigus surmale ei saa lähtuda ei põhiseadusest ega teistest õigusaktidest – praegusel kujul on see neist paljudega vastuolus –, vaid lääneliku humanismi väärtustest. Samuti on see vastuolus Hippokratese vandega, mis ütleb järgmist: «Ma ei anna kellelegi surmavalt toimivat mürki, isegi kui ta seda minult palub; ka ei anna ma sellele sihitud nõu».

Teiselt poolt on suur osa teadlastest seisukohal, et eutanaasia ei ole vastuolus üldinimlike põhimõtetega, ning kui patsient ei näe edasi elamises mõtet või kannatab piinu, mida on juba võimatu välja kannatada, peaks eutanaasia kasuks otsustamise õigus kuuluma patsiendile või kui viimane on juba seisundis, mis ei luba seda teha, siis patsiendi lähisugulastele. Kas see on õige või vale, kuulub juba bioeetika valdkonda, kus omad poolt- ja vastuargumendid.

Eutanaasia on jäänud Eestis mõneti tabuteemaks, kuid see on teema, millest ei tohi mööda vaadata. Palju on juhuseid, kus need, kes ei kannatanud valusid enam välja, valisid enesetapu. Mis on sellisel puhul patsiendile ja tema lähedastele kergem: kas see, kui inimene läheb sellest elust vaikselt või valib enesetapu näiteks poomise läbi? Need küsimused vajavad põhjalikku arutelu.

Seotud lood
17.01.2017 19.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto