Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.01.2017
Eesti Pensionireform toob olulised muudatused Õiguskomisjon tõmbab šokivangistamisele pidurit (18) Horoskoop Leppik: see pole maailma muutev revolutsioon Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Surm liikluses – võigas viis lahkuda (1) Pelikanitibu tuli munast välja Tagakülg Esikülg 21. jaanuar Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum Majandus Massihagi esitajad: Cherry omanikud kantisid pankroti kartuses varad ettevõttest välja Välismaa Rootsi rahvaarv ületas kümne miljoni piiri Katrin töötab Bangladeshi slummi laste heaks (2) Arvamus Postimees 1938. aastal: laibad 325 meetrit siinpool piiri Juhtkiri: meie vasakpoolne valitsus on pensioni asjus uskumatult mõistlik (16) Jüri Reinvere: brändrahnuga Euroopas läbi ei löö Trumpi ajastu virvarr (2) Ministeeriumi vikerkaarevärvid Brexitis rohkem selgust Aivar Pau: seisab, ei seisa (4) Kultuur Tõdemused ja seosed Indrek Koffi loomingus 4 linna ja 14 etendust Nädala plaat. Minimalismi ilu Aja auk. Palun tapke hr Kinski! Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum Sport Spordi lühiuudised Monte Carlo rallitragöödia: halbade juhuste kokkusattumine, aga eelkõige ettevaatamatus Ilves: kui suusatada ei jõua, pole midagi tahta (1) Eestlased hoiavad Poolas poolfinaalikohast hammastega kinni Omal nahal dopingu proovimisest üleilmse skandaalini Kas F1-sarjas lõppeb üks ajastu? Tallinn Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum AK Rahva hääl: mida arvavad ameeriklased Trumpist (7) Akadeemik Jaan Undusk: eks see plahvatuse ootus olegi see, mis elu kunstiks teeb Selgusid Eesti Kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid Andrew Kuchins: Trumpil saab olema väga keeruline venelastega ühist keelt leida (16) Mäletaja ja mälestaja Märka 4 linna ja 14 etendust Eesti kultuuri täheatlas: rahvakiriku sünd Scott Abel: Inimgranaat maailma poliitikalaval Aja auk. Palun tapke hr Kinski! David Satter: Trumpi toimik on Venemaa provokatsioon (9) Nädala plaat. Minimalismi ilu Olav Aarna: mida ühist on PISA tulemustel ja kliima soojenemisel? (2) Jüri Reinvere: brändrahnuga Euroopas läbi ei löö Tõdemused ja seosed Indrek Koffi loomingus Valeri Solovei: Trumpi ja Putini kokkuleppe tõenäosus on suur (21) Kõik (rootsi) mehed on sead Peeter Langovitsi tagasivaade: eestikeelne kooliatlas lõvidelt Arter Horoskoop Peaosaline rikkus maffiafilmi Noolemäng on väga tõsine asi Kui nutikas ost on nutikindad? Köögiseiklus võõramaa viljadega Perekond viib võidule Kuidas leinata Facebookis? (1) Mõistlik mood: mõttepaus Kristi Liiva: minu töös on tähendus kõige tähtsam (17) Maitseelamus maailma lõpus Parim, mida talvega peale hakata (1) Sõiduproov. Ford F-150: Kastikate kroonimata kuningas (1) Justin Petrone: vallalise elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valeri Solovei: Trumpi ja Putini kokkuleppe tõenäosus on suur

3 min lugemist
Valeri Solovei. FOTO: SCANPIX

Valeri Soloveil on Venemaal kõige täpsemaid ennustusi tegeva eksperdi maine. Vene meedias on seetõttu tituleeritud teda Nostradamuseks. Solovei nendib, et kui 2016. aasta novembris oli Ameerika ja Venemaa kokkuleppe sündimise tõenäosus 30:70 kokkuleppe sündimise kahjuks, siis praegu pigem vastupidi.

Tellijale Tellijale

-Kui suur on tõenäosus, et mingi Trumpi-Putini diil üldse sünnib?

See on võimalik. Novembris, kui Trump presidendiks valiti, arutasin seda võimalust tuttavatega Ameerika välisministeeriumist. Siis oleks kokkuleppe sündimise tõenäosus olnud 30:70, praegu on vastupidi: 70 protsenti tõenäosust, et kokkulepe tuleb, ja 30, et ei tule. Seejuures on ebaselge kokkuleppe sisu, ulatus ja ajalised piirid.

Ameerikas on kokkuleppele Venemaaga väga tugev vastupanu, nii demokraatide kui ka vabariiklaste poolelt. Ameerikas on väga tugev Venemaa-vastane parteiülene konsensus, mitte üksnes ladvikus, vaid ka olulisemates ühiskonnakihtides.

Ameeriklased ise seletasid mulle asja niimoodi: «Te, venelased, kaebate, et Ameerika segab end teiste riikide siseasjadesse, aga mida te ise tegite, sekkudes USA valimistesse ja demokraatide serverit rünnates?» Sellised asjad tekitavad Ameerika ühiskonnas sügavat rahulolematust.

-Mis kasu oleks kokkuleppest Ameerikale?

Nagu mainisin, vastasseis Vene-Ameerika kokkuleppele on USAs väga tugev, kuid selle realiseerimiseks peaks Venemaa ette võtma samme, mis vastaksid ameeriklaste rahvuslikele huvidele. Kõige realistlikum neist on ühisoperatsioon Lähis-Idas ISISe vastu. Barack Obama luges prioriteediks Bashar al-Assadi kõrvaldamist, Trumpi jaoks on olulisim võitlus ISISe vastu.

Peale selle oleksid ameeriklased huvitatud, et Venemaa vaataks üle suhted Iraaniga ning aitaks Hiinat tagasi hoida. Seda viimast Venemaa ei tee, see on välistatud. Venemaa ja USA vahel võib ju sündida Hiinat puudutav kokkulepe, kuid sellest on praegu vara rääkida.

20.01.2017 23.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto