Sisukord
Arvamus
Postimees
19.01.2017
Eesti Palju õnne Dilbert Tagakülg Mälumäng Pomerants välistab massilise lekke metsaregistrist Kuidas nägid Eestit CIA luureraportid? Riik viib trahvid vastavusse süüdlase palgaga Altkäemaks pani ehitushangetel tuttavaid eelistama (2) Luure huvitus eestlaste olmest Eesti lühiuudised Esikülg 19. jaanuar Majanduse lühiuudised President proovis õhtupimeduses Viljandi järvejääd Male Ülikooli raamatukogu eitab teoste saatmist prügimäele Horoskoop Arhitektid lasid rahvusarhiivi kallal mõttel lennata Majandus Majanduse lühiuudised Värvilised numbrid ajavad ettevõtteid pöördesse (8) Rootsi pankade paradoks – tugevad, aga riskantsed Taavi Kotka sõnul uus valitsus pidurdab innovatsiooni Välismaa PERSOON: Gabriel peab võtma ette ebameeldiva käigu Merkeli vastu KOHALIK VAADE. Armuafäär ähvardab Leedu võimupartei mutta tõmmata (1) Noored põgenikud pistavad rinda Saksa kooli raskustega (1) Välismaa lühid Brasiilia veresaunade eest vastutavad rivaalitsevad jõugud Arvamus Jaanus Villiko: mida tahab narvakas? (2) Hardo Pajula: kokkutõmbumise keskel (9) Tõnis Oja: Neste ihkab võimu tagasi Juhtkiri: pealekaebamisele õhutamine ei sobi Eestisse! (9) Postimees 1934. aastal: raekojad uute peremeeste ootel Kultuur Iluravi pimeduse vastu Sport Vehklemiskoondises püsivad intriigid ikka õhus (5) Taas endasse usu leidnud Nabi: vanamoodi polnud mõtet jätkata Publikurekord Wembleyl, mošeeskandaal ja üüratud miljonid Ogier näitas kiirust, kuid põhjapanevaid järeldusi ei saa sellest veel teha Gunnar Männik: Dr Google seljavaluga sportlast ei ravi Tallinn Haabersti ringi ja Reidi tee ehitus algab tänavu Tarbija 10 kalleimat müügis olevat maja Eestis Tartu Semiootik süüdistas ülikooli raamatukogu barbaarsuses Kurt noormees töötab kaupluse kassas ja unistab suurelt (4) Sajand tagasi täitus Tartu sõjapõgenikest ja haavatutest Mari-Liis Pintson: kas Eesti iibe päästab 500 eurot või hoopis üks tubli vanaema? (2) Heljo Pikhof: vaesusahelate murdmine: 2019. aastaks Põhjamaade tasemele (1) Rannu aiandushuvilised peavad eramaalt mujale kolima Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: pealekaebamisele õhutamine ei sobi Eestisse!

2 min lugemist
Auto numbrimärgid. FOTO: Elmo Riig / Sakala

Tundub olevat käimas riigiametnike ja poliitikute võistlus, kes suudab autode maksustamise asjus välja pakkuda kõige pöörasema ja veidrama, kõige rohkem inimesi alavääristava ja kõige vähem kaasaegsesse Eesti ühiskonda sobiva idee. Mõte erivärvilistest, teadlikult pealekaebamist õhutavatest numbrimärkidest on selles võistluses üks esikoha pretendentidest.

Selleks et asjast aru saada, on mõistlik rääkida eraldi probleemist ja pakutud lahendusest. Küsimus, kuidas saada lahti firmaautodega seotud arvatavast maksuaugust ja nihverdamisest, on ilmselt õigustatud. Sellel on sisu nii maksulaekumiste kui ka õigluse mõttes.

Tahtmine lahendada seda e-Eestis mingisuguste erivärviliste numbrimärkidega mõjub enam kui kummaliselt, rohkem kui vanamoodsalt. Maksuametile ja politseile on kättesaadavad registrid, mida kasutades neil tulebki oma seadusega ette nähtud kontrolle teha.

Ettevõtetele pealesunnitav autode väline märgistamine – kas on tegu ainult tööautoga või mitte – on aga suunatud sellele, et naaber kaebaks naabri peale: näed, küsis riigilt auto eest käibemaksu tagasi, erisoodustusmaksu ei maksa, aga eile seisis auto tal koduväravas. Ka rahandusministeeriumi enda ennustuse järgi suurendaks selline värvimärgistamine kaebuste hulka. Seejuures ei jõuakski maksuamet sama prognoosi järgi kõigile kaebustele reageerida või ei peaks seda otstarbekaks ja jätkaks oma kontrolle ikka samamoodi nagu siianigi (PM 18.01).

Mis siis jääb sõelale kogu erivärviliste märkide tulemusena? Seni teadaoleva põhjal üksnes pealekaebamisele, mõttetule ja kiuslikule pealekaebamisele õhutamine. Selline kultuuri ja ühiskonna õhustiku muutus, mille poole meil kindlasti pole vaja liikuda. Riigi poolt on moraalitu säärane tõuge anda.

Näeme kahetsusega, et inimesed ei ole sageli valmis sekkuma, ei julge sekkuda siis, kui seda on vaja teha teise inimese elu ja tervise kaitseks. Jah, on vaja kultuurimuutust, et tänaval ei jäetaks abivajajat hätta ega suletaks kõrvu, kui kõrvalkorteris saab keegi peksa. Aga riigiasutuse ja kodaniku või ettevõtte vaheline maksualane asjaajamine ei ole selline valdkond, kus peaks lauspealekaebamist õhutama ja julgustama.

Kõige selle juures ei tasu ka luua muljet, et firma nimele registreeritud auto kasutamine maksuvabalt erasõitudeks oleks eriline vaba ühiskonna tunnus või lausa mingit laadi inimõigus. Eratarbimine peaks ideaalis olema samal määral maksustatud nii palgatöötajal kui ka (riiuli)firma omanikul. Riik peab selleks leidma moodused, mis pole inimväärikust alandavad. On kummaline, et rahandusministeeriumist, mis on mitme järjestikuse valitsuse ajal autoteemaga tegelenud ja hambaid murdnud, tuleb endiselt päris pööraseid ettepanekuid.

Seotud lood
18.01.2017 20.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto