Sisukord
Arvamus
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (28) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda (1) Börsidel käib veresaun (1) «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole (1) Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (3) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri (1) Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata (4) Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (3) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Mellik: onklite diktatuur

2 min lugemist
Juhan Mellik. FOTO: TAIRO LUTTER / POSTIMEES

Eesti avalikus arvamises võtab võimust onklite diktatuur. Onkliarvamus – see on väga spetsiifiline maailmavaade, millel on oma kindlad äratuntavad omadused. Peamine nende seas on veendumus iseenda ilmeksimatuses.

Selline isalik-üleolev suhtumine stiilis: «Mina tean, kuidas olid asjad vanasti, teie, piimahabemed, peate veel elu nägema!»

Miks just «onkliarvamus»? Sest peaaegu eranditult kannavad säärast mõttelaadi keskealised või selle piirile lähenevad mehed.

Onkliarvamus tähendab juba definitsiooni järgi kaldumist paremkonservatiivsesse maailmavaatesse. Mitte miski ei valmista onklile rohkem rõõmu, kui ta saaks tõestada: vanasti oli maailmakord paigas, ainult et noored, liberaalid, naised ja vähemused on selle tuksi keeranud. See kahtlane element on minetanud inimeseks olemise põhitõed! Mis veel hullem: nad mürgitavad oma utoopiliste pseudoideedega ka teisi! Kuid pole hullu, varsti tõuseb tegelik inimloomus tuhast ja taastub asjade loomulik seis. Meie ja nemad, õiged ja valed.

Siinkohal raputagu tuhka endale pähe ka kõikvõimalikud õiguslased ja progressiusklikud. Ei ole vaja kogu aeg nii aktiivselt maailma päästa ja oma tõde peale suruda. See tekitab onudes ja nende aatekaaslastes ainult trotsi ja tunnet, et just neil on õigus.

Onuarvamuse tõusu tuleks tõenäoliselt vaadelda nimelt vastureaktsioonina. Kui kõigil on juba ammu kõrini samasooliste kooselust, migrantidest ja tolerantsist, siis pole ime, et vallandub vimm. Kahjuks ei paku see vimm mingisuguseid lahendusi.

Paljud onud näivad uskuvat, et kunagi eksisteeris mingi isevärki eldoraado. Maailm, kus kõik oli paigas. Maailm, kus valgenahaline nelja jäsemega heteromees käis kirikus, sigitas kohusetundlikult lapsi ja võis iga kell julgelt suu lahti teha, ükskõik, mida ta arvas. Ühtlasi on see maailm, mis eksisteerib vaid nostalgilise ideaalina.

Onkel igatseb naasmist millessegi samasugusesse – universumi, kus on püsivad ja kindlad väärtused. Seepärast ei salligi ta postmodernismi, igasugust tühja targutamist ja Tallinna Ülikooli. Milleks sogada vett ja leiutada jalgratast, kui inimese põhiolemus on endine?

Hoidugem üldistustest: mitte iga räuskav ja end rahvuslaseks nimetav inimene ei kvalifitseeru onkliks. Onkel arvab enamasti, et teab, kes oli Edmund Burke või mis oli Saksamaa konservatiivne revolutsioon. Tal on oma teoreetiline ja järjepidev raamistik –  olgugi, et vildakas. Räuskajal pole sedagi.

Selle asemel tuleks küsida, miks on kuulda nii vähe onklitele vastu astuvaid hääli. Teistsuguste vaadetega mõtlevaid inimesi on meil küll – jah, eriti noorte ja naiste seas.

Võib-olla on liberaalid, vasakpoolsed ja muu säärane rahvas maailmas toimuva taustal tõesti andnud loobumisvõidu. Võib-olla ongi ajavaim selline.

Seotud lood
    28.02.2020 29.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto