Sisukord
Arvamus
Postimees
23.01.2017
Eesti Horoskoop Ta oli taevapuu meie hingemaastikel Male Mälumäng Palju õnne Dilbert ​TTÜ tudengeid ootab hinnatõus (3) Tagakülg Piirikaubanduse mõjul on avariide arv Valgamaal kahekordistunud (6) Uimastitarvitajate SMSiga hoiatamise plaan jääb katki PERHis jätkab tööd kolm korruptsiooniga seostatud juhti Majandus Maailma eliit pelgab populismi ja protektsionismi (1) Teistsuguse nahavärviga on üürikorteri leidmine paras peavalu (10) Liviko võib pääseda ühest kartellisüüdistusest Välismaa Välismaa lühiuudised: 22.01.2017 KOMMENTAAR: Kurdide käekäik ja eestlased? 16 inimesele surma toonud bussist jäi järele vaid karkass Trump käis CIAs ja jätkas Twitteri-toimetamisi Kurdidele mägedest enam ei piisa AJA PEEGEL. Elu Miri kosmosejaamas meenutas tudengikorterit Lõuna-Korea minister koostas vasakpoolsete musta nimekirja Arvamus Kõik armastavad Maikenit (1) Juhtkiri: Trumpi ajastu algus (36) Tõnis Oja: petised ja vargad (3) Andrus Karnau: pensionisambad ja -lambad Tõnis Mölder: sisekaitseakadeemia kolimine nõrgendab julgeolekut (2) Iivi Anna Masso: Euroopa saatuse aasta (17) Kultuur Tuul raamatulehtedes ja veemuusika Silmitsi isaduse koormaga Vana mehe koera surm Sport Ilusa lõpuga draama, Ott Tänakuga peaosas Hiina müür ei suutnud epeenaiste rahulolu rikkuda Kannapöörde teinud Eesti kergejõustikulootus näitas taset Eesti tulevikumees õppis koduradadel võidu eest võitlema ja võitma Kuuest üks: Liverpool sattus kardetud lühikese pausi järel plindrisse Tarbija Kuidas kujuneb liikluskindlustuse hind? Tarbija lühiuudised Parem tööohutuskultuur aitaks ennetada tuhandeid õnnetusi Tartu Linnaametnik nihestab Emajõelinna sõnas ja pildis Kas Tartu sai valmis? Sibulatee festival viis osalejad kuuma sauna ja kargesse järve Raha räägib! Aga kellega ja kuidas? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Iivi Anna Masso: Euroopa saatuse aasta

5 min lugemist
Iivi Anna Masso FOTO: Peeter Langovits

Ennustamine poliitikas on tänamatu tegevus, isegi lühiajaliselt ette vaadates, kirjutab kolumnist Iivi Anna Masso ning küsib, mis saab kriisis vaevlevast Euroopa Liidust edasi.

Tellijale Tellijale

Aastal 1996 kirjutas ajaloolane Tony Judt, et Euroopa [Liidu] kaitsev käsi vaevalt kunagi «Habsburgi südamest» (Tšehhi, Ungari, Slovakkia, Sloveenia ja Poola) kaugemale ulatub. Judt ennustas, et Vene piiri äärne «bütsantslik Euroopa», Lätist Bulgaariani, peab omaette hakkama saama, sest see on vene huvidele liiga lähedal, et Euroopal oleks mõistlik sinna tungida.

Judt ei olnud sugugi rumal, ta oli üks parimaid läinud sajandi Euroopa ajaloo avajaid ja ka uuema aja analüüsijaid. Üks veidi varasem, samuti hiilgav 20. sajandi Euroopa mõtestaja oli Hannah Arendt, kes oskas ida ja lääne totalitarismi omavahel võrrelda varem kui mõnigi muu. Ometi pidas Arendt Teise maailmasõja lõppedes võimatuks, et Euroopasse hakataks rajama müüre, mis maaosa sõja võitjate vahel mõjupiirkondadeks jagavad.

Nii mõnigi hinnatud lääne asjatundja oli veel 1980. aastate lõpus veendunud, et NSV Liit ei lagune, vaid terveneb Gorbatšovi uuendusliku käe all. Samuti avaldas mõni Euroopa poliitik veendumust, et Krimmi anastamine Venemaa poolt on mõeldamatu, nagu ka vene vägede tungimine Ida-Ukrainasse – vaid mõni kuu enne, kui see kõik tegelikult juhtus.

Ükski neist näidetest ei tõenda, et ütlejad ja arvajad oleksid rumalad olnud. Pigem osutavad need, et tulevikku on raske ennustada, sest inimeste otsused ja nende tegudest järgnevad ahelreaktsioonid on ettearvamatud. Et see, mida me ühel hetkel peame kõigi mõistusega võetavate märkide põhjal mõeldamatuks, võib järgmisel hetkel osutuda siiski tegelikkuseks.

Viimaste näidetena metsa läinud ennustustest võib tuua Brexiti ja Trumpi presidentuuri – teatavasti kuulutasid USA suured kvaliteetlehed veel valimiste eelõhtul Clintonile oma 80% tõenäosusega valimisvõitu.

21.01.2017 24.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto