Sisukord
Kunst
Tänane leht
23.01.2017
Eesti Horoskoop Ta oli taevapuu meie hingemaastikel Male Mälumäng Palju õnne Dilbert ​TTÜ tudengeid ootab hinnatõus (3) Tagakülg Piirikaubanduse mõjul on avariide arv Valgamaal kahekordistunud (6) Uimastitarvitajate SMSiga hoiatamise plaan jääb katki PERHis jätkab tööd kolm korruptsiooniga seostatud juhti Majandus Maailma eliit pelgab populismi ja protektsionismi (1) Teistsuguse nahavärviga on üürikorteri leidmine paras peavalu (10) Liviko võib pääseda ühest kartellisüüdistusest Välismaa Välismaa lühiuudised: 22.01.2017 KOMMENTAAR: Kurdide käekäik ja eestlased? 16 inimesele surma toonud bussist jäi järele vaid karkass Trump käis CIAs ja jätkas Twitteri-toimetamisi Kurdidele mägedest enam ei piisa AJA PEEGEL. Elu Miri kosmosejaamas meenutas tudengikorterit Lõuna-Korea minister koostas vasakpoolsete musta nimekirja Arvamus Kõik armastavad Maikenit (1) Juhtkiri: Trumpi ajastu algus (36) Tõnis Oja: petised ja vargad (3) Andrus Karnau: pensionisambad ja -lambad Tõnis Mölder: sisekaitseakadeemia kolimine nõrgendab julgeolekut (2) Iivi Anna Masso: Euroopa saatuse aasta (17) Kultuur Tuul raamatulehtedes ja veemuusika Silmitsi isaduse koormaga Vana mehe koera surm Sport Ilusa lõpuga draama, Ott Tänakuga peaosas Hiina müür ei suutnud epeenaiste rahulolu rikkuda Kannapöörde teinud Eesti kergejõustikulootus näitas taset Eesti tulevikumees õppis koduradadel võidu eest võitlema ja võitma Kuuest üks: Liverpool sattus kardetud lühikese pausi järel plindrisse Tarbija Kuidas kujuneb liikluskindlustuse hind? Tarbija lühiuudised Parem tööohutuskultuur aitaks ennetada tuhandeid õnnetusi Tartu Linnaametnik nihestab Emajõelinna sõnas ja pildis Kas Tartu sai valmis? Sibulatee festival viis osalejad kuuma sauna ja kargesse järve Raha räägib! Aga kellega ja kuidas? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tuul raamatulehtedes ja veemuusika

2 min lugemist
Vladimir Tarasov (1947) Veemuusika. 1992 Heliinstallatsioon FOTO: Kumu

Vladimir Tarasovit teavad paljud melomaanid 1970ndate aastate Leedu päritolu trio Ganelin-Tarasov-Tšekassin trummarina. Vinüülifriikide seas on hinnas mitmed nende plaadid, mida 1980ndatel avaldas Nõukogude ainuke plaadifirma Melodija. Enne kui neist riikliku filharmoonia esindusbänd sai, näitamaks maailmale, et ka teisel pool raudset eesriiet tehakse moodsat avangard-jazz'i, olid nad läänes juba kultusstaatuses, siinpool aga ametlikult olematu bänd. Nii olematu, et kui neid 1971 Lääne-Berliini Miles Davist soojendama kutsuti, niimoodi N Liidu kultuuriministeeriumist vastatigi.

Tellijale Tellijale

Tänapäevase, elektroonilise muusika rütmipsühhedeelia, breikide ja fraktaalide ning masinhektika peal üles kasvanud kuulaja jaoks pole need plaadid oma mõjuvust kaotanud. Akadeemilise hariduse ning sümfooniaorkestri kogemusega trio ei nimetanud end ei džässiks ega avangardiks, vaid polüstilistiliseks muusikaks, kasutades kompositsioonides elemente nii folgist, klassikast kui džässist. Võib vaid ette kujutada, kuidas see omaaegses normaliseeritud kontekstis kõlada võis – nagu hullumeelses, nagu apokalüptiline visioon Süsteemi hävingust või hoopis nagu intensiivne droog.

Ka mõne sama perioodi eesti bändi kohta on huvitav märkida, kuidas vormiliselt filigraanseks arendatud instrumentaalne muusika väljendas sõna otseses mõttes «hääle puudumist» ning kuidas kultuuriline repressioon loomingulisusele paradoksaalselt viljastavalt mõjus. Vladimir Tarasov trummarina ei ole turvalist rütmimustrit tagav ansamblimuusik, vaid ta kasutab löökriistu mingi psühhofüüsilise maksimumini. Konventsionaalsetest muusikavormidest avaram helikäsitlus iseloomustab kogu tema tihedat diskograafiat – üle saja albumi –, esinemisi ning laiendatud muusikalisi praktikaid, mis asetuvad tänapäevasesse sound-art'i valdkonda.

21.01.2017 24.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto