Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.01.2017
Eesti Ratas püüab vene hääli (1) Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Palju õnne Tagakülg Kiirelt, kindlalt, konfidentsiaalselt (6) Eesti lühiuudiseid Täitus Pärnu haigla juhtkonna unistus elektrilisest kärukonksust (9) Majandus Arsenali võõrandamisele võis kaasa aidata ka Pentus-Rosimannus (4) Trump alustas USA isoleerimist (3) Tulude deklareerimine muutub märksa enamal kui 50 000 inimesel (1) Kontsernisiseselt laenult hakkavad lõivu maksma ka Eesti firmad (1) Välismaa KOHALIK VAADE. Ungari politseiniku tapmine heidab valgust Vene mõjule Briti ülemkohus nõudis May valitsuselt Brexitile parlamendi heakskiidu saamist May parteikaaslane pelgab Brexiti soovimatuid tagajärgi Saksa sotside juht loobub parteijuhi kohast ja kantsleriks kandideerimast Kõige tugevam Brexiti-hoop ähvardab Iirimaad Arvamus Sergei Metlev: kodakondsus vabas Eestis sündinutele (3) Juhan Mellik: onklite diktatuur (22) Mare Tropp: Eesti pilt Briti meedias Juhtkiri: peaministri piinlikult erakondlik variant (3) Indrek Holst: aeg oleks luua päris pensioni II sammas (4) Postimees 1936. aastal: Saksamaa ja Balti riigid Lugejate kirjad: igas vallas jääb võimekust vajaka Kultuur Galeriisse kerkib uusehitis Heatujufilm läheb neljateistkümne Oscari järele Kersti Kreismann – armastusele truu naine (1) Sport Sportlased suudavad tulemuse nimel taluda ebainimlikku valu Poolfinaali jõudnud Federer üllatas iseennastki Austraalias linastub tennisepõnevik ja endiste aegade igatsus püsib Spordi lühiuudised Eesti mees aitas ehitada Toyota WRC-tiimi Mida tuleb tegelikult Kelly Sildaru võistluse juures jälgida? Lõbusa vuntsi suured eesmärgid: vormel-1 rahvale lähemale ja Euroopa etapid taas au sisse Uudse stipendiumiga otsitakse vaimult suuri noori Tarbija Tervisekülje nupud Alkoholitalumatus – mis see on? (1) Tippteadlane: psühhiaatrias napib bioloogilist teavet AK Kultuuri lühiuudised Tartu Mihhail Korbi visiit tõrkuvatele valdadele tröösti ei toonud – liitumissund jääb Tartlane, vajad seltsimaja? Siis osta riigilt oksjonil! Priskema lõpparve ootuses? Vallajuhtide palgad hakkavad tasahilju tõusma (1) USA suursaadik tegi Tartu koolis pauku Hoiakud, teadmatus ja rahapuudus piiravad erivajadustega laste õpet Tants käib laulu saatel, aga pillihelita Kuidas tartlased Minskis ujumas käisid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugejate kirjad: igas vallas jääb võimekust vajaka

2 min lugemist
Superministeeriumi sarikapidu FOTO: Mihkel Maripuu

Lugejad kritiseerivad toimetusele saadetud kirjades riigi toimimist ja muretsevad üldise turvatunde pärast.

Muudkui õõtsutame vaguneid

Eluaegse õpetajana vaevavad mind mõned küsimused, millele pole seni vastust leidnud. Nüüd arvatakse muidugi, et eks ma kurda jälle väikese palga üle ja nurise, miks mõned siiski rohkem saavad. Minu elukogemuse järgi on need asjad paigast ära küll. Lugege kord tähelepanelikult läbi nõudmised mis tahes kooliõpetajale. Haridust tõendavatest paberitest ma ei räägigi, vähemaga kui magistrikraad direktor jutule ei võta, aga vaja on ka empaatiavõimet, sotsiaaltöötaja ja eripedagoogi oskusi ning palju muud.

Aga ministriametis? Olete kuulnud, et seal ka mingeid nõudmisi esitataks? Meil on isegi peaministreid olnud magistrikraadita. Kuidas saab usaldada inimest, kes ei suuda isegi nii palju õppida, et saaks kätte magistrikraadi? Ministriks aga sobib igaüks, kes ülikonda kanda jaksab. Ja vastutus? Tundub, et selle sõna tähenduski on aja jooksul kaduma läinud. Kui valitsus vahetus, oli äkki opositsiooni jäänud parteil häid nõuandeid, märkusi ja tarkusi hulgana võtta. Kus te siis olite, kui teie kord oli valitseda? Miks te oma häid ideid ei teostanud? Kui oleksite seda teinud, siis ehk ei peaks praegu tagatoas kiibitsema.

Kuidas on erialase võimekusega ministeeriumis? Ei kuidagi. Tahan, hakkan haridusministriks, ei taha, hoopis kaitseministriks. Mis siis, et kaitseväge tunnen ainult nii palju, kui riigi aastapäeval telerist näinud olen. Haridusega on hoopis lihtne, koolis on kuigivõrd igaüks käinud. Kas õpetajast palju kõrgema palga saamine ei peaks ka mingitele oskustele ja vastutusele vihjama? Kui rahvas juhib tähelepanu probleemile, mis igale kodanikule muret teeb, siis laiutab minister käsi ja kurdab, et aga pakkuge siis välja, mis peaks tegema! Kogu aur läheb ikka vile peale!

Kas on ka mõni valdkond, kus ministeerium millegi eest vastutab? Juhib, suunab, teeb midagi paremaks, lihtsamaks, midagi, mis inimesi rõõmustaks? Kogu aeg on mulje, et oma eksistentsi õigustamiseks mõeldakse välja järjest uusi totrusi, et aga jätta muljet, nagu töö käiks? Kuna raudtee-ehitus on ka praegu aktuaalne teema, siis kas mäletate nõukaaja anekdooti, kus Brežnev soovitas osal meestest õõtsutada vagunit ja teistel kuuskedega akna alt mööda joosta, et oleks mulje, nagu sõidaksime?

Eha Meidla


Rohkem politseipatrulle

Päise päeva ajal peksti keset linna läbi noormees. Hommikul tööle minnes rööviti naiselt jalgratas. Kamp noorukeid laamendas ja ropendas teatri ees, turiste sõimati fašistideks jne. Selliseid ja veel hullemaid näiteid võiks tuua hulganisti. Põhjus on lihtne: politseipatrulle peaaegu polegi näha. Mäletan veel hästi aega, kui Pärnu tänavatel jalutas jalgsi politseipatrull, kõrvuti sammusid abipolitseinikud, või veel varem kõrvuti miilitsaga sammusid rahvamalevlased. Inimeste julgeolek oli igatahes kordi parem kui praegu.

Ma olen kaugel mõttest politseiriigi vajadusest, kus iga apsuke lõppeks türmiga, kaugel sellest. Aga selline olukord, kus isiku julgeolek on sageli ohus, küll demokraatliku ühiskonna elureeglitega kokku ei sobi. Seega – politsei patrullteenistus taas paika, et oleksime ikka turvatud tunnustatud riigi tasemel.

Henn Lahesaare

Seotud lood
24.01.2017 26.01.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto