Sisukord
Tervis
Postimees
25.01.2017
Eesti Ratas püüab vene hääli (1) Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Palju õnne Tagakülg Kiirelt, kindlalt, konfidentsiaalselt (6) Eesti lühiuudiseid Täitus Pärnu haigla juhtkonna unistus elektrilisest kärukonksust (9) Majandus Arsenali võõrandamisele võis kaasa aidata ka Pentus-Rosimannus (4) Trump alustas USA isoleerimist (3) Tulude deklareerimine muutub märksa enamal kui 50 000 inimesel (1) Kontsernisiseselt laenult hakkavad lõivu maksma ka Eesti firmad (1) Välismaa KOHALIK VAADE. Ungari politseiniku tapmine heidab valgust Vene mõjule Briti ülemkohus nõudis May valitsuselt Brexitile parlamendi heakskiidu saamist May parteikaaslane pelgab Brexiti soovimatuid tagajärgi Saksa sotside juht loobub parteijuhi kohast ja kantsleriks kandideerimast Kõige tugevam Brexiti-hoop ähvardab Iirimaad Arvamus Sergei Metlev: kodakondsus vabas Eestis sündinutele (3) Juhan Mellik: onklite diktatuur (22) Mare Tropp: Eesti pilt Briti meedias Juhtkiri: peaministri piinlikult erakondlik variant (3) Indrek Holst: aeg oleks luua päris pensioni II sammas (4) Postimees 1936. aastal: Saksamaa ja Balti riigid Lugejate kirjad: igas vallas jääb võimekust vajaka Kultuur Galeriisse kerkib uusehitis Heatujufilm läheb neljateistkümne Oscari järele Kersti Kreismann – armastusele truu naine (1) Sport Sportlased suudavad tulemuse nimel taluda ebainimlikku valu Poolfinaali jõudnud Federer üllatas iseennastki Austraalias linastub tennisepõnevik ja endiste aegade igatsus püsib Spordi lühiuudised Eesti mees aitas ehitada Toyota WRC-tiimi Mida tuleb tegelikult Kelly Sildaru võistluse juures jälgida? Lõbusa vuntsi suured eesmärgid: vormel-1 rahvale lähemale ja Euroopa etapid taas au sisse Uudse stipendiumiga otsitakse vaimult suuri noori Tarbija Tervisekülje nupud Alkoholitalumatus – mis see on? (1) Tippteadlane: psühhiaatrias napib bioloogilist teavet AK Kultuuri lühiuudised Tartu Mihhail Korbi visiit tõrkuvatele valdadele tröösti ei toonud – liitumissund jääb Tartlane, vajad seltsimaja? Siis osta riigilt oksjonil! Priskema lõpparve ootuses? Vallajuhtide palgad hakkavad tasahilju tõusma (1) USA suursaadik tegi Tartu koolis pauku Hoiakud, teadmatus ja rahapuudus piiravad erivajadustega laste õpet Tants käib laulu saatel, aga pillihelita Kuidas tartlased Minskis ujumas käisid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Alkoholitalumatus – mis see on?

2 min lugemist
Allergia. FOTO: PantherMedia/Scanpix

Alkoholitalumatuseks võib naljatades pidada ka olukorda, kus inimene on mõne pitsi tavapärasest rohkem võtnud ja seda enam kanda ei suuda. Meditsiiniliselt tähendab see aga, et inimesel tekib allergiline reaktsioon juba esimese pitsiga.

«Tõelist alkoholiallergiat esineb äärmiselt harva,» kommenteeris Ida-Tallinna keskhaigla allergoloog-immunoloog Krista Ress ning lisas, et enamik reaktsioone, mida inimesed alkoholiallergiaks peavad, on siiski tingitud alkoholitalumatusest või ärrituslikest/toksilistest reaktsioonidest alkoholis sisalduvatele koostisainetele.

Ressi sõnul on alkoholitalumatus tingitud geneetilisest häirest, mille korral inimesel puuduvad alkoholi lagundamiseks vajalikud ensüümid. «Sageli esineb see asiaatidel ning sel puhul on ainsaks abivahendiks alkoholi vältimine,» märkis ta.

Oluliselt sagedamini esineb aga reaktsioone alkohoolsetes jookides esinevatele muudele keemilistele ainetele või siis alkohoolse joogi tootmisel kasutatavatele teraviljadele ja puuviljadele (nt veinis viinamarjad, õlles nisu ja oder).

«Kõige sagedamini põhjustavad allergiasarnaseid reaktsioone histamiinisarnased ained, mis tekivad alkohoolsetesse jookidesse kääritusprotsessi käigus,» sõnas Ress. «Lisaks sisaldavad alkohoolsed joogid sageli erinevaid säilitusaineid (näiteks sulfiidid E220–E228 ja bensonaadid E210–E219) ja toiduvärve (nt tartrasiin E102, päikeseloojangukollane E110, karmiin E120) ja salitsülaate. Säilitusaineid, eeskätt sulfiite, on üldiselt rohkem valges veinis kui punases veinis. Samas histamiinisarnaste ainete sisaldus on sageli suurem just punastes veinides (nt Shiraz sisaldab rohkem kui Cabernet).»

Alkohoolsete jookide joomisel võivad kõige sagedamini tekkida näo punetus, kublaline nahalööve, ninakinnisus või -vesisus. Kui inimesel on astma, allergiline nohu või nõgestõbi, siis alkohoolsete jookide tarbimine võib tema haigust ägestada, mistõttu võib allergikutele alkoholi tarbimine rohkem ebamugavusi valmistada kui teistele.

Ressi sõnul võivad harvematel juhtudel tekkida ka vererõhu langus, iiveldus, oksendamine ja kõhulahtisus. «Tõelise alkoholiallergia korral võib raske ja eluohtlik allergiline reaktsioon (lööve üle kogu keha, õhupuudus, kramplikud kõhuvalud koos kõhulahtisusega ning šokk) tekkida juba 10 milliliitri veini või suutäie õlle peale.»

Allergiasarnased ja talumatusreaktsioonid tekivad suuremate koguste tarbimisel.

«Ainuke võimalus alkoholile tekkivaid reaktsioone vähendada/ennetada on vältida alkohoolsete jookide tarbimist – vastavalt kaebustele kas kõikide alkohoolsete jookide vältimine või siis konkreetset koostisainet sisaldavate jookide vältimine,» kinnitas allergoloog-immunoloog.

Seotud lood
24.01.2017 26.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto