Sisukord
Arvamus
Postimees
21.01.2017
Eesti Pensionireform toob olulised muudatused Õiguskomisjon tõmbab šokivangistamisele pidurit (18) Horoskoop Leppik: see pole maailma muutev revolutsioon Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Surm liikluses – võigas viis lahkuda (1) Pelikanitibu tuli munast välja Tagakülg Esikülg 21. jaanuar Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum Majandus Massihagi esitajad: Cherry omanikud kantisid pankroti kartuses varad ettevõttest välja Välismaa Rootsi rahvaarv ületas kümne miljoni piiri Katrin töötab Bangladeshi slummi laste heaks (2) Arvamus Postimees 1938. aastal: laibad 325 meetrit siinpool piiri Juhtkiri: meie vasakpoolne valitsus on pensioni asjus uskumatult mõistlik (16) Jüri Reinvere: brändrahnuga Euroopas läbi ei löö Trumpi ajastu virvarr (2) Ministeeriumi vikerkaarevärvid Brexitis rohkem selgust Aivar Pau: seisab, ei seisa (4) Kultuur Tõdemused ja seosed Indrek Koffi loomingus 4 linna ja 14 etendust Nädala plaat. Minimalismi ilu Aja auk. Palun tapke hr Kinski! Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum Sport Spordi lühiuudised Monte Carlo rallitragöödia: halbade juhuste kokkusattumine, aga eelkõige ettevaatamatus Ilves: kui suusatada ei jõua, pole midagi tahta (1) Eestlased hoiavad Poolas poolfinaalikohast hammastega kinni Omal nahal dopingu proovimisest üleilmse skandaalini Kas F1-sarjas lõppeb üks ajastu? Tallinn Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum AK Rahva hääl: mida arvavad ameeriklased Trumpist (7) Akadeemik Jaan Undusk: eks see plahvatuse ootus olegi see, mis elu kunstiks teeb Selgusid Eesti Kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid Andrew Kuchins: Trumpil saab olema väga keeruline venelastega ühist keelt leida (16) Mäletaja ja mälestaja Märka 4 linna ja 14 etendust Eesti kultuuri täheatlas: rahvakiriku sünd Scott Abel: Inimgranaat maailma poliitikalaval Aja auk. Palun tapke hr Kinski! David Satter: Trumpi toimik on Venemaa provokatsioon (9) Nädala plaat. Minimalismi ilu Olav Aarna: mida ühist on PISA tulemustel ja kliima soojenemisel? (2) Jüri Reinvere: brändrahnuga Euroopas läbi ei löö Tõdemused ja seosed Indrek Koffi loomingus Valeri Solovei: Trumpi ja Putini kokkuleppe tõenäosus on suur (21) Kõik (rootsi) mehed on sead Peeter Langovitsi tagasivaade: eestikeelne kooliatlas lõvidelt Arter Horoskoop Peaosaline rikkus maffiafilmi Noolemäng on väga tõsine asi Kui nutikas ost on nutikindad? Köögiseiklus võõramaa viljadega Perekond viib võidule Kuidas leinata Facebookis? (1) Mõistlik mood: mõttepaus Kristi Liiva: minu töös on tähendus kõige tähtsam (17) Maitseelamus maailma lõpus Parim, mida talvega peale hakata (1) Sõiduproov. Ford F-150: Kastikate kroonimata kuningas (1) Justin Petrone: vallalise elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: eestikeelne kooliatlas lõvidelt

2 min lugemist

Soome Instituudis anti 17. jaanuaril 1995 pidulikult üle Põhjamaade Lionsi klubide abiga trükitud eestikeelse kooliatlase esimesed eksemplarid.

See oli oodatud sündmus. Soov välja anda uus eestikeelne kooliatlas sündis kohe pärast Eesti taasiseseivumist. Paraku osutus see liiga kalliks ja ka toetajaid ei leitud. Viimane eestikeelne kooliatlas oli ilmunud 1937. aastal, sellest olid säilinud vaid mõned eksemplarid raamatukogudes. Nõukogude ajal kasutati koolides venekeelset maailma atlast. 1970ndatel trükiti koolidele eestikeelne ENSV atlas, kuid teiste riikidega tuli tutvuda ikka venekeelse atlase vahendusel.

Põhjamaade Lionsi klubidel oli tavaks toetada heategevusprojekte väljaspool Põhjamaid. Kui kord valida sobiv projekt jõudis Soomeni, langes valik Eesti noorte hariduse toetamisele. Kooliametiga võttis ühendust ühisprojekti juhtima asunud, Lionsi klubisid esindav Ossi Eloholma. Panustati õpikutesse ja toetust sai ka uue kooliatlase väljaandmine. See oli Põhjamaade Lionsi klubi teine heategevuslik ettevõtmine Eestis. Varem oli toetatud Keila SOS-küla rajamist. Töö algas 1993. aastal ja aluseks võeti kirjastuses Otava ilmunud soomekeelne kooliatlas.

Raamatu toimetasid Matti Palosaari, Pirkko Kenno ja Jukka Vahtola ning tõlkisid eesti keelde Ott Kurs, Aimur Liiva, Peeter Päll ja Ivar Veldre. Tegijate meelest oli töö raskeim osa kohanimed, sest aastatega oli muutunud keelepilt ja tekkinud uusi riike. Pehmete kaantega 112-leheküljelises trükises oli peale maakaartide ka muud vajalikku teavet kliima, usundite, keelte, rasside, ajavööndite, tööstuse, kirjaoskuse jm kohta. Oli kohanimede register ja koos riigilippudega lühiinfo iseseisvatest riikidest.

Saalis viibisid haridus- ja kultuuriministeeriumi kantsler Veiko Jürisson, Eesti kooliameti juhataja Georg Aher, Soome Vabariigi suursaadik Eestis Jaakko Kaurinkoski ning Otava kirjastuse esindajad. Laua taga istusid Soome Lionsi klubidest Lasse Kareen, Ossi Eloholma ja Harri Ala-Kulju. Nemad tutvustasid lähemalt ligi 70 000 liiget ühendavate Soome, Rootsi, Norra, Taani ja Islandi Lionsi klubide ühist heategevusprojekti.

Harri Ala-Kulju Espoo Lionsi klubist andis üle esimese kooliatlase Georg Aherile. Lionsi klubisid ja kirjastajaid tänades ütles Aher, et enam kui 50 aasta järel on meie koolides taas maailmatasemel maailma atlas. Abistajaid tänas ka 500-liikmelise Eesti Lionsi  piirkonna kuberner Jüri Ott.

Kvaliteetset kooliatlast trükiti Soomes 20 000 eksemplari ja veebruaris hakati neid jagama koolidele. Kõigile õpilastele neid loomulikult ei jätkunud ja eelistati geograafiakallakuga klasse. 1996. aastal ilmus kirjastuselt Avita ka Eesti kooliatlas.

Seotud lood
20.01.2017 23.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto