P, 26.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pensionireform toob olulised muudatused

Andres Einmann
Pensionireform toob olulised muudatused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Valitsuskabinetis eile heakskiidu saanud pensionireformi detailid selguvad alles aasta pärast, kuna sotsiaal- ja rahandusministeerium alles hakkavad eelnõu koostama ja esitavad selle valitsusele 2018. aasta esimeses kvartalis. Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ettepanekud lubavad põhimõttelisi muudatusi pensionisüsteemis.

Alates 2037. aastast on kavas hakata arvestama riikliku pensioni esimest sammast inimese sissetuleku asemel tööstaaži alusel. Üleminek uuele süsteemile peaks algama 2020. aastal. Seega võetakse aastatel 2020–2036 pensioni esimese samba arvutamisel arvesse võrdselt nii inimese sissetulekut kui ka staaži, edaspidi aga ainult tööstaaži. Valitsuse hinnangul on uus süsteem solidaarsem, sest tagab inimestele esimese samba abil võrdsema pensioni. Samas säilib aga teise samba abil ka pensioni seos palgaga.

Uue süsteemi järgi hakkaks pension vähenema ainult suuremat kui keskmist palka teenivatel inimestel, alla keskmise teenivad inimesed aga võidaksid uuendusest. Seni kogutud esimese samba pensioniosakute väärtus ei muutu.

Tagasi üles