Sisukord
Arvamus
Postimees
24.01.2017
Eesti Taavi Rõivas nimetab pensioniarvutust silmamoonduseks (11) Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Linnahalli põleng sai alguse elektrisüsteemist Palju õnne Sotsiaalkindlustusameti teade tõi tööraamaturalli (1) Sotsiaalkindlustusametis on hoiul umbes 4000 tööraamatut Üle 50 000 inimese peab hakkama tulumaksu juurde tasuma Rakke ja Koeru võitlevad haldusreformi komisjoni ettepaneku vastu (2) Arsenali keskuse müügi kohal lasub korruptsioonivari (5) Majandus USA kinokett ostab Forum Cinemase omanikfirma Turud hakkavad Trumpi ümber hindama Sumberg toob Marriott Internationali Tallinna Arsenali keskuse müügi kohal lasub korruptsioonivari (5) Ott Pärna turgutab varjusurmas Team Estoniat Välismaa Trumpi ministrid ootavad rohelist tuld Välismaa lühiuudised 24.01. Reamees Alla: Maidani vaim pole langenud (1) Porošenko: meie usk partneritesse põhineb ühistel väärtustel Arvamus Margus Mihkels: Eesti sööst Soome ummikusse (3) Vastukaja: Statoili kaubamärgist loobumine on möödapääsmatu (2) Märt Meesak: mäng aktsiisidega toob majanduskasvu? (1) Maarja Vaino: presidendi sõna (257) Juhtkiri: tööraamatupaanika (11) Ahto Lobjakas: Trump vs naised (14) Postimees 1940. aastal: Niguliste kogudus likvideeritakse Kultuur Teelkäija nägemus Eestist* Sport Monte Carlo ralli jättis õhku palju küsimusi (1) Külm pea tõi Tarule karjääri parima koha Tartu Eksitav nimi nurjab esinemisi ja saadab raha valesse taskusse Tartu esimeseks linnakirjanikuks saab Kristiina Ehin Garnisoni kalmistul jätkub auvõla tasumine Vaid kaks Meeksi valla küla jäävad sügisel Tartumaale Tarmeko uus ärimaja valmib kevadeks (1) Eesti rahvaluule arhiiv külvab eraterasid Metallifirma innustab kutseõppureid preemiaga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Mihkels: Eesti sööst Soome ummikusse

2 min lugemist
Margus Mihkels FOTO: Toomas Huik

Esimest ei unustata. Ka mitte esimest jänest, kes su autotulede valgusvihku silkab. Ehkki sa tead seda oodata, oled ikka hämmastunud, et ta tõepoolest püsib laternate valgusvihus, kuni sina saad hoo maha, tee teeb pikk-kõrvale soodsa käänaku või ta hüppab lihtsalt meeleheites kõrvale.

Alati muidugi nii hästi ei lähe ja siis jääb vaid õnne tänada, et jänese asemel polnud hobune.

Hobune ja jänes on nimelt hämmastavalt sarnased: mõlemal on perifeerne nägemine. Nende tähelepanu ei koondu eesootavale, vaid jaguneb selle vahel, mis toimub nende ees, kõrval ja taga. Seetõttu kannavadki traavlid silmaklappe – need üsna jäigast nahast väikesed lapatsid ahendavad hobuse vaatevälja, koondavad tema tähelepanu sihile.

Meie vastne valitsus on millegipärast valinud jänese rolli. Silmad pulkas peas kihutatakse kuhugi, ehkki vist endalgi pole aimu, kuhu nimelt. Ilmselt on leitud paslik aeg ellu viia Keskerakonna kunagine valimislubadus «Teeme teisiti!». Lihtsalt teisiti – mitte paremini ega halvemini, lihtsalt teisiti. Et oleks tehtud, noh. Ja nüüd me siis põrutamegi Keskerakonna targal juhtimisel otse öeldes teisale.

Ilmselt on leitud paslik aeg ellu viia Keskerakonna kunagine valimislubadus «Teeme teisiti!». Lihtsalt teisiti – mitte paremini ega halvemini, lihtsalt teisiti.

Mitu korda olete kuulnud väljendit «oleks meil elu nagu Soomes, siis…»? Ilmselt tülgastuseni. Aga te vist jäätegi seda kuulma, sest vähemalt praeguse plaani järgi sööstab Eesti sinna, kuhu Soome on aastakümnete jooksul takerdunud ja kust ta püüab praegu iga hinna eest minema saada.

Kõigest sellest, mida meil püütakse peale sundida, tahetakse Soomes vabaneda. Meil tahab valitsus napsimüüki karmimalt piirata, Soomes lastakse reegleid lõdvemaks. Meil tahetakse juurutada auto ostmise maks, sellel teel absurdini jõudnud Soome tahab sellest sootuks loobuda.

Soome otsustas Euroopa Liidu lahkel loal, et ei hakka tsiklite ülevaatust nõudma ja lepib nende pealt tasutava aastamaksuga, meil pole nendest valikutest juttugi olnud. (Soomes muide sai määravaks arusaam, et inimene on suurem ohuallikas kui masin, aga ilmselt on meil ülevaatuste korralduses kõik nii hästi, et võib inimest usaldada.)

Meil kuuleb aina sagedamini, et poed peaks hiljem avatama ja varem suletama ning et pühapäeviti peaks need üldse kinni olema, soomlased rõõmustavad sellisest jamast pääsemise üle. Ja loetelu siinkohal lõpetamiseks ei suuda jätta märkimata, et ühel ja samal päeval nägin pealkirju vaimus «Eesti lapsed ei söö enam rukkileiba» ning «Rukkileiba süüakse [Soomes] aina enam».

Kes on siin silmaklappidega hobune ja kes pungissilmne jänes, peaks nende lihtsakoeliste näidetegi varal selge olema.

Traavivõistlustel juhtub muidugi, et hobused kukuvad. Nii rängaltki, et neist ei saa enam elulooma. Ent mis oleks üllam: anda otsad võidujanus traavlina või kabuhirmus jänesena?

Seotud lood
23.01.2017 25.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto