Pensioni suurus hakkab sõltuma tööaastatest

FOTO: Toomas Huik

Valitsus otsustas eile muuta pensionivalemit nii, et pensioni I samba suurus sõltub töötatud ajast, mitte sissetulekust nagu seni. Samuti jõuti kokkuleppele eripensionide reformis ning alates 2020. aasta 1. jaanuarist kaovad kaitseväelaste, prokuröride, politsei- ja piirivalveametnike eripensionid – see puudutab aga ainult inimesi, kes asuvad teenistusse pärast 1. jaanuari 2020. Kõik praegused kaitseväelased, prokurörid, politseinikud ja piirivalvurid ning kuni 31. detsembrini 2019 ametisse astuvad inimesed saavad eripensioni seniste reeglite alusel.

«Meie ülesanne on anda inimestele kindlustunne olla vanaduspõlves vaesuse eest kaitstud. See tähendab, et pensionisüsteem peab tagama piisava sissetuleku, kuhu ei kandu üle palkade suur erinevus,» ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (IRL).

Pensionide solidaarsuse tagamiseks leppis valitsuskabinet kokku vanaduspensioni valemi muutmises. See tähendab, et töötasu suurusest sõltuva kindlustusosa asemel koguksid inimesed peale üleminekuperioodi edaspidi nn staažiosa, mis sõltub töötatud aastatest.

Tagasi üles