Sisukord
Arvustused
Postimees
21.01.2017
Eesti Pensionireform toob olulised muudatused Õiguskomisjon tõmbab šokivangistamisele pidurit (18) Horoskoop Leppik: see pole maailma muutev revolutsioon Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Surm liikluses – võigas viis lahkuda (1) Pelikanitibu tuli munast välja Tagakülg Esikülg 21. jaanuar Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum Majandus Massihagi esitajad: Cherry omanikud kantisid pankroti kartuses varad ettevõttest välja Välismaa Rootsi rahvaarv ületas kümne miljoni piiri Katrin töötab Bangladeshi slummi laste heaks (2) Arvamus Postimees 1938. aastal: laibad 325 meetrit siinpool piiri Juhtkiri: meie vasakpoolne valitsus on pensioni asjus uskumatult mõistlik (16) Jüri Reinvere: brändrahnuga Euroopas läbi ei löö Trumpi ajastu virvarr (2) Ministeeriumi vikerkaarevärvid Brexitis rohkem selgust Aivar Pau: seisab, ei seisa (4) Kultuur Tõdemused ja seosed Indrek Koffi loomingus 4 linna ja 14 etendust Nädala plaat. Minimalismi ilu Aja auk. Palun tapke hr Kinski! Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum Sport Spordi lühiuudised Monte Carlo rallitragöödia: halbade juhuste kokkusattumine, aga eelkõige ettevaatamatus Ilves: kui suusatada ei jõua, pole midagi tahta (1) Eestlased hoiavad Poolas poolfinaalikohast hammastega kinni Omal nahal dopingu proovimisest üleilmse skandaalini Kas F1-sarjas lõppeb üks ajastu? Tallinn Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum AK Rahva hääl: mida arvavad ameeriklased Trumpist (7) Akadeemik Jaan Undusk: eks see plahvatuse ootus olegi see, mis elu kunstiks teeb Selgusid Eesti Kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid Andrew Kuchins: Trumpil saab olema väga keeruline venelastega ühist keelt leida (16) Mäletaja ja mälestaja Märka 4 linna ja 14 etendust Eesti kultuuri täheatlas: rahvakiriku sünd Scott Abel: Inimgranaat maailma poliitikalaval Aja auk. Palun tapke hr Kinski! David Satter: Trumpi toimik on Venemaa provokatsioon (9) Nädala plaat. Minimalismi ilu Olav Aarna: mida ühist on PISA tulemustel ja kliima soojenemisel? (2) Jüri Reinvere: brändrahnuga Euroopas läbi ei löö Tõdemused ja seosed Indrek Koffi loomingus Valeri Solovei: Trumpi ja Putini kokkuleppe tõenäosus on suur (21) Kõik (rootsi) mehed on sead Peeter Langovitsi tagasivaade: eestikeelne kooliatlas lõvidelt Arter Horoskoop Peaosaline rikkus maffiafilmi Noolemäng on väga tõsine asi Kui nutikas ost on nutikindad? Köögiseiklus võõramaa viljadega Perekond viib võidule Kuidas leinata Facebookis? (1) Mõistlik mood: mõttepaus Kristi Liiva: minu töös on tähendus kõige tähtsam (17) Maitseelamus maailma lõpus Parim, mida talvega peale hakata (1) Sõiduproov. Ford F-150: Kastikate kroonimata kuningas (1) Justin Petrone: vallalise elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kõik (rootsi) mehed on sead

2 min lugemist
Camilla Grebe «Armuke peakontorist» FOTO: Raamat

Mis laul see oli, mida Bullerby omad heinateol laulsidki: «Nüüd rootslased tulevad mürinal kõik.» Ega tahagi teada, enam, aitab sellest, et kunagi elus on Faluni vorst ära proovitud – jube magus käkk, omaaegne nõukogude keedukas oli selle kõrval sisefilee.

Noist rootslasist hakkas mingi aeg natuke kopakene ette tulema. Muudkui tulevad ininal kõik, igaühe nimi on väänatud Wallander, kõik võistlevad, kellel on võikamad kuritööd, vaimuhaigem ja lippavama kõhuga detektiiv. Näpuotsaga oigavat ühiskonnakriitikat kah ja hoiatusi, kuidas võõraviha, vihakõne, suitsetamine rikuvad tervist. Ainuke lohutus, et norrakad on veel hullemad.

Kogu see torin tuli peale, kui aru saadi, et vaatamata meelapilgulisele kaanepildile ja pealkirjale läheb ka siin nottimiseks-nuuskimiseks. Kõmulehtede lemmikpoisist jaemüügikomandöri ehk kaupluseketi bossi majast leitakse laip, pea maha löödud, kindlal viisil püsti pandud. Komandör ise kadunud. Komandör väga halb inimene, joomar, juhusuhete harrastaja, kummaliste klubide külastaja, veidrik ka veel.

Oeh.

Oeh. Oeh. Oeh.

Otsa kohe politseinik, kes on lahutatud, oma last ei kohta, muudkui urgitseb endas, et kuidas nii on läinud ja kuidas see abielu, laps tekkida said. Kuidas, kuidas. Kui naisterahval on ilmselged kiiksud küljes, siis jookse, inimene, ongi kõik, ah, seleta rootslasele.

Ehk veel kord.

Oeh-oeh-oeh.

Õnneks on veel kaks peategelast ja mõlemad naised. Ehkki kah rootslased, kah peast segi, aga võrreldes meestegelastega ikka öö, päev ja mõistuslikkuse lööktöökuu.

Ehkki täitsa sassis. Ühel oli selle kadumaläinud kapitalistliku seaga khm. Tobe tüdruk, kuis sa ei märka, et sulle valetatakse. Sind petetakse ette ja taha, algusest peale ja sina, tuutu, ei taha kuidagi aru saada. Ära häbista naisi! Naised on rauast! Naistel peab peast mehaanilise arvutusmasina Felix ragin kostma! Aga sina? Kana! Ime siis, et nihu läheb.

Teine on mälu kaotava tõve all kannatav psühholoog, kes elab sotsiaaldemokraatliku lollakaga. Oih, «lollakas» sai liiast, «sotsiaaldemokraadist» oleks piisanud. Või «aktivistist». Too rada oli ehk kõige huvitavam, tühja see mõrv ja «kesse tegi».

Õudne kah. Räägivad koduvägivallast rusikatega ja mehhaniseeritult, aga kui niinimetatud mees kuulub inimtüüpi, kes läks psühholoogiat õppima varjamaks, et ise vajab psühhiaatrilist abi, siis millest rääkida. Sihuke pareminiteadja, kes kasutab argumenti «me ju otsustasime», olemata kellegi teise käest midagigi küsinud. Eks siin maal leidu kah sellist kraami aina rohkem ja rohkem. Päris õudukas jutuliin, ma närisin vasakul käel kõik küüned ära. Feministiks läksin kah ja karjusin raamatu peale: anna töllile molli ja lase jalga, tüdruk, see on vampiir!

Eks igaüks vääna raamatut sedapidi, kuidas tahab. Autor võis mõelda, et oh, panen vinge krimka maha. Siis tuleb minusugune paks kole mees ja väänab selle enda suva järgi. Lustib selle peale, mihukeste tolvanitena rootsi mehi kujutatakse. Pisikesed kodused türannid, kes muidu mõtlevad vihmametsadele ja lasevad püksi suvalise Fatima ees, kui see esitab norivaid küsimusi, ega rassist või seksist olda, mis siis, et Fatima vaid aasta tagasi ladina tähestiku omandas. Rootslased. Mürinal. Kõik.

Tunne end sellistega võrreldes või parema mehena. Või paksu habemega naisena, kes suguõdede kannatustele siiralt, kuluga viis taskurätti tunnis, kaasa elab.

No ja siis.

FOTO: Raamat

Camilla Grebe «Armuke peakontorist»

Rootsi keelest Allar Sooneste

Tammerraamat

453 lk

 
Seotud lood
20.01.2017 23.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto