Sisukord
Arvamus
Postimees
24.01.2017
Eesti Taavi Rõivas nimetab pensioniarvutust silmamoonduseks (11) Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Linnahalli põleng sai alguse elektrisüsteemist Palju õnne Sotsiaalkindlustusameti teade tõi tööraamaturalli (1) Sotsiaalkindlustusametis on hoiul umbes 4000 tööraamatut Üle 50 000 inimese peab hakkama tulumaksu juurde tasuma Rakke ja Koeru võitlevad haldusreformi komisjoni ettepaneku vastu (2) Arsenali keskuse müügi kohal lasub korruptsioonivari (5) Majandus USA kinokett ostab Forum Cinemase omanikfirma Turud hakkavad Trumpi ümber hindama Sumberg toob Marriott Internationali Tallinna Arsenali keskuse müügi kohal lasub korruptsioonivari (5) Ott Pärna turgutab varjusurmas Team Estoniat Välismaa Trumpi ministrid ootavad rohelist tuld Välismaa lühiuudised 24.01. Reamees Alla: Maidani vaim pole langenud (1) Porošenko: meie usk partneritesse põhineb ühistel väärtustel Arvamus Margus Mihkels: Eesti sööst Soome ummikusse (3) Vastukaja: Statoili kaubamärgist loobumine on möödapääsmatu (2) Märt Meesak: mäng aktsiisidega toob majanduskasvu? (1) Maarja Vaino: presidendi sõna (257) Juhtkiri: tööraamatupaanika (11) Ahto Lobjakas: Trump vs naised (14) Postimees 1940. aastal: Niguliste kogudus likvideeritakse Kultuur Teelkäija nägemus Eestist* Sport Monte Carlo ralli jättis õhku palju küsimusi (1) Külm pea tõi Tarule karjääri parima koha Tartu Eksitav nimi nurjab esinemisi ja saadab raha valesse taskusse Tartu esimeseks linnakirjanikuks saab Kristiina Ehin Garnisoni kalmistul jätkub auvõla tasumine Vaid kaks Meeksi valla küla jäävad sügisel Tartumaale Tarmeko uus ärimaja valmib kevadeks (1) Eesti rahvaluule arhiiv külvab eraterasid Metallifirma innustab kutseõppureid preemiaga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Märt Meesak: mäng aktsiisidega toob majanduskasvu?

4 min lugemist
Tallinn. 05.03.2015. Vabaerakonna juhatus kogunemine. Pildil Märt Meesak. FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/

Kui veel mõni kuu tagasi oli Keskerakond eelmise valitsuse maksupoliitika karm kriitik, siis valitsuse juhterakonnaks saades täidetakse ka ise aktsiisidega eelarveauke ja koalitsioonilubadusi, mitte ei reguleerita maksudega majandust kasvule, leiab Eesti Vabaerakonna tegevjuht Märt Meesak.

Tellijale Tellijale

Peaminister Jüri Ratas kirjutas küll Postimehes (11.01), et kedagi ei jäeta maha ning valitsuse üks prioriteet on Eesti inimeste ettevõtlikkuse suurendamine. Maapiirkondade jaoks ei lähe valitsuse teod aga mitte kuidagi peaministri sõnadega kokku. Aktsiisipoliitika mõjutab kõige enam just maapiirkondade ettevõtteid ja inimeste hakkama saamist.

Valitsuse juhtpartei vahetus ning Keskerakonnast, eelmise valitsuse aktsiisipoliitika kriitikust, sai samasugune aktsiisi abil eelarve täitja, nagu oli olnud eelkäija Reformierakond. Reformierakond ja Keskerakond kuuluvad Euroopa tasandil samasse parteiperekonda ega erine teineteisest kuigi palju ka Eesti kontekstis.

Praegune minister Kadri Simson arvas Postimehe päevaintervjuus («Simson Holsmerile: aktsiise ei saa tõsta, kui naabrid ei tõsta», postimees.ee 1.11.2016) aktsiisipoliitikast ja 2017. aasta eelarvest järgmist: «Tõstetakse selle jaoks, et mõnda teist Euroopas levinud maksu Eestis ei koguta, kuskil tuleb piir ette; ei saa lõputult tõsta aktsiise, kui naabrid ei tõsta.» Simson leidis veel, et maksude laekumine tulevikus ei vähene mitte vaid piiriülese kaubanduse tõttu, vaid ka saamata jääva käibemaksu tõttu, kui suurem osa Lõuna-Eesti tarbimisest peaks suunduma Lätti. Õhtulehele kirjutades (29.09.2016) leidis Simson, et «aktsiiside tõstmine ei kasvata majandust».

Ometigi, juba kuu aega hiljem sai temast minister ja Keskerakonnast valitsuse juhtpartei. Usinasti asuti ümber tegema eelmise koalitsiooni tehtud 2017. aasta eelarvet. Mis aga kuu aega tagasi jutuks kõlbas, see valitsuses olles tegudeks enam ei kõlvanud. Keskerakonna, IRLi ja SDE koalitsioonilepingus on aktsiiside kohta kirjas: tõstame maagaasi aktsiisi; alkoholi ja suhkru liigtarbimise vähendamiseks tõstame õlle, kääritatud jookide ja veini aktsiisi ning maksustame kõrge suhkrusisaldusega joogid.

23.01.2017 25.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto