Sisukord
Sport
Tänane leht
25.01.2017
Eesti Ratas püüab vene hääli (1) Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Palju õnne Tagakülg Kiirelt, kindlalt, konfidentsiaalselt (6) Eesti lühiuudiseid Täitus Pärnu haigla juhtkonna unistus elektrilisest kärukonksust (9) Majandus Arsenali võõrandamisele võis kaasa aidata ka Pentus-Rosimannus (4) Trump alustas USA isoleerimist (3) Tulude deklareerimine muutub märksa enamal kui 50 000 inimesel (1) Kontsernisiseselt laenult hakkavad lõivu maksma ka Eesti firmad (1) Välismaa KOHALIK VAADE. Ungari politseiniku tapmine heidab valgust Vene mõjule Briti ülemkohus nõudis May valitsuselt Brexitile parlamendi heakskiidu saamist May parteikaaslane pelgab Brexiti soovimatuid tagajärgi Saksa sotside juht loobub parteijuhi kohast ja kantsleriks kandideerimast Kõige tugevam Brexiti-hoop ähvardab Iirimaad Arvamus Sergei Metlev: kodakondsus vabas Eestis sündinutele (3) Juhan Mellik: onklite diktatuur (22) Mare Tropp: Eesti pilt Briti meedias Juhtkiri: peaministri piinlikult erakondlik variant (3) Indrek Holst: aeg oleks luua päris pensioni II sammas (4) Postimees 1936. aastal: Saksamaa ja Balti riigid Lugejate kirjad: igas vallas jääb võimekust vajaka Kultuur Galeriisse kerkib uusehitis Heatujufilm läheb neljateistkümne Oscari järele Kersti Kreismann – armastusele truu naine (1) Sport Sportlased suudavad tulemuse nimel taluda ebainimlikku valu Poolfinaali jõudnud Federer üllatas iseennastki Austraalias linastub tennisepõnevik ja endiste aegade igatsus püsib Spordi lühiuudised Eesti mees aitas ehitada Toyota WRC-tiimi Mida tuleb tegelikult Kelly Sildaru võistluse juures jälgida? Lõbusa vuntsi suured eesmärgid: vormel-1 rahvale lähemale ja Euroopa etapid taas au sisse Uudse stipendiumiga otsitakse vaimult suuri noori Tarbija Tervisekülje nupud Alkoholitalumatus – mis see on? (1) Tippteadlane: psühhiaatrias napib bioloogilist teavet AK Kultuuri lühiuudised Tartu Mihhail Korbi visiit tõrkuvatele valdadele tröösti ei toonud – liitumissund jääb Tartlane, vajad seltsimaja? Siis osta riigilt oksjonil! Priskema lõpparve ootuses? Vallajuhtide palgad hakkavad tasahilju tõusma (1) USA suursaadik tegi Tartu koolis pauku Hoiakud, teadmatus ja rahapuudus piiravad erivajadustega laste õpet Tants käib laulu saatel, aga pillihelita Kuidas tartlased Minskis ujumas käisid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sportlased suudavad tulemuse nimel taluda ebainimlikku valu

4 min lugemist
Cristiano Ronaldo püüdis vigastusele vaatama EM-finaalis mängimist jätkata, ent pidi valule lõpuks alla vanduma. FOTO: Vladimir Pesnya/Sputnik/Scanpix

Tippspordis läbilöömine nõuab palju verd, higi ja pisaraid, öeldakse. Lisaks ränkrasketele trennidele ja suurele pingutusele võisteldes on sportlased pidevalt hädas tõsiste või vähem tõsiste vigastustega ja tihti tegutsetakse läbi suure valu. Vahel otsustavad sportlased ise vigastuse kiuste võistelda, ent tihti tunnevad nad selleks tugevat väljastpoolt tulevat survet või nõuavad seda sponsorid, treenerid või klubiomanikud. Kannatamine on norm, spordimees on ju macho, eeldatakse.

Tellijale Tellijale

Varem oli tavaks pigem see, et kui vähegi võimalik, siis mängiti läbi valu. Legendaarne väravavaht Mart Poom, korvpallur Martin Müürsepp, vana Kalevi korvpallurid jt raudmehed on oma karjäärile tagasi vaadates rääkinud, et mängisid tihti üsna tõsiste traumade kiuste. Sinna kõrvale võib tuua veel palju sportlasi nii meilt kui mujalt: Manchester City väravavaht Bert Trautmann mängis 1956. aastal FA Cupi finaali lõpuni mitmele murtud kaelalülile vaatamata; Tiger Woods võistles 2008. aasta US Openil murtud põlvekedra ja vigastatud põlve ristatisidemetega; murtud ribidega võistlevad maadlejad ja poksijad; krampide käes piinlevad maratoonarid jne.

Valuvaigistav süst või tablett sisse ja läks. Võistkond vajas nende panust või terendas silme ees suur eesmärk. On liikunud jutte, kuidas pallimänguvõistkondade riietusruumis oli kauss valuvaigistitega ja pea igaüks võttis sealt enne mängu peoga tablette.

Praeguseks on see mingil määral muutunud ja kõrvaltvaatajatele võib paista, et tippsportlased on justkui nõrgemaks jäänud ning «iga pisikese asja» pärast peetakse vigastusepausi. Mitmed pallimängude treenerid kurdavad, et just noorema põlvkonna mängijad ei taha väiksemate probleemide ilmnedes isegi üritada platsile joosta. Ilmselt on sportlased tänapäeva mugavusühiskonna tõttu muutunud alalhoidlikumaks. Võrreldes tavainimestega suudavad nad valuga siiski paremini toime tulla.

24.01.2017 26.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto