Sisukord
Kultuur
Postimees
19.01.2017
Eesti Palju õnne Dilbert Tagakülg Mälumäng Pomerants välistab massilise lekke metsaregistrist Kuidas nägid Eestit CIA luureraportid? Riik viib trahvid vastavusse süüdlase palgaga Altkäemaks pani ehitushangetel tuttavaid eelistama (2) Luure huvitus eestlaste olmest Eesti lühiuudised Esikülg 19. jaanuar Majanduse lühiuudised President proovis õhtupimeduses Viljandi järvejääd Male Ülikooli raamatukogu eitab teoste saatmist prügimäele Horoskoop Arhitektid lasid rahvusarhiivi kallal mõttel lennata Majandus Majanduse lühiuudised Värvilised numbrid ajavad ettevõtteid pöördesse (8) Rootsi pankade paradoks – tugevad, aga riskantsed Taavi Kotka sõnul uus valitsus pidurdab innovatsiooni Välismaa PERSOON: Gabriel peab võtma ette ebameeldiva käigu Merkeli vastu KOHALIK VAADE. Armuafäär ähvardab Leedu võimupartei mutta tõmmata (1) Noored põgenikud pistavad rinda Saksa kooli raskustega (1) Välismaa lühid Brasiilia veresaunade eest vastutavad rivaalitsevad jõugud Arvamus Jaanus Villiko: mida tahab narvakas? (2) Hardo Pajula: kokkutõmbumise keskel (9) Tõnis Oja: Neste ihkab võimu tagasi Juhtkiri: pealekaebamisele õhutamine ei sobi Eestisse! (9) Postimees 1934. aastal: raekojad uute peremeeste ootel Kultuur Iluravi pimeduse vastu Sport Vehklemiskoondises püsivad intriigid ikka õhus (5) Taas endasse usu leidnud Nabi: vanamoodi polnud mõtet jätkata Publikurekord Wembleyl, mošeeskandaal ja üüratud miljonid Ogier näitas kiirust, kuid põhjapanevaid järeldusi ei saa sellest veel teha Gunnar Männik: Dr Google seljavaluga sportlast ei ravi Tallinn Haabersti ringi ja Reidi tee ehitus algab tänavu Tarbija 10 kalleimat müügis olevat maja Eestis Tartu Semiootik süüdistas ülikooli raamatukogu barbaarsuses Kurt noormees töötab kaupluse kassas ja unistab suurelt (4) Sajand tagasi täitus Tartu sõjapõgenikest ja haavatutest Mari-Liis Pintson: kas Eesti iibe päästab 500 eurot või hoopis üks tubli vanaema? (2) Heljo Pikhof: vaesusahelate murdmine: 2019. aastaks Põhjamaade tasemele (1) Rannu aiandushuvilised peavad eramaalt mujale kolima Meelelahutus Koomiks Sudoku

Iluravi pimeduse vastu

2 min lugemist
  • Disainer Tõnis Vellama isikunäitus «Tule valges» Disaini ja arhitektuurigaleriis
  • Näituselt leiab valgustid, disainiobjektid ja luulekogu vormis kataloogi.
TALLINN, EESTI, 18JAN17 Tõnis Vellama näitus "Tule Valges" näitus Disaini- ja arhitektuurigaleriis. Valgusti, laelamp. lt/: Foto: LIIS TREIMANN FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Pime aeg ajab mõtted mustaks? Luba endale ilu ja valguse teraapiat. Tallinnas Disaini- ja arhitektuurigaleriis on 28. jaanuarini avatud disainer Tõnis Vellama näitus «Tule valges». Valgete rõivaste kandmine muuseas näituse külastajatele kohustuslik ei ole.

Tõnis Vellama isikunäitus «Tule valges» Disaini- ja arhitektuurigaleriis. FOTO: Liis Treimann

Mõni loovhing naudib talve tumedust ja traagikat. Seda, et valgeks läheb vaid tunniks-paariks, ja sedagi vaid siis, kui veab. Saab südamerahus oma mustadesse mõtetesse sukelduda ja teinekord leiab muremudastki mõne salapärase idee.

Valgustikunstnik Tõnis Vellama sellesse leeri päris kindlasti ei kuulu. Ta on üks neist harvadest loojatest, kelle kohta võib otsesõnu «valgustatud» öelda. Kunstniku oskus leida ilu lihtsas, leidlikult puhtas, rütmilises ja korrapärases maailmas on imetlusväärne. Eks me kõik unista ühiskonnast, kus valgus võidab pimeduse, hea võidab kurja, ilu võidab koleda... Aga unistamine on lihtne. Ja kaunis kasutu. Hoopis raskem on sellist maailma ise luua. Ja minu arvates kuuluvad parimad meisterlikul tasemel töötavad kunstnikud kindlasti maailmaparandajate leeri.

Tõnis Vellama isikunäitus «Tule valges» Disaini- ja arhitektuurigaleriis. FOTO: Liis Treimann

Tõnis Vellama on isikunäitusel väga siiras. Välja on pandud valik eri aegade töid ning näituse kataloog on välja antud võluva väikese luulekogu vormis. Nii et disainib valgust ja sekka meisterdab mõttemosaiike – selline mees siis. Lühikesed ja lakoonilised nagu looming on ka luuletused – ei ainsatki liigset lopsakat kaunistust või asjatut vinjetti, lineaarseteks lauseteks kristalliseerunud sügav sisu. Ja lihtne – sa ei pea olema kirjandusguru, et need mõtted sind kõnetaksid. Üks minu lemmikuid:

Kunstniku oskus leida ilu lihtsas, leidlikult puhtas, rütmilises ja korrapärases maailmas on imetlusväärne.

Mulle meeldivad

mustvalged fotod

ja värviline elu.

Koleduse vastu

aitab ainult ilu.

Tõnis Vellama isikunäitus «Tule valges», Disaini- ja arhitektuurigaleriis. FOTO: Liis Treimann

Poeesiasse sukeldumiseks vajad rahulikku aega teetassi ja kataloogiga. Väljapanekusaalis piilub vaid üks luuletus. Kuid nähtul on külastajale kindlasti tiivustav ja mõtteid puhastav mõju. Pole ime, kui pärast seda väikest valgusmatka hakkad oma plaane ja ideid kirja panema ning ootamatult mõni terav ja täpne luulekujund paberile pudeneb.

Kunst võib vahel, eriti õnnestunud juhul, mõjuda kirgastavalt, nagu puhkus või palverännak ja «Tule valges» suudab ka vaataja sees tuled põlema panna. Kindlasti on tegu näitusega, mida võiks näidata lastele – nemad oskavad näha ja mõista päris asju, teha vahet ausalt andekatel asjadel ja niisama tilu-lilul. Kahtlemata hariv, arendav ja silmapiiri avardav kogemus.

Tõnis Vellama kujunduskeele küpsus on teinud temast sisekujundusgurude ühe lemmiku. Tema kunstis on küll põhjamaist rahu ja mõtlikkust, kuid puuduvad aja ja geograafilise ruumi piirid. Needsamad valgustid võiksid elada mistahes riigis, mistahes ajas. Pigem isegi tulevikus kui tänases päevas. Ajaväline kulgemine on aga omamoodi intrigeeriv, kuna stiliseeritud lühtrivarjud meenutavad kella numbrilaudu ja staatilistes joontes on kulgemist ja dünaamikat.

Tõnis Vellama isikunäitus «Tule valges», Disaini- ja arhitektuurigaleriis. FOTO: Liis Treimann

Näitus võlub puhtuse, selguse ja terviklikkusega. Sajaküünlalise ja kuningliku lühtri motiiv on stiliseeritud sirgeks ja selgejooneliseks. Luksus on võtnud ausa ja askeetliku vormi. Sest peamine on valgusti juures siiski valgus! Kuidas see peegeldub, murdub, elab, seinapinnal mängib. Juhuslikkusest ei sünni iial valgusmuusikat, kuid Tõnis Vellama läbi tunnetatud ja lihvitud lihtsuses on seda küllaga.

Tõnis Vellama isikunäitus «Tule valges», Disaini- ja arhitektuurigaleriis. FOTO: Liis Treimann
Seotud lood
18.01.2017 20.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto