N, 11.08.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kultuuri lühiuudised

Kultuuritoimetus
Kultuuri lühiuudised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Barry Jenkinsi film «Kuuvalgus» on üks aasta tunnustatumaid linateoseid.
Barry Jenkinsi film «Kuuvalgus» on üks aasta tunnustatumaid linateoseid. Foto: Kaader filmist

88 ettepanekut esitati riigi kultuuripreemiate komisjonile loomeisiku või loomingulise kollektiivi premeerimiseks. Elutööpreemia suurus on 64 000 eurot. Möödunud aastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate loominguliste saavutuste eest makstase 9600 eurot. Preemiate saajad otsustab vabariigi valitsus.

Juba 141 auhinda võitnud film jõuab ka Eestis kinno

Kui kaks nädalat tagasi olid siinsed levitajad veel skeptilised, kas draama-Kuldgloobuse võitnud Barry Jenkinsi filmi «Kuuvalgus» tasub Eestis välja tuua, siis nüüdseks on kindel: see tuleb!

«Teadvustame selle maaletoomisega seotud riske, aga samas anti meile ootamatult võimalus katkestada jada, mille kohaselt pole eelnevate aastate jooksul siinsesse kinolevisse jõudnud sellised filmid nagu «Prescious» (2009, rež Lee Daniels, võitis kaks Oscarit – toim) või «Fruitvale Station»,» ütles «Kuuvalgust» levitama hakkava firma Estonian Theatrical Distribution (Hea Film) esindaja Timo Diener.

Levitamise risk on tema sõnul seotud sellega, et selliste filmide tegevus toimub kultuuriruumis, mis on eestlastele liiga kauge. «Ja ma kindlasti ei räägi siin kitsalt ainult sellest aspektist, mis on seotud «Kuuvalguse» kesksete tegelaste nahavärviga. Sama suur väljakutse on siinkandis levitada näiteks filmi, mille tegevuspaigaks on Ameerika teatud lõunaosariigid ja sealmail prevaleeriv maailmapilt ning mentaliteet. Olgu tegelaskujud nahavärvilt nii valged kui tahes.»

Ameerika sõltumatut filmikunsti esindav «Kuuvalgus» on lugu mustanahalisest noormehest, kes üritab leida oma kohta maailmas, kus ta oodatud ei ole. Film on portaali IMDb andmetel juba võitnud 141 auhinda, see on Ameerika filmikriitikute rahvusliku ühingu aasta ja Ameerika Filmiinstituudi, New York Timesi ning Sight & Soundi üks aasta filme.

«See on kaunilt üles võetud, sügavalt mõtlemapanev, kaasakiskuv ja õrn,» kinnitas ka Diener. Eesmärk on tema sõnul vähemalt ots otsaga kokku tulla, kasutades ära erialases pressis ilmuvat ja eeldatavat Oscaritele kandideerimist.

«Kuuvalgus» jõuab siinsetele ekraanidele 3. veebruaril.

MustonenFest tuleb taas 

Reedel algava, järjekorras 28. MustonenFest festivali külalisteks on muusikamaailma tipud. Andres Mustoneni ja Hortus Musicuse algatatud barokkmuusika kontsertide sari on välja murdnud ühele ajastule pühendatud muusika kitsast voolusängist ning kannab juba kuuendat aastat pealkirja MustonenFest.

«MustonenFest ei ole alguskuupäevast lõppkontserdini kestev hetk, vaid pidev muusikas olek. Tegelen nende asjadega, mis on minu jaoks tähtsad ja aktuaalsed. Need pole asjad, mis tooks kasu nüüd ja kohe. Mind huvitab festivalil kõik, mis on seotud selle tsivilisatsiooni, milles me elame juba üle kahe tuhande aasta, lätetega, ja ma jätkan neid otsinguid, et oma leidusid publikuga jagada,» ütleb Andres Mustonen festivali eel.  

Tänavune MustonenFest pakub 5. veebruarini rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud solistide esinemisi, kontserte annavad trompetivirtuoos Sergei Nakarjakov, viiuldaja Christian Altenburger, dirigent ja oboesolist Sergei Utkin, samuti tunnustatud külalisorkestrid, nagu barokkorkester Barrocade Iisraelist ning hiljuti oma 60. aastapäeva tähistanud Moskva Riiklik Kammerorkester. Omaette kavadega esineb Bütsantsi muusika koor Byzantion Rumeeniast, kantor Israel Rand annab kontserdi koos Eesti Rahvusmeeskooriga.

Tagasi üles